Savo gyvenimo jau neįsivaizduojame be interneto. Tačiau su naujomis technologijomis atsiranda ir naujos grėsmės. Apie tai reikia kalbėti, kad neigiamo poveikio padariniai būtų ne tokie skaudūs.
Šakių „Žiburio“ gimnazijoje jau keletą metų medijų ir informacinio raštingumo temos integruojamos į pilietiškumo pagrindų pamokas. Šiais metais pamokų metu naudojome projekto „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ parengtą medžiagą. Pirmose gimnazijos klasėse kalbėjome apie etišką ir atsakingą elgesį socialiniuose tinkluose. Projekto medžiaga papildė pilietiškumo pagrindų programoje esančią temą apie intelektinės nuosavybės ir autorių teisių sampratą ir svarbą.
Gimnazijos antrokai medijų ir informaciniam raštingumui skyrė net tris pamokas. Dezinformacija yra viena iš grėsmių nacionaliniam saugumui, todėl labai svarbu ją atpažinti. Moksleiviai aiškinosi kaip kuriama dezinformacija ir mokėsi ją atpažinti, žiūrėjo video medžiagą apie gilumines klastotes. Kita pamoka buvo skirta socialinei inžinerijai. Namų darbams moksleiviai gavo užduotį – surasti dezinformacijos, melagienų, apgaulių internete pavyzdžių. Klasėje tuos pavyzdžius nagrinėjo, aptarė kas sukėlė įtarimų, kokiu tikslu viena ar kita informacija skelbiama, ką daryti susidūrus su apgaulėmis, asmeninės informacijos vagystėmis.
Gebėjimas kritiškai vertinti informaciją, atsispirti spaudimui daryti neapgalvotus, emocijomis paremtus sprendimus, naudotis įvairiais informacijos šaltiniais – įgūdžiai, kurie yra ir bus svarbūs pilietinei visuomenei.
Žaneta Pratusevičienė, Šakių "Žiburio gimnazijos bibliotekininkė,
pilietiškumo pagrindų mokytoja