Spalis - tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

„Vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“

Pasibaigus 2023-iųjų metų antram pusmečiui ir rudens sezono veikloms Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje, norisi dar kartą prisiminti ir pasidžiaugti dėl mokinių ir mokytojų entuziazmo, bendradarbiavimo, kūrybiškumo ir prasmingų edukacinių projektų, idėjų renginiuose.

 

Šio laikotarpio veiklose, vykstančiose bibliotekoje, daug dėmesio buvo skirta visų gimnazijos 9-12 klasių koncentrų įtraukimui, kultūrinių ir meninių tikslų įgyvendinimui, estetiniam jų apipavidalinimui. Taip pat buvo išsikeltas ir sėkmingai įgyvendintas protmūšių organizavimo, prasmingo skaitymo skatinimo tikslas, supažindinimas su naujausios literatūros kūriniais: buvo skaitomos ištraukos, susipažįstama vaizdiniuose, mokinių rengtuose, pristatymuose su jų autoriais. Norisi pasidžiaugti, kad buvo plėtota idėja „išeiti už bibliotekos ribų“ ir pažinti literatūrą bei jos gimimą dar plačiau. Todėl bibliotekos darbuotojai, mokytojai su mokiniais lankėsi Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos, Utenos raj. muziejaus renginiuose ir pristatymuose.

 

 

Rugsėjo mėn. biblioteka pasitiko naujai atėjusius mokinius, supažindino su joje vykstančiomis veiklomis, edukacijomis, tradiciniais renginiais, su informacine sistema „Mobis“. Susipažino ir pakvietė prisijungti bei aktyviai dalyvauti būsimose veikloje.

 

Taigi, tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo „Vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“ Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje įgavo prasmę gimnazijos mokytojų ir mokinių edukacinėse veiklose, kurias norisi dar kartą patirti ir plėtoti.

 

Spalio 6 d. Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos biblioteka pakvietė 1b ir 2c klasės mokinius į pamoką „Skaitymo malonumas". Skaityti galima ne tik iš knygų, bet ir iš natų.... . Muzikos mokytojas V. Latonas ir lietuvių k. mokytoja J. Kazlauskaitė pabandė ir puikiai pavyko suderinti literatūrą ir muziką viename renginyje. 2c klasės mokiniai pirmokams pristatė vasaros metu perskaitytas knygas, prasmingos citatos liejosi muzikoje, kas sukūrė ypatingą skaitymo pažinimo aplinką. Literatūrą „padėjo įgarsinti“  ketvirtokas Rokas Kraujalis.

 

Spalio 10 d. Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje vyko 1d klasės mokiniams skirtas edukacinis užsiėmimas „Literatūrinė fizika". Bibliotekininkė Vida pristatė Alytaus fizikos mokytojos Stasės Nedzinskienės eilėraščių rinktinę, kartu su mokiniais skaitė eilėraščius iš knygos „Likimo sakmė“. Mokiniai analizavo fizikos dėsnių prasmę su fizikos mokytoju Sauliumi Kirdeikiu.

 

Gimnazijos bibliotekoje startavo naujas projektas „Susipažinkime“.
Spalio mėn. vyko edukacinė pamoka „Menas kitaip..." - tai pirmoji šio projekto apibendrinamoji veikla su 3c klasės mokine Goda Maksimavičiūte. Goda pirmokams papasakojo apie save, atskleidė savo pomėgius. Vyko įtraukianti ir įdomi integruota dailės-teatro pamoka.

 

Spalio 19–20 d. 1a ir 1c su savo klasės vadovėmis Jolita ir Daiva bei bibliotekininke Vida vykome į pažintinę-edukacinę kelionę, kurioje istorijos mokėmės kitaip. Pirmiausia aplankėme vienintelį Lietuvoje 1863–1864 m. sukilimo muziejų, įsikūrusį Kėdainių rajone, Paberžėje. Vedami gidės klausėmės pasakojimų apie caro valdžios politiką Lietuvoje, sukilimą ir jo vadovus, tyrinėjome ekspozicijų medžiagą. Vėliau Paberžės bažnytėlėje klausėmės pasakojimo apie čia klebonavusį Tėvą Stanislovą, apžiūrėjome jo sukauptą unikalią liturginių drabužių kolekciją. Sužinoję daug naujų dalykų keliavome į Šilalės rajone, Bijotuose, įsikūrusį pirmąjį muziejų Lietuvoje – Dionizo Poškos Baublius. Daugeliui tai buvo atradimas – kokia kukli, bet labai svarbi tuo metu tai buvo vieta. Rudenėjančia gamta grožėjomės ir pirmosios kelionės dienos įspūdžiais dalinomės ant įspūdingo Medvėgalio piliakalnio. Vakarėjant pasiekėme Palangą, pasidžiaugėme jūra, pasivaikščiojome po ištuštėjusį kurortą. Kitą dieną aplankėme Ventės ragą, apžvelgėme Nemuną nuo Rambyno kalno, dalyvavome edukacijoje Martyno Jankaus muziejuje-spaustuvėje Bitėnuose. Šią vietą lankėme dar ir dėl to, kad 2023 m. sukako 140 metų nuo lietuviško mėnraščio „Aušra“ pirmojo numerio pasirodymo 1883-aisiais. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir mecenatas kultūros geradarys dr. Pranas Kiznis inicijavo ir globojo „Aušros“ perleidimą ir pasirūpino, kad šis leidinys pasiektų mokyklas ir bibliotekas. Šią dovaną gavo ir Adolfo Šapokos gimnazijos biblioteka, todėl pažintis su vienu iš „Aušros“ leidėjų buvo ypač prasminga. Keliaudami Panemune klausėmės mokytojų pasakojimų, o paskutinė stotelė buvo Seredžiaus piliakalnis. Apibendrinę naujas patirtis sutarėme, kad šioje kelionėje buvo daug atradimų, gamtos, istorijos, dainų, siurprizų ir gražios bendrystės.

 

Spalio 20 d. nudžiugino trečiokų 3b ir 3d klasės protmūšiai „Literatūra mano gyvenime“, kurį organizavo lietuvių kalbos mokytoja Jolanta Balabonienė. Mokiniai turėjo galimybę pagilinti programinės literatūros žinias.

 

Spalio 23-oji – tarptautinė Molekulės diena. Gimnazijoje ši diena minima jau septintą kartą. Minint šią dieną, ugdomosios veiklos mokiniams – kūrybiškos ir įvairios. Gimnazijos mokinių tarybos nariai papuošė gimnaziją įvairiomis molekulėmis. K. Sadauskaitė (4b) nupiešė piešinį kreidutėmis šiai dienai paminėti. Pirmų klasių mokiniai per technologijos pamokas su mokytoja A. Maračinskiene komandomis bibliotekoje kūrė molekulių modelius, kuriuos pristatė integruotoje chemijos-dailės pamokoje. Chemijos mokytoja A. Zarankienė kartu su gimnazistais bibliotekoje vykusioje atviroje pamokoje diskutavo, kodėl pasirinkta ši data ir laikas Molekulės dienai paminėti. Bibliotekos vedėja V. Gudelienė nuotraukomis priminė praėjusių šešių metų Molekulės dienos akimirkas. Mokiniai pristatė savo molekulių modelius, jų reikšmę, panaudojimą. Komandomis išbandė savo jėgas protmūšyje, kurį sukūrė T.Zabulionis (3a) Kahoot mokymosi platformoje. Molekulės dienos paminėjimą vainikavo mokinių sukurti ir pristatyti ketureiliai.

 

Spalio 25 d. biblioteka gimnazistus pasitiko su parodos „Knyga ir naujos technologijos" pristatymu. Bibliotekininkė Vida Gudelienė pristatė 2002 m. Adolfo Šapokos gimnazistų darbus, pasidalijo organizuotos akcijos akimirkomis ir pakvietė visus mokinius pakartoti 2023 m. šią akciją. Technologijų mokytoja Aureolė Maračinskienė supažindino mokinius su darbų atlikimo technika, paskatino mokinius piešti. 2023 m. kartos mokinių darbais susipažindinsime visus kitos parodos metu.

 

Įsibėgėjus spaliui,  gimnazijos bibliotekoje vyko debatai „Turėtume siekti, kad nepilnamečiai patys prisiimtų atsakomybę dėl žalingų įpročių prevencijos". Tai labai aktuali šiuolaikiniam jaunimui tema. Debatavo pirmų klasių mokinių komandos. Šie debatai-tradicinis veiklų tęstinumas. Teigiančiųjų pozicijai atstovavo Debatų klubo nariai Kamilė Juškaitė (2a), Zeinab Mamedova (2a) ir Liepa Čiutaitė (2a), neigiančiųjų nuomonę gynė Saulė Užkurėlytė (1d), Kamilė Lapinaitė (3d) ir Gabrielė Jakštonytė (3d). Debatuose teisėjavo Matas Bubulis (2a), atstovavęs mokinių nuomonę, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Audronė Jurgelevičienė ir Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekininkė Vida Gudelienė. Debatus stebėjo gimnazijos socialinė pedagogė Laura Barzdaitė. Debatų pasiruošimui talkino istorijos mokytoja Daiva Dūdėnienė.

 

Spalio 25 d. gimnazijoje paminėta LR Konstitucijos diena. Dvyliktokai ir jų istorijos mokytoja Jolita Baltuškienė susitiko su buvusiu Adolfo Šapokos gimnazijos mokiniu, dabar Vilniaus universiteto studentu Giedriumi Balinsku, kuris bibliotekoje suorganizavo šventinį „Protų mūšį“. Mokiniai pagilino žinias kaip Lietuvos respublikos piliečiai.

 

Baigiantis mokyklų bibliotekų mėnesiui bibliotekininkė Vida sukvietė pirmokus į biblioteką. Jos ir istorijos mokytojų iniciatyva pirmų klasių užsiėmimas, reflektuojantis prieš savaitę vykusią edukacinę išvyką „Aušros“ keliu po Lietuvą. Išvyką po Lietuvą organizavo istorijos mokytojos Jolita Baltuškienė ir Daiva Dūdėnienė bei bibliotekininkė Vida Gudelienė. Susitikimo tema – „Aušros keliu...“. Bibliotekininkė Vida į kelionę pasiėmė ir LR Prezidento dovaną gimnazijai – po 140 metų perleistą pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ leidinių komplektą. Todėl apsilankymas Bitėnuose, Martyno Jankaus – vieno iš „Aušros“ bendraautorių – spaustuvėje, buvo dedikuotas šiai atmintinai datai pažymėti. Renginio metu daug kalbėta apie šį laikraštį, o klasių seniūnai skaitė prezidento įžanginio žodžio jubiliejiniam leidiniui ištraukas, raginančias jaunimą „Aušrą“ skaityti širdimi. Kelionės išvakarėse anglų kalbos mokytoja Dangira Mieliauskaitė mokiniams davė užduotį – parengti anglų kalba kelionėje patirtų įspūdžių pristatymą. Pirmokai pademonstravo puikias skaitmenines, komunikavimo ir pilietiškumo kompetencijas. Apie anglų kalbos mokymosi svarbą kalbėjo renginio svečiai – buvę šapokiečiai – Domas Turovas, studijuojantis kineziterapiją Olandijoje, ir Justas Kuzma, besimokantis VU informacinių sistemų inžineriją. Integruota istorijos-anglų kalbos pamoka bibliotekoje ir 1a bei 1c klasių valandėlė pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ 140-osioms metinėms paminėti prabėgo labai greitai ir visiems priminė smagias išvykos akimirkas.

 

Prasidėjus gruodžiui, šventiniam kalėdiniam laikotarpiui- gruodžio 7 d. Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje su 1 b kl. mokiniais buvo įžiebta bibliotekininkės Vidos ir jos jaunųjų draugų bibliotekoje  papuošta Kalėdinė eglė. Susirinkusius smuiko garsais pasveikino Mokinių tarybos pirmininkė Ieva Inčerytė. Gimnazijos direktorius Saulius Brasiūnas palinkėjo gražių laukimo akimirkų. Renginio metu muzikos mokytojas Vytautas Latonas su 1 b kl. mokiniais Dominyku Tumėnu ir Elgar Kerimov atliko muzikinius kūrinius, papasakojo apie tradicijas. Mokytoja Aureolė Maračinskienė pristatė mokinių darbus tema „Tvarus žaisliukas". Mokiniai pasidžiaugė savo sukurtais darbais.

 

Įsibėgėjus šventiniam laikotarpiui, gruodžio 15 d. gimnazijos bibliotekoje lankėsi  3 b kl. mokiniai su  lietuvių kalbos mokytoja Jolanta Balabonienė . Vyko protmūšis „Literatūrinės Kalėdos‘2023“. Įsimintinas užduotis sukūrė mokytoja Jolanta Balabonienė, talkino mokiniai.

 

Visas bibliotekos prasmingas veiklas ir tarptautinį bibliotekų mėnesio paminėjimą apibendrino popietė „Knygų Kalėdos - 2023". Popietės tema „Pasaka, belaukianti pasakiškų Kalėdų". Pasaką kūrė lietuvių kalbos mokytojos Jolitos Kazlauskaitės vadovaujami 2 c kl. mokiniai renginio kviestiniams svečiams - pirmokams - 1d kl. mokiniams. Akomponuojant 4a kl. ketvirtokams Povilui Petrauskui ir Liudui Rameikai, antrokai Brigita Galvydytė, Gerdas Biržinis, Skirmantas Žukas skaitė ir deklamavo su Kalėdomis susijusias K. Anderseno, lietuvių liaudies pasakas, S.Nėries poemą „Senelės pasaka“, o mokinės Daina Kavaliauskaitė ir Vaida Balinskaitė vedė protmūšį, kuris paskatino visus mokinius atsiminti Kūčių ir Kalėdų tradicijas bei papročius.

 

Džiugina, kad visą bibliotekos veiklos laikotarpį Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos biblioteka buvo pripildyta jaunatviško šurmulio, smalsumo, estetikos, prasmės, literatūros , muzikos ir pažintinių mokinių patirčių įvairovės.

 

Gimnazijos bibliotekininkės  Vidos Gudelienės organizuotos veiklos ir baigėsi, bet šios edukacijos, renginiai, susitikimai tęsiasi ir toliau,  džiugina kiekvieną bei nuspalvina mokyklos ugdymo procesą įvairiausiomis patirčių  spalvomis, dėl ko norisi ten visada sugrįžti. Sausio mėn. jau tradiciniu tapęs renginys „Šapokiukas visur šapokiukas“ vėl sukvies į šurmuliuojantį susitikimą su buvusiais mokiniais bibliotekoje, kuris pasklis po visą gimnaziją,  vainikuodamas veiklų prasmę.

 

 

Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekos informacija.

 

Nuotraukos Vidos Gudelienės

 

Read More

Čia ateina ir maži ir dideli...

Gimnazijos bibliotekoje niekada netrūksta lankytojų. Čia ateina ir maži ir dideli – pasikalbėti, pabūti, ruošti namų darbus, prie kompiuterių, pažaisti šaškėmis, šachmatais, paskaityti knygą, pasiimti knygą ar tiesiog tyliai pasėdėti tarp lentynų ir pabūti su pačiu savimi.
Šiemet, per spalį tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį, buvo organizuojama daug įvairių veiklų visai gimnazijos bendruomenei.

2023.10.03 į gimnazijos biblioteka sugūžėjo priešmokyklinių grupių vaikučiai. Susipažinome ir sužinojome kas tai yra biblioteka, ką galime rasti atėjus, kokias paslaugas galima gauti. Skaitėme apie emocijas, biblioterapinę Tuulos Korlainen ir Christel Ronns knygutę „Katulis ir pykčio maišelis“. Vaikučiai sutiko, kad pykti yra negražu ir pažadėjo būti draugiški, o savo pyktį pūtėme į balionus.
Nuotraukas žiūrėkite čia
2023.10.10 gimnazijoje lankėsi puikios rašytojos, edukatorės Adelė Daukantaitė ir Daiva Rudelytė. Viešnios susitiko su 2-4 klasių mokiniais ir jiems papasakojo daug gražių istorijų. Papasakojo kaip gimsta knyga, parodė net 1927 metais spalio 9 dieną išleistą ir auksinėmis raidėmis atspausdinta laikraštį „Žemaičių prietelius“. Pamokino žemaitiškų žodžių bei žaidimų. Adelė parodė knygos „Gaidys Pypkė“ originalius piešinių eskizus. Vaikai noriai įsigijo ir autorių knygutes. Vienos buvo parašytos žemaitiškai, kitos bendrine kalba, trečios tiesiog spalvinimo knygutės. Užsiėmimai vyko žemaičių tarme. Likome patenkinti ir dėkingi viešnioms, o viešnios džiaugėsi mūsų mokinukais, jų mandagumu, gražumu, aktyvumu ir žiniomis. 
Nuotraukas žiūrėkite čia
2023-10-12 5 klasės mokiniai vyko į Simono Daukanto gimtinę Kalvių kaime Skuodo rajone. Tai buvo ir literatūros, (mokytoja Laima Kaupienė), bei istorijos, (mokytoja Lina Sėlenienė) integruota pamoka. Apie S. Daukanto gyvenimą, sodyboje esantį pažintinį taką, Lenkimų kaime esančias skulpturas, skirtas žymiam istorikui, prozininkui, daugelio knygų autoriui, pasakojo Skuodo R. Granausko VB Lenkimų skyriaus bibliotekos vedėja Gražina Daukantienė, bei Lenkimų bendruomenės pirmininkas Kazys Viršilas. Sužinojome, kad S. Daukanto mama yra palaidota Lenkimo bažnyčios šventoriuje.

Nuotraukas žiūrėkite čia

2023-10-17 į gimnazijos aktų salę rinkomės susitikimui su aktoriumi, rašytoju, piligrimu, dainų kūrėju ir atlikėju Juozu Gaižausku. Susitikti su neeilinių gabumų žmogumi atvyko ir Salantų gimnazijos gimnazistai lydimi mokytojų Adelės Žeimytės ir Ainos Stonkuvienės. Renginio metu aktorius pasidalino savo piligriminių kelionių nuotykiais, šmaikštavo apie tai kaip jam būnant vaiku, nepatiko jo vardas ir pavardė. Atliko savo kūrybos dainas. Buvo galimybė įsigyti J. Gaižausko knygų, kurių jis yra parašęs penkias.

Laikas neprailgo, o geros emocijos palietė kiekvieną esantį renginyje.

Nuotraukas žiūrėkite čia

2023-10-25 pirmokams žaismingai buvo pristatyti Vaivos Rutkauskaitės knygutė „Nepasaka arba pasaka apie NE“. Su vaikais diskutavome kokie žodžiai yra patys seniausi, kokie – naujausi. Ar žodelis „NE“ yra reikalingas. padarėme išvada, kad visi žodžiai yra reikalingi, tik juos reikia laiku ir vietoje naudoti.

Nuotraukas žiūrėkite čia

2023-10-26 suorganizuotas piešinių ir nuotraukų konkursas „Mėgstamiausias mano knygos herojus“. Apdovanoti konkurso dalyviai diplomais ir dovanėlėmis. Džiaugiuosi, kad gimnazijos bendruomenė noriai jungiasi į bibliotekos organizuojamas veiklas.

Nuotraukas žiūrėkite čia

2023-10-30 sekiau pasaką Kretingos lopšelo-darželio „Ąžuoliukas” „Kiškučių” ir „Žiogelių” grupių vaikams. Pasaką buvo sekama kitaip tai šešėlių teatro pagalba. Vaikučiai tikri smalsučiai, jiems viskas įdomu. Ačiū grupių auklėtojoms Ritai ir Birutei už pakvietimą.

Nuotraukas žiūrėkite čia

Mosėdžio gimnazijos bibliotekos vedėja

Daiva Stonkuvienė

Read More

Kalbinu Šiaurę

  Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden" sąjungos vykdomas projektas. Projektas skirtas skaitymo skatinimui – garsiniam parinktam teksto skaitymui, pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra. Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos biblioteka šiame projekte dalyvauja dvidešimt pirmą kartą ir su knyga „kalbina ” Šiaurę.

  Šių metų tema „Kalėdos Šiaurėje“, skaitėme švedų rašytojos Astrid Lindgren knygos „Emilis Iš Lionebergos“ ištrauką.

 

  Klasės valandėlė „ Žodis ir šviesa“ vyko penktokams. Šis garsinis skaitymas organizuojamas pirmąją Šiaurės šalių literatūros savaitės dieną. Knygos ištrauką „Pirmadienis,  gruodžio dvidešimt šešta, kai Emilis nuniokojo Kathultą ir pagavo vilkduobėje Komandorą“ garsiai skaitė bibliotekos darbuotojos Jolantą  Čelnienė ir Danutė Petkuvienė.

  Šeštokams vyko bibliotekos ir mokomojo lietuvių literatūros dalyko integruota pamoka „Kalbinu Šiaurę“. Pamoką vedė   bibliotekos vedėja Danutė Petkuvienė ir mokytoja Birutė Mozurkevičienė. Pamokoje buvo ugdomos  kūrybiškumo, pažinimo, kultūrinė kompetencijos.

  4a, 4b, 4e, 3a klasių mokiniai ir jų klasių vadovės skaitydami  Astrid  Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“ ištrauką pasinėrė į įsivaizduojamus įvykius, erdvę, laiką, veiksmus. Apibūdino veikėjų jausmus, išryškino knygos veikėjų vertybes.  

Danutė Petkuvienė

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos

Bibliotekos vedėja

Read More

„Atkoduok knygą“

Kaip ir kasmet, spalio mėnesį Kauno rajono ugdymo įstaigose šurmuliavo tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Šių metų tarptautinės iniciatyvos tema – „Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“. Atliepdamas šią iniciatyvą, Kauno rajono švietimo centras ir mokyklų bibliotekininkų metodinis būrelis pakvietė Kauno rajono mokyklų bibliotekininkus, moksleivius ir mokytojus dalyvauti akcijoje „Atkoduok knygą“, kurios tikslas - populiarinti skaitymą ir skatinti mokinių kūrybiškumą. Mokiniai turėjo sukurti rebusą - užkoduoti labiausiai patinkančios knygos pavadinimą. Koduoti buvo galima paveikslėliais, nuotraukomis, piešiniais, emociukais ir t.t.

Ši akcija sulaukė didžiulio susidomėjimo. Kodavimui buvo pasirinkti įvairūs būdai ir technikos, daugelyje mokyklų bibliotekų buvo surengtos mokinių darbų parodos, vyko integruotos pamokos. Ežerėlio pagrindinės mokyklos bibliotekininkė Austėja, kartu su lietuvių kalbos mokytoja Ligita, vedė integruotą pamoką apie komunikaciją ženklais, apie įvairius aplinkoje matomus ženklus ir jų reikšmes, rebusų kūrimo ir sprendimo taisykles.

        Čekiškės Prano Dovydaičio 5 ir 7 klasių mokiniai lietuvių kalbos pamokoje, kuri vyko bibliotekoje, pristatė perskaitytas knygas, sužinojo, kas yra rebusai ir kaip jie kuriami, o I gimnazijos klasės mokiniai kūrė rebusus programa Canva, koduodami labiausiai patikusios knygos pavadinimą. Įdomiausi darbai buvo skelbiami Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazijos bibliotekos facebook puslapyje, kuriame mokiniai balsavo už labiausiai patikusį rebusą.

Neveronių gimnazijos bibliotekininkė Daiva ir informacinių technologijų mokytoja Loreta į šią akciją įtraukė 9-12 klasių moksleivius. Kūrybinės užduotys taip sudomino, kad dauguma jų sukūrė ne po vieną, bet po kelis užkoduotų knygų pavadinimus.

Šlienavos pagrindinėje mokykloje knygas kodavo 2-10 klasių mokiniai. Kodavimui buvo pasirinki įvairūs būdai ir technikos – mokiniai piešė piešinius, naudojo nuotraukas ir įvairias kompiuterines programėles. Mokytojams idėja irgi patiko - knygas kodavo ir jie. Bibliotekoje parengta rebusų paroda kvietė išbandyti jėgas ir "nulaužti" knygos kodą.

        O įėjimas į Lapių pagrindinės mokyklos biblioteką spalio mėnesį pavirto dideliu rebusu.  Ant sienų buvo eksponuojami visi mokinių sukurti kodai apie mėgstamą knygą. Bibliotekos lankomumas parodos dėka padidėjo 200%.

     Mokyklose išrinkti geriausi darbai buvo siunčiami Šlienavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkei Jurgitai Vingilienei, kuri juos sudėjo į elektroninę knygą. Dalinamės šios knygos nuoroda:

https://www.canva.com/design/DAFzIkUmz-M/zMVBiSTDT56BnoooJPfpFw/view?utm_content=DAFzIkUmz-M&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

  Kviečiame išbandyti jėgas atkoduojant knygas.

Kadangi Akcija sulaukė itin didelio mokinių ir mokytojų susidomėjimo, planuojame, kad  šis projektas turės tęstinumą ir kitais metais.

Read More

Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

Jau antrus metus Vilniaus „Laisvės” gimnazija įsijungia į „Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo” veiklas. Šio spalio tema: mokyklos biblioteka - vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė. Visą mėnesį bibliotekoje veiklė dirbtuvėlės, kuriose mokiniai kūrė įvairius darbelius iš senų nenaudojamų knygų. Tvarkumas, bendrystė, nuoširdus įsitraukimas ir malonios šypsenos visa mėnesį vyravo gimnazijos bibliotekoje. Gimnazijos bibliotekininkė Lina įkvėpė mokinius sukurti skaitymo kampelį iš knygų, ypač daug dėmesio sulaukė „knygų sofa”. Džiaugiamės mokinių aktyvumu ir kūrybiškumu.
                                                                   Vilniaus „Laisvės” gimnazijos bibliotekininkė

Lina Paškauskienė

Kūrybiškasis spalis Užupio mokykloje

      Tai nutiko Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos bibliotekoje. Vieną lapkričio dieną 7a ir 7b klasės mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja Laima Juzėniene užsuko į biblioteką ir pasiliko. Jie gavo užduotį rasti  bent keturių knygų nugarėles, kurių pavadinimai turėjo sugulti į prasmingas eiles. Su užsidegimu septintokai kibo į darbą. Nardė tarp knygų lentynų, rinko ir dėliojo knygas. Rezultatai buvo puikūs. Sueiliuotos buvo  ne tik bibliotekos knygų nugarės, bet ir asmeninių bibliotekų. Net į tris parodėles sugulė mokinių darbai. Atsirado pasakojimai  apie namų bibliotekėles ir dvi parodėlės „Knygų nugarėlių istorijos“  iš mokyklos ir asmeninių bibliotekų. Ir tai ne viskas! Buvo ir parodos atidarymas su svečiais ir vaišėmis.

 

  Rudens atostogų metu į biblioteką buvo pakviesti paruošiamosios grupės mokiniai. Jiems valandėlę apie Kęstutį Kasperavičių paruošė ir pravedė septintokė Greta. Jai puikiai sekėsi ! Vaikai klausėsi pasakojimo, atliko užduotis ir buvo apdovanoti prizais.

 

  Pailgintų grupių mokiniai keliavo kartu su žąsinu Gagiu (A. Jurašius „Žąsino Gagio kelionės“ ). Paklausę skaitomo teksto, taip aplankę šalį,  pasakojo, ką jie pasiimtų į kelionę, domėjosi ką pusryčiams valgo kitų šalių žmonės, ragavo kuo gardina maistą, mokėsi ženklų kalbos.

 

Štai kaip Užupyje buvo švenčiamas tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo.

 

  Taip praėjo spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo.

 

 Nijolė Čepukėnienė

Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

 

Telšių ,,Ateities“ progimnazijos bibliotekos informacija iš spalio mėnesio kūrybiškumo ir vaizduotės renginių

Taip jau įprasta, kad spalis sukviečia mokyklos bibliotekas į tarptautinius renginius. ,,Ateities“ progimnazijos biblioteka atliepė į mėnesio temą ,,Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi  kūrybiškumas ir vaizduotė“ Sumaniai buvo prakalbintos knygos, iliustruotos, žaista ir papasakotos kaštono istorijos. Juk kaštonas – mįslingas medis: žydi, nokina kaštoniukus, o mes juos renkame ir turime savo vaizduotės kūrinį.

 

Per ,,Vieno ir svarbiausio puslapio detalę“ 8 b su mokytoja kruopščiai aižė iliustracijų esmę – supažindino su atlikimo specifika, spalvomis ir grožiu. Be to mokytojos Jolantos ,,Smagių terlionių būrelis“ argumentuotai pagrindė ,,Kur slepiasi knygos iliustracijos prasmė“

Be abejo, žavi, kad mokyklos mažieji randa savo knygą, sugeba  išreikšti emocijas. Pradinukai vadovaujami mokytojų Dalios, Ingridos  paruošė parodą ,,Sveikinime mokytojus“. Mokytojos Lilijos -  sekė pasakas, dalijosi mintimis apie pasakininkus, stebėjo jau praėjusių metų mokinių sukurtą lietuvių liaudies pasakos ,,Lapė gudragalvė“ kompoziciją.

Mokytojos Zitos pailgintos mokymosi dienos grupė smagiai įsitraukė į kaštonų burtus! Mokytojos dėka mokiniai patyrė ką reiškia kaštonų masažuokliai, pajautė kaip linksma vaikščioti kaštonų dėžutėse ir kokių įdomių veiklų galima susigalvoti. O kur dar kaštonų istorijos – neišsenkanti fantazija.

Į kūrybos ir vaizduotės lavinimosi  mėnesį mokytojos Donatos mokiniai keliavo sykiu su L.Cerol knygos ,,Alisa stebuklų šalyje“ herojais. Šeštokai apmąstė veikėjų poelgius, aiškinosi situacijas, argumentavo vieno sakinio prasmę.  ,,Nuostabus knygų pasaulis“ pakvietė ir penktokus, kur mokytoja juos  motyvavo ir sudomino  išmoningai kurti plakatus, pateiktys ar žodžiu reklamuoti perskaitytas knygas. Bendras dabas, pašnekesiai atgaivino skaitytą vaizdą.

Su mokytoja Rasa  6 b  per klasės valandėlę ,,Ratu“ smagiai pabendravo vienas su kitu, o iš užuominų atpažino savo klasės draugus.

Labai smagu, kad neformaliojo ugdymo būrelis ,,Augu su knyga“ vadovaujamas bibliotekininkės Vandos  su ,,Zuikiu Puikiu“ gilino viešojo kalbėjimo įgūdžius. Vaikai susipažino su kūno kalba, interpretuojamo kūrinio grožiu, pagal savo emocijas sukūrė iliustracijų.

Aišku gera būryje, kuris pilnas gyvų išgyvenimų, nuoširdžių žodžių, smagaus juoko. Knyga apjungia, skatina minčių pasidalijimą. Tegul kiekvienas randa joje savo prasmę, tegul į rankas paimtas kaštonas tampa bendrystės simboliu ir susitikimų ženklu. Ieškokime savo knygų  – būkime sykiu! Ačiū Jums, mokytojai, už pajautimą kur slypi esmė, ačiū Jums , mokiniai, už fantazijas.

 

Telšių Ateities progimnazija

Read More

Apie būsimųjų prezidentų, merų, gydytojų ir kitų specialistų svajones, kurioms gali būti lemta išsipildyti...

Prabėgo spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Jo devizas: ,,Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“. Apibendriname rezultatus. Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos Gedimino Matiekaus skaitykloje buvo vykdoma programa ,,Iš knygų rietuvės“. Jos dalyviai I gimnazijos klasių moksleiviai. Kūrybiškumo čia netrūko. Per tikybos pamokas su mokytoja Diana Černiuviene, gimnazistai įsijautė į įvairių specialistų vaidmenį, mokėsi suprasti poezijos tekstus, jų unikalumą, kalbos grožį, gilino garsinio skaitymo įgūdžius. Įdomiausia buvo tai, kad jie pasirinko bet kokį vieno stulpelio poezijos tekstą. Jį skaitė, analizavo, kokį mato vaizdą, spalvą, kokį jaučia skonį ir kvapą. Gimnazijos skaitykloje kalbėjo būsimieji prezidentai, merai, teisininkai, vadybininkai, nuomonės formuotojai, stilistai, mokslininkai, rašytojai, žurnalistai, dvasininkai, mokytojai, bibliotekininkai...

Įdomu buvo tai, kad ne vieno programos dalyvio tekstas tiko prie jo įsivaizduojamos specialybės. Daugelio specialybių atstovai matė peizažus, jautė duonos skonį, rudens lapų kvapą, gydytojas skubėjo gelbėti ligonio, stilistas viską, kas gražiausia kūrė savo mylimai mamai, atsikėlęs ankstų rytą meras, gėrė kavą ir džiaugėsi dirbančiais žmonėmis, o svajonėse kūrė parką, informacinių technologijų specialistas labai poetiškai žvelgė į jį supantį pasaulį... Tai tik keli akcentai iš vykdomos programos. Svarbiausia, kad atsiskleidė gimnazistų kūrybiškumas, jiems netrūko fantazijos. Iš paprastų dalykų gimė nepaprastos istorijos. Kas žino, o gal jos taps realybe...

Kaip teigė bibliotekininkė Rūta Vilutienė, gimnazijos Senųjų rūmų bibliotekoje parengta spaudinių paroda ,,Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė”. Parodoje eksponuojami Lietuvos ir užsienio dailininkų meno albumai ir buvusio gimnazijos mokinio, Rokiškio krašto garbės piliečio Algimanto Stanislovo Kliaugos albumas „Širdies šviesoj...“

Sėkmingai įgyvendinome programą ,,Iš knygų rietuvės“. Populiarinome knygų skaitymą ir garsinio skaitymo metodus, ugdėme kūrybiškumą, o svarbiausia, kad programos dalyviai sužinojo, kad gimnazijos Gedimino Matiekaus skaityklos erdvėse jie visada yra laukiami. Čia gali mokytis, leisti laisvalaikį, surasti naujų pomėgių.

Parengė Reda Kiselytė

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekininkė

Baigėsi spalis – Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

  Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos biblioteka kasmet įsitraukia į Tarptautinio mokyklų bibliotekų mėnesio akciją ir kartu su mokytojais organizuoja veiklas, atspindinčias mėnesio temą. Šiais metais įvairiais būdais skatinome mokinių kūrybiškumą, žadinome vaizduotę. I klasių gimnazistai dalyvavo orientaciniame žygyje po biblioteką: ieškojo knygų, atliko užduotis, tyrinėjo elektroninį katalogą, taip susipažindami su biblioteka ir jos turtais iš arčiau. IV klasių teatro grupės mokiniai kartu su teatro mokytoja Rasa Šlivinskiene kūrybiškai pažvelgė į rudenį – skaitė lietuvių poetų eilėraščius rudens tema, juos perkūrė interpretuodami savaip, panaudodami tris išsitrauktus žodžius. Perkurtus eilėraščius reikėjo išraiškingai garsiai perskaityti. Intarpuose klausėmės dainų apie rudenį, įsiklausydami į melodiją ir žodžius.

Read More

Spalis – Josvainių gimnazijos bibliotekoje

  Spalis – mokyklų bibliotekų mėnuo ir šio mėnesio šūkis „Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“. O kaip gi susijęs kūrybiškumas ir knygų skaitymas... Tad bibliotekininkės pakviesti trečios klasės mokiniai klausėsi naujų knygų pristatymo, bandė ieškoti, kuri knyga jiems ar jų draugams galėtų patikti, klausėsi klasės draugų skaitomų eilėraščių ir mažosiose kūrybinėse dirbtuvėse kūrė konkrečiai knygai skirtuką...

  Ketvirtokai beveik vienbalsiu pritarė, kad skaitymas lavina vaizduotę ir kūrybiškumą, ir jie visi nori būti kūrybiški, sėkmingi, lakios vaizduotės... Tad įdėmiai klausėsi bibliotekininkės pristatomų jiems skirtų knygų, kad būtų lengviau išsirinkti ką skaityti, svarstė kokios knygos labiau norėtų. Vėliau ketvirtokams buvo pristatyta nauja knyga „Didžioji būtybių knyga“ ir mokiniai susipažino su patraukliai, glaustai pristatytomis lietuvių mitinėmis būtybėmis, ir piešė juos labiausiai sudominusią būtybę taip, kaip jie įsivaizduoja.

  Antrokai klausėsi apie knygų kūrėjus, knygų reikšmę, iliustracijų grožį, žaidė žaidimą „Rašytojai ir ne tik...“, klausėsi bibliotekininkės skaitomų greitakalbių ir skaičiuočių, patys linksmai sakė savo žinomas, skaitė eiles iš naujos V. Palčinskaitės knygos „Bala nematė“, ištraukų iš knygos „Laimė yra lapė“, kaip

svarbu jaustis laimingam, kalbėjosi apie jausmų įvairovę, kaip jaučiamės kai užvaldo neigiami jausmai, klausydamiesi ištraukų iš knygelės bandė iškvėpti nerimą...

  Pirmokėliams bibliotekininkė papasakojo apie knygos reikšmę, jos svarbą, visi kartu žiūrėjo skaidrėse demonstruojamą „Knygos kelią“, aptarinėjo tai ką mato, linksmai kartojo greitakalbes ir su didžiausiu susidomėjimu klausėsi bibliotekininkės skaitomos knygelės „Noriu šuniuko!“, ir išsirinkę pačių įdomiausių knygų išskubėjo į kitas pamokas.

S. Jociuvienė, Kėdainių r. Josvainių gimnazijos bibliotekininkė

Apie taikias dangaus spalvas ir Rokiškio gimnazistų skaitymą

  Jau praeityje spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos abiejų padalinių bibliotekininkės vykdė projektą ,,Taikios dangaus spalvos“. Apibendrinome rezultatus. Šio projekto tikslas – skaitymas, o šio mėnesio šūkį ,,Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį“, įgyvendinome įvairiomis formomis. Projektas buvo vykdomas dar ir lapkričio mėnesį.

    Gimnazijos Senųjų rūmų bibliotekininkė Rūta Vilutienė parengė spaudinių parodą ,,Taikios dangaus spalvos“. Joje buvo eksponuojami dangaus spalvų leidiniai. Gimnazistai skaičiavo, kurias knygas jau perskaitė. Abiturientės Armantė Sakalaitė ir Liudmila Belova mielai pasidalino įspūdžiais apie perskaitytas knygas, kurios paliko neišdildomą įspūdį. Armantės rankose suomių rašytojo Marko Leino romanas „Kalėdų istorija“. Ji teigia:„ Niekada nereikia spręsti apie knygą iš jos viršelio. Paėmus į rankas knyga atrodo vaikiška, tarsi tai būtų tipiška Kalėdų istorija, tačiau tai labai gili ir jautri žvejo sūnaus Mikalojaus gyvenimo istorija su vaiko išgyvenimais, naujo gyvenimo pradžia, atskleidžiama žmogaus dvasinė stiprybė, pasiaukojimas, meilė kitiems. Rekomenduoju perskaityti artėjant didžiausioms metų šventėms“.

   L. Belovai labai patiko amerikiečių rašytojos Lois Lowry apysaka „Siuntėjas“ bei šios knygos tęsiniai „Mėlyna sruoga“, „Žinianešys“, „Sūnus“. Puikios knygos! Tikras fikcijos mėgėjų lobis! Visa ši knygų serija yra nuostabi, nepaprasta ir išskirtinė, priverčianti stabtelėti, susimąstyti apie tam tikras vertybes, apie žmonijos dabartį ir ateitį. Susitikimai su pagrindiniais herojais Jonu, Kira, Matiju, Klere, Gabrieliumi nepaliks nė vieno abejingo. Rekomenduoju knygas perskaityti visiems, ypatingai tiems kuriems trūksta drąsos”,- teigia Liudmila.

  ,,Romuvos“ padalinio skaitykloje projekte dalyvavo II gimnazijos klasių gimnazistai, kurie lanko tikybos pamokas. Gili bendrystė sieja gimnazijos tikybos mokytoją Dianą Černiuvienę ir jos gimnazistus su skaitykla. Per tikybos pamokas, įgyvendinome tik vieną šio projekto dalį. Susiejome dvasines vertybes su garsiniu skaitymu. Skaitykloje ant stalų buvo išdėstyti mėlynos ir melsvos – taikios dangaus spalvos, lietuvių ir užsienio autorių grožinės literatūros kūriniai. Gimnazistai turėjo galimybę pasirinkti jiems patinkantį leidinį ir iš bet kurio puslapio garsiai paskaityti ištrauką. Garsinio skaitymo metodika pasiteisino. Skaitykloje įsivyravo susiklausymas, bendrystė ir darna. Jautėsi, kad susirinkusieji kalba širdimis. Prasmingi tekstai ir jaunų žmonių nuoširdus skaitymas, dovanojo nepaprastas akimirkas.

    Žydėjo skaitykla taikaus dangaus spalvos leidiniais, o iš skaitomų tekstų dvelkė dvasinė ramybė. Tikybos mokytoja D. Černiuvienė taip pat skaitė ištrauką iš mėlynos knygos. Ji pasirinko lietuvių prozininko, publicisto Jono Biliūno novelę ,,Laimės žiburys“. Gimnazistams palinkėjome sėkmingai kopti į savus laimės žiburius... Nepaprasta akimirka paliko neišdildomą įspūdį. Akis suvilgė džiaugsmo ašaros...

       Projekto ,,Taikios dangaus spalvos“ tikslas buvo dar ir atlikti I – IV gimnazijos klasių moksleivių skaitymo analizę. Bibliotekininkės analizavo kokie leidiniai paimti spalio mėnesį. Dominuoja programiniai kūriniai. Iš bibliotekos gimnazistai ėmė Vandos  Juknaitės ,,Išsiduosi. Balsu“, Vinco Mykolaičio- Putino ,,Altorių šešėly“, Vinco Krėvės ,,Skerdžių“, ,,Skirgailą“, Vilhelmo Šekspyro ,,Hamletą“, Igno Šeiniaus ,,Kuprelį“, Juozo Tumo- Vaižganto ,,Dėdes ir dėdienes“, Sofoklio ,,Antigonę“, Ericho Marijos Remarko ,,Tris draugus“, Juozo Grušo ,,Meilę, džiazą ir velnią“ ir kitus leidinius. Taip pat gimnazistai skaitė Ilonos Ežerinytės ,,Sutikti eidą“, Jay Asher ,,Trylika priežasčių kodėl“, Marko Leino ,,Kalėdų istoriją“, Marijaus Eskobaro, ,,Aušvico lopšinę‘, ,,Melvino Burgesso ,,Heroiną“, Bruno Ferrero ,,Svirplio giesmę“ ir kitus leidinius.

      Gimnazijos ,,Romuvos“ padalinio III d klasės gimnazistė Rugilė Rakauskaitė su didžiuliu entuziazmu skaito lietuvių kilmės JAV rašytojos Rutos Šepetys knygas. Jai patiko autorės leidiniai ,,Tarp pilkų debesų“, ,,Druska jūrai“ ir ,,Nelengvu keliu“. Rugilė teigia: „Kai už lango ruduo... Jaukiuose ir šiltuose namuose gera skaityti knygas...“

    Tai tik spalio mėnesio skaitytų grožinės literatūros leidinių trumpa apžvalga.

Iš autografų, įrašų dvelkia šiluma. Sklaidžiau  gimnazijos ,,Svečių knygų“ puslapius. Jau ne vieną storą knygą svečiai prirašė...

    Peržvelgti Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos ,,Romuvos“ padalinio ,,Svečių knygas“, buvo projekto ,,Taikios dangaus spalvos“ planuota dalis. Knyga, skaitymas... Visais laikais siejosi su dvasine ramybe žmoguje.

     Gilinausi, ko linkėjo gimnazijos bendruomenei, ištikimiesiems informacijos vartotojams Lietuvos įžymieji... Nufotografuoti tekstai iš ,,Svečių knygų“ buvo įkelti į gimnazijos ,,Romuvos“ padalinio socialinių tinklų paskyrą. Kunigas, poetas Justas Jasėnas linkėjo, kad visur ir visada lydėtų knyga. Jis rašė: ,,Knyga ir žmogaus dvasia nemiršta – jie amžini“, o Lietuvos Vyriausiasis Senelis Kalėda linki, kad lietuviškas žodis skambėtų visur ir visada“. Gimnazijos ,,Romuvos“ padalinio pirmoji bibliotekos vedėja , dabar jau šviesios atminties Aldona Rasimavičienė rašė: ,,Man niekada nebuvo per daug knygų. Aš jų visų neperskaičiau, bet kiekvieną inventorinau, indeksavau, glosčiau kaip mylimą kūdikį“. Tai tik kelių žmonių mintys, bet atviros ir labai nuoširdžios.

     Dėkoju tikybos mokytojai D. Černiuvienei  ir visų II klasių gimnazistams už šiltą ir nuoširdžią bendrystę ir visiems projekto dalyviams, kad buvome kartu. Svarbiausia, kad virš mūsų galvų spindėtų taikios dangaus spalvos, kad mus visus lydėtų laimė, kad jaukiuose namuose sielas šildytų knygos.

  Reda Kiselytė,

    Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos Gedimino Matiekaus skaityklos bibliotekininkė 

Read More

Skirtukai Ukrainai

  Šakių ‚Žiburio gimnazijos pirmų klasių moksleiviai aktyviai įsijungė į bibliotekos organizuojamas spalio mėnesio "Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį" veiklas: pamokų bibliotekoje metu susipažino su tema, dalinosi savo mintimis apie jos aktualumą, ieškojo minčių bei citatų apie harmoniją, draugystę, žmogaus ryšį su gamta, sudarinėjo skaitytų knygų sąrašus, diskutavo kodėl svarbu būti skaitančiu, išsilavinusiu žmogumi.

  Visą spalio mėnesį moksleiviai, kartu su bendraamžiais iš Ukrainos, šiuo metu besimokančiais gimnazijoje, gamino knygų skirtukus Ukrainos mokykloms. Ukrainos moksleiviai padėjo mūsų gimnazistams ant skirtukų parašyti linkėjimus ukrainiečių kalba. Skirtukuose atsispindėjo Taikos tema, nuoširdus Ukrainos žmonių palaikymas, abipusė draugystė. Moksleivių darbuose juntamas nesuvaidintas nuoširdumas ir begalinis noras, kad karas pagaliau pasibaigtų, o jų draugai galėtų ramiai grįžti į savo šalį pas savo draugus ir artimuosius.

  Moksleiviai paruošė skirtukų ekspoziciją, kurią gimnazijos bibliotekoje gali apžiūrėti kiekvienas lankytojas.

Šakių „Žiburio“ gimnazijos bibliotekos informacija

Paminėtas tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

  Visą mėnesį Šiaulių Dainų progimnazijos priešmokyklinukų ir pirmokų klasėse karaliavo Lorenz Pauli ir Kathrin Schärer knyga „Piplioteka??? Lapė bibliotekoje“, skatinanti skaityti, džiaugtis skaitymo malonumu. Klausydamiesi įgarsintos istorijos, mokiniai ne tik sužinojo, ką lapė veikė bibliotekoje, bet ir susipažino su bibliotekos taisyklėmis – taip patapdami teisėtais jos skaitytojais. Na, o 2–4 klasių

mokiniai, perskaitę ir išanalizavę Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės sukurtą istoriją „Lapė yra laimė“, išdiskutavę, kas yra laimė jiems, nupiešė ją arba dar kitaip pabandė iliustruoti šią knygą.

  Minėtos knygos aptarti buvo pasirinktos neatsitiktinai, mat šiemet, minint spalį, kaip tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį, šią šventę inicijuojanti tarptautinė mokyklų bibliotekų asociacija (IASL), 2022-iesiems metams paskelbė temą: „Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį“.

 Dar remiantis Šiaulių Dainų progimnazijos 45-ečio gimtadieniu, Benas Vasiliauskas, pasakodamas Antoine de Saint-Exupéry „Mažojo princo“ istoriją, taip pat išsakė mintį, jog „laimė yra lapė“: ikoniškieji epizodai su lape ir rože be moralizavimo mokė draugystės ir santykių paslapčių. „Jeigu, pavyzdžiui, ateisi ketvirtą valandą popiet, aš jau nuo trečios pradėsiu jaustis laimingas.“ Mažasis princas čia vertino jausmų spontaniškumą. Skirtingai nei Žemės gyventojai, kurie mąstė racionaliai ir jo mylimoje rožėje įžvelgė tik įprastą gėlelę, mažasis princas mąstė instinktyviai – taip, kaip jam sakė širdis. Tik taip tegalima „pamatyti“ svarbiausius dalykus – „Štai kokia mano paslaptis. Ji labai paprasta: matyti galima

 

tik širdimi. Tai, kas svarbiausia, nematoma akimis.“

 Tai gera naujiena tiems, kurių stipri intuicija. Remiantis Bostono koledžo (JAV) tyrimais, intuicija, priimant sprendimus, lygiai taip pat svarbi, kaip ir analizė. Tam tikrais atvejais, ji netgi žymiai efektyvesnė. Visada priimsime geresnius ir teisingesnius sprendimus, jei remsimės ne vien žiniomis, bet ir jausmais. Antoine de Saint-Exupéry ne veltui teigė, jog vienintelė vertybė žemėje yra žmogaus ryšys su žmogumi.

  Organizuojant skaitymo iniciatyvą „Būkime pažįstami“ tarp 5–8 klasių mokinių, bibliotekoje įvyko garsiniai skaitymai iš dar pavasarį nupirktos ir padovanotos bibliotekai pačių mokinių išsirinktos knygos Anos Frank „Dienoraštis“, kur į pasaulį buvo pažvelgta mažos mergaitės akimis („Stebuklas, kad dar neatsisakiau visų savo vilčių – juk jos juokingos ir neįgyvendinamos. Laikausi jų įsikibusi ir,

nepaisydama jokių aplinkybių, tikiu, kad žmogaus širdis iš prigimties gera.“). Ši mergaitės brendimo, jos nepalaužiamo optimizmo ir tikėjimo pačiu gyvenimu istorija, stebint skeldėjantį pasaulį, didžiausias žmonijos nuodėmes, bet neprarandant tikėjimo žmonių gerumu ir vilties, kad vieną dieną gyvenimas ir vėl

sugrįš į įprastą gyvenimą, atliepiant į karą Ukrainoje, kas šiandien ypač aktualu, verčia užduoti dar vieną klausimą: ar nuoširdžiai tikint gėriu galima padaryti save laimingais prisijaukinant savyje tūnantį žvėrį?

  Visi mes esame labai skirtingi, tačiau gyvendami globaliame pasaulyje, jaučiame taikos ir harmonijos poreikį. Gėlės nuvysta, o knygos visuomet sužydi širdyje! Skaitymas gali padėti mums suprasti ir palaikyti vieniems kitus. Skaitydami galime įvertinti, kokias nelaimes neša žmonių nesantaika ir neapykanta. Skaitydami suprantame, kokie pragaištingi yra žmonijos karai. Tą įrodė ir 4a klasės mokiniai, atėję į biblioteką pristatyti perskaitytų savo knygų.

  Taigi skaitymas iškėlė klausimus apie mūsų misiją ir atsakomybę ateities kūrime, taip pat padėjo rasti atsakymą, jog viduje tūnantį žvėrį, lapę, galima prisijaukinti širdimi ir taip tapti laimingais. Tai ypač atsispindi mažųjų mokinių piešiniuose.

 „– Lape! – sušuko berniukas. – O tu iš kur atsiradai?

 – Aš gi tau sakiau, – atsiliepė lapė. – Kai aš pajusiu, kad turiu būti kitur, – ten ir eisiu“.

Bibliotekos vedėja Dilanta Vasylienė

Mintys su perskaitytų knygų emocijomis

  Spalis - Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo: ,,Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį“ – kuo daugiau pamatysime šviesos tuo geriau. Telšių ,,Ateities“progimnazijos biblioteka pakvietė į skaitymų ir pojūčių kelionę: renginių ciklai, pamokos, netradiciniai susitikimai ir teminiai skaitytinų knygų stalai. Apskritai, galima sakyti, duotas startas individualiai surastos knygos raiškai, sutelkiant bendruomenę.

  Pirmokus bibliotekininkė pakvietė į knygų degustaciją! Žodžių ragavimui paruoštas meniu: keturi skirtingų temų stalai - su įspūdingu garnyru – spalvingu reginiu, juk vaizdas sustiprina žodį! Pirmas stalas – knygos apie jausmus. Antrasis - rekomenduojamos knygos, kurias reikėtų pirmiausia perskaityti. Trečiasis – apie profesijas mažiesiems, o ketvirtasis stalas – kelias į Poeziją! Ir niekada nepamiršk – ką skaitai, perskaitei ir sužinai, gali dalintis.

  Lietuvių kalbos mokytoja Donata, kaip tik skaitykloje su penktokais pasidalijo tuo, ką jau sužinojo iš knygų. Beje, 5-okai noriai dalijasi kas juos sudomino, rekomenduoja perskaityti ir draugams įdomią knygą.

  Netradicinė 3-4 klasių mokiniams pamoka ,,Vėjo žadinimas“ – teksto suvokimo užsiėmimas. Dalyviai tekstą skaitė kartu ir atskirai, atsakinėjo į klausimus, išsakė savo nuomonę, reiškė emocijas.  3 a klasė spėjo net iliustruoti, nupasakoti veikėją. 4 a klasė piešė vorus, pristatė jų sandarą.

  Emocinio ugdymo klasės valandėlė ,,Ką aš jaučiu...“ 7 b klasėje stiprino jausmo sampratą. Kiekvienam mokiniui  burtų keliu teko vienoks ar kitoks mus dažnai aplankantys jausmas. Mokinių atsakymus, pastebėjimus tikslino, pildė mokyklos psichologė Alvyda bei klasės auklėtoja Jolanta. Kitą dieną per dailės pamoką kiekvienas mokinys gavo užduotį: kuo įtaigiau pateikti padiktuoto žodžio esmę/emociją nevaizduojant nieko konkretaus ir kol kas piešė be spalvų. Vien per intuityvų ,,pėdsaką“, paliekant įvairiais įrankiais: teptuku, medžio šakele, pirštais, audinio skiaute, kartono kortele ir t.t. Kokie vaizdiniai iškyla prieš akis galvojant apie nerimą, drąsą, smalsumą ir t.t. – smalsu?

  ,,Mažojo princo įkvėpti“  - etikos tiesiog pamoka – kas ir kaip! Žinoma, pagal A. De Sent-Egziuperi knygą ,,Mažasis princas“, kurią pasiūlė 5 a ir 5 b klasės mokiniams mokytoja Asta. O toliau skaitė – visi, nagrinėjo ištraukas, kalbėjo, diskutavo. ,,Kėlėsi“ iš Žmonių planetos į Mažojo princo erdvę. Ilgai teko žvalgytis, kur itin atsakingai prijaukinta Rožė. Susirado ir kūrė palinkėjimus-komplimentus. Ne bet kur – ant spalvotų kortelių. Suprantama, kiekvienas ėmėsi atsakingos veiklos, rinko žodžius, kad sumažintų savo spyglius. Nuo bet ko viduje spygliai nelinksta... Be abejo ir kiti bibliotekos lankytojai galės perskaityti palinkėjimus-komplimentus ir pasijusti saugiau, geriau.

  Knyga viena iš taikos ir harmonijos priemonių!  Skaitydami ne tik mes patys keičiamės, bet ir draugus pamatome kitokius. Pasidaliję perskaityta idėja, aplankę veikėją, pabuvę vieni šalia  kitų, mes drąsiai reiškiame savo nuomonę, randame gyvenimo tikslą. Gerų  knygų – ir sykiu kurkime taikų, darnų pasaulį.

 Lietuvių kalbos mokytoja Ieva Sigita Naglienė,

bibliotekininkė Vanda Kuzienė

Read More

Gyveno, kad nebūtų pamiršti...

  Integruotos lietuvių kalbos ir literatūros pamokos pagal Michaelio Morpurgo knygą „Karo žirgas“ aštuntokams vyko Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje. Integruotas pamokas organizavo ir pakvietė dalyvauti aštuntokus  mokyklos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė.

 Pagrindinis pamokų uždavinys – mokyti(s) pažinti dvasines vertybes, suvokti bendravimo svarbą.

       Mokiniai klausė nepaprastos istorijos apie tikrą draugystę, nesumeluotą gerumą bei

kilnumą, kuris įmanomas net sunkiausioje žmogaus gyvenimo aplinkoje. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lina Norgailienė mokiniams paruošė užduotis: sąsiuviniuose fiksuotos dvasines vertybės, išskiriamos ir užrašomos citatos, teiginius pagrindžiantys argumentai iš bibliotekininkės Danutės Petkuvienės pasakojamos istorijos, skaitomų romano „Karo žirgas“ ištraukų.

     Pamokos pabaigoje kiekvienas mokinys „Vertybių knygoje“ užklijavo savo drugelį - gyvenimo amžinybės, džiaugsmo ir trapumo simbolį. Daugiausiai drugelių nutūpė ant meilės, ištikimybės bei drąsos vertybių žiedo. Pasiektų rezultatų aptarimą ir apibendrinimą geriausia iliustruoja knygos herojų Alberto, Emilės, senelio, žirgo Džojaus įmintos žemėje gėrio, meilės, ištikimybės, drąsos, pagarbos, atsakomybės pėdos tam, kad liktų atmintyje gyviesiems – mums, skaitytojams.

        Džiaugiuosi aštuntokų žingeidumu ir nuoširdžiu darbu pamokoje. Pamoką stebėjo ir vertino lietuvių kalbos metodinės grupės pirmininkė Birutė Mozurkevičienė.

Danutė Petkuvienė

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Konkursas „Rekomenduok mėgstamiausią knygą!“

Šių metų tarptautinio mokyklų bibliotekos mėnesio tema – „Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį“. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 6c ir 7d moksleiviai buvo pakviesti dalyvauti knygų konkurse „Rekomenduok mėgstamiausią knygą!“

 Vaikai, gavę užduotį – rekomenduoti mėgstamiausią savo knygą, kibo į darbą. Buvo galima rinktis dabar skaitomą ar seniai perskaitytą knygą. Dauguma vaikų rimtai ėmėsi kritiko rolės ir su pasimėgavimu rašė apie savo knygą favoritę. Tarp rekomenduojamų grožinių knygų pateko klasika tapusios knygos: Antoine de Saint-Exuperi „Mažasis princas“, Otfried Preussler „Plėšikas Hocenplocas“, Astridos Lindgren „Ronja plėšiko duktė“, Robert Louis Stevensono „Lobių sala“, taip pat Frances Hardinge „Gegutės daina“, Michael Morpurgo „Baltasis liūtas“, Andy Shepherd „Berniukas, kuris gyveno su drakonais“, Claire Barker „Šunelis vaiduoklis“ David Walliams „Klastinga tetulė“, William Joyce „Olio odisėja“. Į sąrašą atsidūrė ir pažintinių knygų: Vicki Grant „36 klausimai, pakeitę nuomonę apie tave“,  Simon Sebag Monte Fior „Istorijos balsai“, Elena Favilli „Vakaro istorijos. Geriausia knyga mergaitėms maištininkėms“ (1–2 dalys).

  Štai kaip septintokė pristatė Antoine de Saint-Exupéry „Mažasis princas“:

Skiriu šiai knygai medalį, ne ją skaičiau jau du kartus ir kiekvieną kartą ji man suteikia nuostabių patirčių. Mažojo princo istorija man suteikia vilčių ir nuostabių emocijų. Skaitydama šią istoriją, aš supratau gyvenimo prasmę ir tai, kas iš tikrųjų svarbu.

 Man labiausiai patiko mažojo princo ir lapės draugystė. Ji labai graži ir įkvepianti. Iš tikrųjų apie knygą daug pasakoti negaliu, kol žmogus pats nėra skaitęs ir nesupranta to, ką aš sakau. Rekomenduoju šią knygą kiekvienam, kuris jos dar neskaitęs.                                   

 Bibliotekoje ir Informacijos centre veikia paroda „Vaikai rekomenduoja“.

                                               Laimutė Adomavičienė ir Rima Gudanavičienė

Susitikimai,skirti Tarptautiniam mokyklų bibliotekų mėnesiui

Pažymint Tarptautinį mokyklų  bibliotekų mėnesį, Radviliškio Vaižganto progimnazijos bibliotekininkė pakvietė  Radviliškio krašto poetę Ritą Japkevičienę (Kita Jūra) susitikti su  antrų ir ketvirtų klasių mokiniais. Šilto ir jaukaus susitikimo metu, poetė  skaitė savo eilėraščius iš  knygelės „Vaikeliui iš mano širdelės“, dalijosi  prisiminimais apie savo vaikystę, kodėl pasivadino Kita Jūra. Mokiniai sužinojo, kad poetė yra atsargos kariškė - medikė, kuri davė priesaiką Tėvynei ir iškilus grėsmei, eitų gydyti sužeistų karių.  Vaikai išgirdo ir poetės anūkui kurtus pasakojimus apie ežiuką Soniką. Mokiniai ne tik klausėsi, bet iliustravo poetės skaitomus eilėraščius.

Nepamiršta buvo  ir Ukrainos karo tema. Panaudodama rusų pasakos motyvus, poetė sukūrė eilėraštį apie tai, kad gėris visada nugali .Šį eilėraštį girdėjo ir Lietuvos  radijo klausytojai. .Mokinius  labai sužavėjo ir daina apie rudenį, kurios žodžius parašė Rita Japkevičienė, o muziką sukūrė Aldona Stankutė.

Šilti, jaukūs ir nuoširdūs susitikimai su poete padovanojo mokiniams ir mokytojoms daug gražių įsimintinų akimirkų .O mokinių piešinėliai, kuriuos jie nupiešė, iliustruodami poetė eilėraščius, papuošė mokyklos biblioteką.

                                                                                                       Daiva Gaivelienė ,

Vaižganto progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį

 Aprimus rugsėjo šurmuliui į mokyklų bibliotekas atkeliauja spalis - tarptautinis  mokyklų bibliotekų mėnuo. Šią kasmetinę viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventę inicijuoja IASL. Lietuvoje šią iniciatyvą palaiko ir populiarina LMBDA. Jau paskelbta 2022-ųjų metų tema: "Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį".

  Visi esame labai skirtingi, tačiau gyvendami globaliame pasaulyje, jaučiame taikos ir harmonijos poreikį. Skaitymas gali padėti mums suprasti ir palaikyti vieniems kitus. Skaitydami galime įvertinti, kokias nelaimes neša žmonių nesantaika ir neapykanta. Skaitydami suprantame, kokie pragaištingi yra žmonijos karai. Skaitydami keliame klausimus apie mūsų misiją ir atsakomybę ateities kūrime. Atsakyti mums padės knygų skaitymas, pokalbiai ir diskusijos apie perskaitytus tekstus. 

  LMBDA siūlo aktyviai įsijungti į kasmet organizuojamus skirtukų mainų projektus ir kitas IASL iniciatyvas https://iasl-online.org/ISLM

 

 Taip pat į veiklas bibliotekoje įtraukti mūsų mokinius ukrainiečius, kartu su jais gaminti skirtukus, rašyti laiškus Ukrainos mokykloms, papasakoti jiems apie tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį ir keistis skirtukais su Ukrainos mokyklų bibliotekomis. Taip pat kurti ir įgarsinti knygas, sudaryti knygų apie draugystę sąrašus, vaidinti, iliustruoti ir daug kitų nuostabių veiklų. Kurkime taikų ir harmoningą pasaulį.  

Tarptautinio mokyklų bibliotekų mėnesio spalvos

  Įpratome kūrybiškai dirbti įvairiomis aplinkybėmis, o tai reiškia, kad Lietuvos švietimo įstaigų bibliotekų darbuotojos jaučia ne tik ugdymo proceso pažangos pulsą savo įstaigose, bet šalyje ir pasaulyje. Apie tai liudija įvykęs respublikinis mokyklų bibliotekininkų gerosios patirties sklaidos renginys „Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo - nuo  bibliotekos pamokų iki edukacinių programų arba ką dar galime padaryti geriau?“, kuris įvyko nuotoliniu būdu.

   Renginį vedė Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekininkė Renata Miškinienė. Ji teigė, kad švietimo įstaigos turi didžiuotis, kad turi mokyklų bibliotekininkes. Renginio dalyvėms buvo parodytas žaismingas filmukas iš Lietuvos mokyklų bibliotekų gyvenimo. Čia gyvena ne tik knygos, informacijos vartotojai, bet ir daug spalvų, organizuojama daug renginių, čia gyvena daug pasaulio išminties.

   Smagu, kad renginyje svečiavosi Julius Jakučinskas, ŠMSM mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius. Svečias  dalinosi įspūdžiais apie savo mokyklos, kurioje kažkada mokėsi, biblioteką. Gerbiamas J. Jakučinskas pristatė „Tūkstantmečio mokyklų programos“ pagrindines gaires, džiaugėsi, kad turi galimybę prisiliesti prie mokyklų bibliotekų veiklos rezultatų ir tuo pasidžiaugti.

   Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacijos pirmininkė, Šakių „Žiburio“ gimnazijos bibliotekininkė Žaneta Pratusevičienė apžvelgė jau penkis metus Lietuvoje vykstančią Spalio - tarptautinio mokyklų bibliotekų mėnesio, iniciatyvą, bei kitas tarptautines veiklas, į kurias įsijungia LMBDA. Asociacijos pirmininkei didelį įspūdį paliko dalyvavimas nuotolinėje IASL 50-joje konferencijoje „Turtingos praktikos ir tyrimų gobelenas visame pasaulyje“, kuri vyko JAV mieste Dentone. Joje kalbėta apie ateities bibliotekininkų – mokytojų rengimą, bibliotekų dizainą ir erdves, suteikiančias gyvybingumo visai mokyklai, bibliotekos programas ir paslaugas, kurios tiesiogiai veikia mokinių pasiekimus, padeda paruošti moksleivius būsimoms studijoms. Dalyvavimas tokiose konferencijose padeda geriau suprasti mokyklų bibliotekų raidos tendencijas ir kokia kryptimi turėtų eiti Lietuvos mokyklų bibliotekos. 

   Įdomią statistinę analizę pateikė Edita Bendžiuvienė, LMBDA valdybos narė, Šilutės Martyno Jankaus pagrindinė mokyklos bibliotekininkė. Ji apibendrino bibliotekininkų apklausos apie spalio mėnesio veiklas rezultatus. Iš pateiktos suvestinės turėjome galimybę  pasisemti patirties, nes gerbiama Edita parengė labiausiai pavykusių renginių ir dažniausiai organizuojamų priemonių sąrašus. Ji džiaugėsi mokyklų bibliotekininkių bendradarbiavimu su mokytojais ir visomis mokyklų bendruomenėmis.

   Švietimo įstaigų bibliotekininkės dalinosi patirtimi apie  mėnesio veiklas, kuriose netrūko išradingumo, kūrybiškumo ir naujovių.

   Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos bibliotekos vedėja Nijolė Čepukėnienė, renginio dalyvius pradžiugino žaismingu pasakojimu apie pasakas. Kolegė apžvelgdama veiklas, akcentavo tai, kad stengėsi dirbti taip, kad ugdytiniai  neprarastų susidomėjimo knygomis. Per visą mėnesį net pati bibliotekininkė gyveno pasakų pasaulyje.

   Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos bibliotekos vedėja Ala Norvilienė skaitė pranešimą „Bibliotekos vaidmuo mokinių skaitymo raštingumo kompetencijų ugdyme“. Ji teorinę medžiagą derino su praktine veikla. Išdėstė metodiką, kaip jaunimą sudominti knygomis? Ji akcentavo, kad labai svarbu skaitymo idėja, tema, veikėjai, siužetas, kalbos elementai ir kita.

   Siedama teorines žinias su praktika ir gilindamasi į ugdymo proceso gelmes, Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos skaityklos bibliotekininkė Justina Požerskienė, skaitė pranešimą „Mokymosi kompetencijos ugdymas gimnazijoje".

   Turinti ilgametę darbo patirtį bibliotekoje, Telšių Ateities progimnazijos bibliotekininkė Vanda Kuzienė, nestokojo žaismingo požiūrio į moksleivių kūrybiškumą. Ji skaitė pranešimą „Bibliotekos - kūrybiškumo sklaidos erdvė“. Veiklos progimnazijos bibliotekoje tikrai buvo įdomios. Ugdytiniai panaudojo savo kūrybiškumą integruotose pamokose, rengė projektus, o nuo jų išradingų darbų pasipuošė  progimnazijos erdvės.

   Šeduvos gimnazijos bibliotekos vedėja Vita Kasarauskienė, labai mėgsta ieškoti netradicinių veiklos formų, o jai dirbti labai smagu su bendradarbiavimo partneriais. Visa tai ir atsispindėjo pranešime „Kada tradicinis skaitymas gali tapti netradiciniu?“. Bibliotekininkė dalinosi patirtimi apie renginius skirtus skaitymo skatinimui, apie darbą su moksleiviais, kurie turi sveikatos sutrikimų. Smagu, kad bibliotekininkė dalyvauja tarptautiniuose projektuose, o naktys bibliotekoje, skaitymas su gyvūnais, garsiniai skaitymai mokytojams, visada yra laukiami ir kuria netradicinį bibliotekos veidą.

    Paskutinį  pranešimą „Šiurpių skaitymai Šeduvos gimnazijos bibliotekoje“  renginyje skaitė Diana Variakojienė, Šeduvos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė. Mokytoja džiaugėsi bendradarbiavimu su šios gimnazijos bibliotekos vedėja V. Kasarauskiene. Kiek šioje bibliotekoje veiklų vaikams, emocijų, spalvų efektų... Šiltas ir nuoširdus bendruomenės narių  bendradarbiavimas atneša gerus rezultatus visai bendruomenei.

   Respublikinis renginys „Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo - nuo  bibliotekos pamokų iki edukacinių programų arba ką dar galime padaryti geriau?“ baigėsi. Jį apibendrino Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekininkė R. Miškinienė: „Visi pranešimai buvo skirtingi, reali veikla, bendravimas su žmonėmis kuria ryšius, o tai ir yra svarbiausia“,- teigė ji.

   Kiekviena priemonė turi pradžią ir pabaigą... Taip įvyko ir šį kartą. Pasidalinome profesine patirtimi, pasisėmėme patirties iš kolegių, pajutome Lietuvos švietimo įstaigų bibliotekų pulsą. Ir eiti smagiau ir gyventi šviesiau, nors gyvename ypatingu laikotarpiu.

                       Reda Kiselytė,

                      Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos

bibliotekos vedėja, LMBDA narė 

Skaitėme pasakas

   Šakių rajono Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos mokiniai visą spalio mėnesį skaitė, prisiminė ir aptarė pasaulio pasakas. Jie buvo įtraukti į įvairias veiklas, per kurias susipažino su įvairiomis šalimis per tų šalių pasakas, nagrinėjo pasakų interpretacijas visose meno šakose, ypač jų ryšį su muzika, atliko kūrybines užduotis.

 Pradinių klasių mokiniai piešė savo mylimiausių pasakų herojus, dainavo jų daineles, pasidalino įdomiausių veikėjų išmintimi. Ta proga pirmaklasiai (mokytoja E. Balčiūnienė) susipažino su mokyklos biblioteka, rinkosi pasakas, tapo skaitytojais ir piešė pasakų herojus. Mokytoja V.Mačiulskienė su antrokais „Čipolino nuotykius“ integravo į keletą pamokų: raiškiai skaitė, piešė daržoves, deklamavo eilėraščius, o muzikos mokytoja N. Urbanavičienė mokė dainuoti Čipolino, Buratino dainas ir dainelę apie tris paršiukus. Trečiokai savo mokytojai V. Kasparaitienei pasakojo apie jiems labiausiai patikusias pasakas, jas surašė į stilizuotas knygeles. Ketvirtokai, vadovaujami mokytojos V.Mikelaitytės aptarė ir užrašė jiems patikusių pasakų ir jų herojų išmintį.

· Penktos klasės mokiniai - aktyvūs mokyklos bibliotekos skaitytojai - mielai skaito ir pasakas. Apie glaudų pasakų ir muzikos ryšį jiems pasakojo mokytoja N. Urbanavičienė, visi dainavo „Vilko ir septynių ožiukų“ dainą, parodė ir aptarė muzikinį spektaklį „Coliukė“, muzikinę pasaką „Batuotas katinas“ ir roko operą „Voro vestuvės“.

· Šeštokų skaityta pasaka „Snieguolė ir septyni nykštukai“ atgijo to paties pavadinimo B. Pavlovskio balete, kurį komentavo muzikos mokytoja N. Urbanavičienė ir akcentavo, kad daug paprasčiau žiūrėti baletą, kai žinai kūrinio siužetą.

 Penktokai ir septintokai per literatūros pamokas mokytojai N. Motiejaitytei pristatinėjo savo mylimiausias vaikystės pasakas, pasakojo, kuo jų aptariamas kūrinys jiems labiausiai patiko, ko jie iš šios pasakos išmoko. Visos jų pasakos liko skaidrėse.

  Aštuntos klasės mokiniai su mokytoja R. Jievaitiene prisiminė brolių Grimų pasakos „Miegančioji gražuolė“ siužetą ir žanro ypatumus. Po to mokiniai sukūrė šiuolaikinę pasaką apie per pamokas miegančią gražuolę. Mokytoja N. Urbanavičienė kalbėjo apie muzikines pasakos interpretacijas ir parodė P. Čaikovskio baletą „Miegančioji gražuolė“.

 Devintokai, vadovaujami mokytojos R. Jievaitienės, gilinosi į pasakos „Eglė žalčių karalienė“ egzistencines patirtis, skirtingas moters ir vyro savybes, moters padėtį ir uždavinius, požiūrį į „kitokį“, pasakos simboliką. Muzikos mokytoja N. Urbanavičienė mokiniams parodė mitinę Eglės istoriją per muziką ir šokį - mokiniai susipažino su lietuvių muzikos klasiko E, Balsio baletu „„Eglė žalčių karalienė“ – populiariausiu šio žanro nacionaliniu veikalu, išsakė savo įspūdžius apie pasaką ir baletą.

 Vieno žymiausių vokiečių romantikų E.T.A. Hoffmanno pasaka „Spragtukas ir pelių karalius“ laikoma pasauline vaikų literatūros klasika. Pasakoje labai išmoningai supintas tikrovės ir fantazijos pasaulis, nuolat įsibraunantis į vaikų kasdienybę ir dažnai verčiantis svarstyti savo poelgius ir ketinimus. Mokytoja Neringa Motiejaitytė su 10 klasės mokiniais nagrinėjo šią pasaką. Jų išsikeltas tikslas - per gana ribotą laiką perskaityti duotą pasakos ištrauką ir pasirengti ją pristatyti klasės draugams, tokiu būdu dešimtokai ugdė komunikacinius gebėjimus, turėjo atrinkti reikiamą informaciją, taip pat prireikė įgūdžių, kaip trumpinti tekstą, rasti svarbiausią informaciją, perfrazuoti teksto mintis ir gebėti kiekvieną dalį sujungti į vientisą istoriją. Muzikos mokytoja Nijolė Urbanavičienė supažindino dešimtokus su visame pasaulyje žinomu klasikiniu P. Čaikovskio baletu „Spragtukas“, kurio užburianti muzika pavergė mokinius.

 Per dailės pamokas mokytoja E. Dragūnaitytė mokė daryti knygų skirtukus su pasakų iliustracijomis.

Baigėsi spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo- pilnas įdomiausių veiklų.

Paruošė mokyklos bibliotekos vedėja Danutė Dvylaitienė

Skaitymo raštingumo skatinimo projektas „Pasaka šių laikų kontekste“

  Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventė. Šių metų tema: Pasaulio pasakos. Šios temos įkvėpti 4 klasės mokiniai, jų mokytoja Laura Palivonienė ir progimnazijos bibliotekininkė atvėrė pasaulio pasakų lobius. Taip gimė projektas „Pasaka šių laikų kontekste“, kurio pagrindinis tikslas – mokinių skaitymo raštingumo ugdymas.

Šiuolaikinių vaikų sudominimui pasakomis pasitelkta idėja – gerai žinomą pasaką perkurti šiuolaikiškai, todėl pirmiausia mokiniams buvo perskaityta keletą perkurtų, šių laikų realijomis pripildytų pasakų. Mokiniams labai patiko pasakose atrasti šių dienų technologijas, gyvenimo būdą bei terminus, todėl su malonumu ir patys ėmėsi šios veiklos. Pirmiausia mokiniams buvo pasiūlyta susiskirstyti grupėmis, tada burtu keliu mokiniai išsitraukė pasaką, kurią turėjo iliustruoti, perkurti bei ją pristatyti pasirinkta forma klasės draugams. Perskaitę ir prisiminę kiekvieną pasaką, mokiniai planšetiniuose kompiuteriuose ,,MiMind“ įrankio pagalba susikūrė minčių žemėlapius, kuriais remdamiesi bendradarbiaudami komandose kūrė „naujas“ pasakas. Vėliau patys mokiniai sugalvojo pasakas iliustruoti dvejopai, vienuose piešiniuose piešė tikrąsias, o kituose – jau perkurtas pasakas. Savo darbuose vaikai atskleidė visas šiuolaikinio mokinio gyvenimo realijas: socialinių tinklų pritaikymo galimybes (Facebook, Messenger, Tik Tok, Snaphat), madų naujoves, technikos galimybes, žmonių santykius ir jų emocijas. Paskutinę projekto dieną ketvirtokai savo darbus pristatė draugams mokyklos bibliotekoje. Smagu ir netikėta, kad mokiniai neužmiršo pasakas baigti savo sukurtais, pamokančiais moralais. Na, o galiausiai, pristatę savo darbus, visi drauge sukūrė vieną bendrą pasaką, kurdami čia ir dabar, kiekvienas nuo savęs jie dėjo sakinį po sakinio ir gavo gražią bei linksmą šiuolaikinę pasaką.

Reflektuodami mokiniai dalijosi mintimis, kad jiems buvo smagu analizuoti, piešti, kurti pasakas. Dauguma pritarė, kad sunkiausia veikla – tai kūryba.

Ši veikla dar kartą įrodė, kad skaitymo raštingumas – tai daugiau nei gebėjimas atpažinti raides ir sklandžiai jas sudėti į žodį. Tai galimybė panaudoti skaitymo įgūdžius atliekant įvairias užduotis ugdymo kontekste bei realiame gyvenime.

Pradinių klasių mokytoja Laura Palivonienė

Bibliotekos vedėja Ala Norvilienė

Nuotraukos: Lauros Palivonienės

Kelionė po „Pasaulio pasakas“

   Nieko nėra įdomesnio kaip keliauti po pasaulio šalis ir pasinerti į nepakartojamą magijos ir stebuklų pasaulį. Kaip smagu keliaujant sutikti stebuklingas fėjas, nykštukus ar paskraidyti skraidančiu kilimu...

Spalis – Tarptautinis mokyklos bibliotekų mėnuo. Šiemet tema „Pasaulio pasakos“.

Į šią stebuklų pilną kelionę buvo pakviesti 5a ir 6b klasės mokiniai su savo lietuvių ir literatūros mokytojomis Loreta Skvirbiene ir Dalia Navickiene. Visą mėnesį jie skaitė įvairių pasaulio šalių pasakas, jas iliustravo, pasitelkę vaizduotę patys jas kūrė, o spalio 22d. gimnazijos bibliotekoje aptarė skaitytas pasakas, dalijosi įspūdžiais, džiaugėsi vieni kitų piešiniais ir savo sukurtomis pasakomis. Dalyvavo linksmoje vaizdinėje viktorinoje „Atspėk pasaką“.

Spalio 25 d. kelionę po pasaulio pasakas pabaigė 5b klasės mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilma Vaivadiene. Šį kartą jie leidosi į kelionę po stebuklingų vaisių ir daržovių pasaulį.

Julija Paleckytė sukūrė pasaką apie stebuklingą, labai ilgą ananaso kelionę į „Ananasų rojų“. Didžiausias herojaus troškimas buvo patekti į geros mergaitės rankas ir po to leistis jos suvalgomam...

Gabija Stankutė skaitė pasaką apie linksmojo banano svajones, susitikimą su morkų karaliumi ir jų didžiausią svajonę nebūti suvalgytiems.

Ugnės Janušaitės sukurta stebuklinga morka apkeliavo daug pasaulio šalių, kol pagaliau pateko į gražiausią svajonių šalį Italiją, o ten ilgai ir laimingai gyveno.

Taigi, penktokų pasakų pasaulis buvo kiek kitoks negu įprastai būna pasakose: jame karaliavo tik vaisiai ir daržovės, kurie mus mokė gražaus elgesio, drąsos, išminties ir kaip nugalėti sunkumus.

Pripildę savo dieną naujų įspūdžių, žinių ir puikios nuotaikos visi išsiskirstė, pažadėję ir toliau draugauti su knyga.

 Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazija

Bibliotekos vedėja Jovita Kubilinskienė

Visą spalį mokyklos bibliotekoje karaliauja pasakos!

   Bibliotekoje karaliauja pasakos! Šiųmečio spalio – tarptautinio mokyklų bibliotekų mėnesio – tema: „Pasaulio pasakos“. Taigi pirmąją spalio savaitę 1-4 klasių mokiniai su mokytojomis, užsukę į biblioteką, bičiuliavosi su pasakomis: susipažino su žymiausiais pasaulio pasakų kūrėjais, žiūrėjo  filmus, sukurtus pagal pasakų motyvus, bendravo su bibliotekininke, piešė iliustracijas ar net patys bandė sukurti savo pačių pasakas!

  Spalio 7 d. mokyklos psichologė Alvyda Beržanskienė pradinių klasių mokytojas pakvietė į paskaitą ,,Pasakų kūrimas kaip pagalba vaikui ir klasei“.

  SEKU SEKU PASAKĄ... Kaip sektumėte pasaką? Ar mokate klausytis? Antrąją spalio savaitę mokyklos biblioteka ir jaunieji skaitytojai sulaukė viešnių. Antradienį 1a, 2a ir 3a,b,c klasių  mokiniams ir jų mokytojoms pasakas sekė, apie jų reikšmę ir kilmę porino Ieva Sigita Naglienė. Ketvirtadienį su 1c,b, 2b ir 4a,b klasių mokiniais bendravo ir Max Lukado pasaką ,,Tu esi ypatingas“ skaitė Jolita Maščinskienė.

  Įsitikinome, kad tokie susitikimai – tai būdas lavinti ir turtinti vaikų vaizduotę. Labai džiugu, kad mūsų mokyklos mokiniai auga drąsūs, gebantys bendrauti ir semtis išminties iš pasakų lobyno. 

 Trečia spalio mėnesio savaitė.

 Pasakos – puiki erdvė, paskata kūrybai! Tai ne tik žodžio menas, bet ir vaizduotės, spalvų, kūrybinio polėkio dermė. Netikite? Užsukite į mokyklos biblioteką! Čia jus pasitiks vaikų darbų parodos ,,Stebuklingas pasakų pasaulis“ arba ,,Perskaičius pasaką...“ 2a, 3b, 3c klasių mokiniai eksponuoja savo piešinius, o 2b kl. mokiniai – savo lipdinius ,,Mėgstamų pasakų veikėjai“ bei kartu perskaitytos A.Vaičiulaičio pasakos ,,Lapė ir lokys“ iliustracijas. 4b klasės mokiniai iliustravo A.Tolstojaus pasaką ,,Buratino nuotykiai.“

 Džiaugiamės sulaukę ir svečių – mokyklos bendruomenei Telšių ,,Kranto“ progimnazija pristato  2-4 kl. mokinių kūrybinį projektą ,,Negirdėtos H. K. Anderseno pasakos“ (parengė pradinių klasių mokytojos ir bibliotekininkė M. Gureckienė).

 Ketvirta spalio mėnesio savaitė.

 Visą spalį skaitėme, klausėmės, įsivaizdavome, iliustravome PASAKAS. Taigi – kas geriausias mokykloje pasakų žinovas? Tai išsiaiškinti padėjo mokyklos bibliotekininkės surengta viktorina ,,Ar pažįsti pasakų pasaulį“ 3-4 klasių mokiniams. Pristatome: geriausia pasakų žinovė – Justė S., 4a klasės mokinė!

„Džiugu, kad mokiniai skaito, prisimena mokytojų, tėvelių skaitytas pasakas, žiūri animacinius filmukus“, – sako mokyklos bibliotekininkė V. Kuzienė ir priminė, kad, mokiniams išskubėjus į atostogas, mūsų mokykloje susitiks viso rajono mokyklų bibliotekininkai – pasidalinti savo darbo patirtimi, aptarti, kaip pavyko įgyvendinti savo sumanymus šiųmetį spalį – Tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį (2021 m. tema – ,,Pasaulio pasakos“).

Vanda Kuzienė

Telšių Ateities progimnazijos bibliotekininkė,

 Lina Dijokienė, lietuvių kalbos mokytoja

Skirtukuose - pasaulio pasakų fantazija

      Trakų Vytauto Didžiojo gimnazija kūrybinėmis veiklomis entuziastingai įsitraukė į tarptautinę skaitymo skatinimo iniciatyvą – tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį. Šiais metais mėnesio tema – „Pasaulio pasakos“ (ir folklorinės, ir literatūrinės).

Vyresniosios dailės mokytojos Loretos Makarevičienės vadovaujamų 5a, c ir 6a, c klasių moksleiviai sukūrė įspūdingų skirtukų įvairių pasaulio pasakų motyvais. Vaikai kūrė darbus po dvi pamokas. Jaunieji kūrėjai prisiminė dabar skaitytas pasakų knygas ar iškilusias iš vaikystės prisiminimų. Piešiniuose atgyja herojai iš populiarių lietuvių liaudies pasakų, tokių kaip: „Pupa“, „Vilkas ir lapė“, „Eglė – žalčių karalienė“. Nemažai skirtukų su užsienio autorių kūrinių, skaitytų ar matytų per televiziją: „Undinėlė“, „Mikė Pūkuotukas“, „Trys pašiukai“, „Batuotas katinas“, „Vilius Telis“, „Kiškio ilgaausio nuotykiai“, „Šrekas“, „Žmogus voras“, „Buratinas“, „Ilgo plauko istorija“, „Ratai“. Kai kurie vaikai viename skirtuke derino įvairių pasakų motyvus. Vienas jų nepamiršo ir artėjančio Helovino.

Skirtukai atveria slėpiningą pasakų pasaulį, kartu atskleisdami kuriančiųjų nevaržomą fantaziją. Darbai sukurti grafikos technikos priemonėmis, taip pat panaudojant ir spalvas.

Paroda originaliai eksponuojama Bibliotekos erdvėse.

Informacijos centro vedėja Laimutė Adomavičienė ir

bibliotekos vedėja Rima Gudanavičienė


Pasaką skaitau, pasaką piešiu

    Šiais metais mokyklų bibliotekų mėnesio tema - ,,Pasaulio pasakos". Kasmetinėje viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventėje dalyvavo ir mūsų mokyklos biblioteka. Šio projekto veikloje 5b ir 6b kl. mokiniai kartu su savo lietuvių k. ir literatūros mokytoja Daiva Stragiene bei mokyklos bibliotekininke garsiai skaitė lietuvių liaudies pasaką ,, Eglė žalčių karalienė", aptarė siužetą, piešė iliustracijas.

Kitą dieną 5a kl. lietuvių k. ir literatūros pamokos metu mokiniai kartu su mokytoja Lile Dumbliauskiene skaitykloje prisiminė pačias įdomiausias lietuvių ir pasaulio autorių pasakas, jas sekė, aptarė, ieškojo ryšio su šiandienos žmonių gyvenimu, mąstė, kodėl jos atsirado ir kokia pasakų prasmė.

3a kl. mokiniai per teatro pamoką skaitė savo pasirinktą pasaką panaudodami kūno ir kalbos intonacijas. Mokytoja sekė įvairius pasakų fragmentus, o mokiniai atliko veiksmus.

Skaitydami, sekdami pasakas prisiminėme, kodėl anksčiau buvo kuriamos ir dabar tebekuriamos pasakos. Suradome pasakose daug svarbių, prasmingų dalykų, kurie įkvepia, pamoko, leidžia suprasti gyvenimo prasmę.

Birutė Kazėnaitė

Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Read More

Literatūra jaunimui – gyvenimo mokykla

Rašytojos Kristinos Gudonytės knyga „Ida iš šešėlių sodo”atveria daugybę temų.Tai knyga apie tolerancijos nebuvimą.Kaip priimti kitokį, kitaip mąstantį žmogų.

Bibliotekininkė Danutė Petkuvienė pakvietė 7d klasės mokinius (klasės auklėtoja Lina Norgailienė) į literatūros valandėlę. Pasakojo knygos „Ida iš šešėlių sodo“ turinį, aprašomas vertybes.Nes knygoje nesišaipoma iš paauglių. Jie nežeminami ir nemenkinami. Knygoje gyvenimiškos situacijos: kerštas, išdavystė, netektis, liga, mirtis – aprašytos švelniai suprantamais žodžiais.

„...kartais gyvenime atsiduriame tartum ant peilio ašmenų. Ar bent jau ant lyno. Vienas klaidingas žingsnelis ir...“

Literatūros valandėlės uždavinys – motyvuoti paauglius skaityti knygas. Parodyti, kad žmogaus gyvenimo istorijos knygos puslapiuose išlieka ateities kartoms.

Literatūros valandėlės pabaigoje septintokai išreiškė savo jauseną. Drugelį – simbolizuojantį sielos veržimąsi į tiesą. Dėl savo grožio ir trumpo gyvenimo „nutupdė“ ant „gėlės žiedlapių“. Daugiausia drugelių sulaukė žiedlapis „draugystė“ ir „šiluma“.

Literatūros simbolis – drugelis paryškino septintokų emocijas ir knygos „Ida iš šešėlių sodo“ herojų likimus.

Danutė Petkuvienė

Tauragės„Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė

Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventė, prie kurios prisijungė ir Vaižganto progimnazijos biblioteka. Šių metų tema „Pasaulio pasakos“. Pasakos yra artimiausi vaikui kūriniai, kuriuose realus pasaulis pinasi su išgalvotu. Jose vaikai susipažįsta su nerimą keliančiomis situacijomis ir randa puikių pavyzdžių, kaip spręsti problemas. Pasakų pasaulyje galima sutikti draugų, patirti įvairių nuotykių, ir svarbiausia jos gali padėti atsikratyti baimių.  Pasitelkus pasakas galima maloniai ir džiugiai įveikti emociškai sunkias situacijas.

Spalio 20 dieną pailgintos dienos grupės mokiniai su mokytoja I. Lukoševičiene lankėsi bibliotekoje. Mokiniai klausėsi bibliotekininkės D. Gaivelienės skaitomos pasakos apie voriuką. Tai pasaka apie tai, kad nedera šaipytis iš kito. Pasaka padėjo suprasti ir ugdyti jautrumą kitų emocijoms. Vaikai dalinosi įspūdžiais , o grįžę į klasę ant rudeninio klevo patupdė savo sukurtą voriuką.

Spalio 27 dieną bibliotekoje lankėsi pailgintos dienos grupės mokiniai su mokytoja I. Kareiviene. Mokiniai klausėsi pasakos apie bitutę. Tai pasaka apie tai, kad kiekvienas žmogus turį kokį nors polinkį, gebėjimą. Aptariant pasaką, dauguma berniukų užaugę nori būti sportininkais, bet visi mokiniai nutarė, o mokytojos jiems pritarė, kad pirmiausiai reikia būti geru mokiniu, siekti užsibrėžtų tikslų, būti drausmingu. Grįžę į klasę mokiniai pripiešė linksmų bitučių.

Bibliotekos lentynose įsikūrė mokinių pagaminti voriukai ir bitutės, kuriais pasigrožėti galėjo visi, apsilankę bibliotekoje.

Daiva Gaivelienė,

Radviliškio Vaižganto progimnazijos bibliotekininkė

Šiurpių skaitymai Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

Spalio 27 dieną 5b klasės mokiniams literatūros pamoka turėjo pasirodyti šiurpoka, nes, atsidūrę bibliotekos vedėjos Vitos burtų ir magiškų veiksmų sukurtoje stilizuotoje aplinkoje su milžinišku vorų ir mažyčių vaiduoklių nuregztu tinklu, jie patys tapo vaiduokliais, vampyrais, velniukais ir dar kitokiais siaubo filmų, pasakų ir... šiurpių personažais. Jei penktokai yra skaitę siaubo pasakų, matę kraują stingdančių filmų, tai su šiurpės žanru susipažino pirmąkart. Vaikai susidomėję perskaitė lietuvių ir japonų šiurpes, dirbdami grupėse,  aiškinosi turinio prasmes, stengėsi suprasti užkoduotą moralą, įvertino baisumo lygį, diskutavo apie tai, kas jiems kelia baimę ir kaip ją įveikia. Kulminacinis pamokos momentas – šiurpės kūrimas pagal duotą pradžią. Kurdami mokiniai lavinosi vaizduotę, nuoseklaus pasakojimo įgūdžius, mokėsi šio žanro kompozicijos subtilybių, bet, svarbiausia, suprato, kad žmogų (ypač vaiką) neįtikėtini, netgi tragiški dalykai ištinka tada, kai jis nesilaiko tam tikrų nurodymų, perspėjimų ar pažeidžia susitarimus. 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja,

Diana Variakojienė

Laikas, kai kviečia knygos

Spalis – Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Jau penkti metai kaip Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija kviečia minėti šį mėnesį kartu su viso pasaulio mokyklų bibliotekomis. Šių metų tema „Pasaulio pasakos“. Sakinio pradžia: „Vieną kartą...“ mus visus nukelia į stebuklingą fėjų, nykštukų, raganų, milžinų pasaulį. Visos pasaulio pasakos mus moko pažinti žmogiškąsias vertybes, įvairių tautų kultūrą, papročius.

„Kranto“ progimnazijos 2-4 klasių mokiniai aktyviai dalyvavo projekte „Negirdėtos H. K. Anderseno pasakos”. Projekto tikslas – paraginti mokinius perskaityti dar negirdėtas H.K. Anderseno pasakas bei jas iliustruoti, žadinti mokinių kūrybinę vaizduotę, formuoti jų žmogiškąsias vertybes. Mokinių kūrybiniai darbai buvo eksponuojami mokyklos skaitykloje. Nuo spalio 26 iki lapkričio 8 d. „Ateities” progimnazijos bendruomenė buvo supažindinta su „Kranto“ progimnazijos 2-4 klasių mokinių kūrybiniais darbais – negirdėtų H.K. Anderseno pasakų iliustracijomis.

Progimnazijos penktokai buvo pakviesti dalyvauti projekte „Aš – siaubo knygų veikėjas”. Projekto tikslas –  skatinti penktokus domėtis užsienio bei lietuvių autorių siaubo literatūra, įsikūnijant į veikėjų ryškius personažus, pasigaminant kaukes ir jas pristatant. Projektas įgyvendintas spalio 19 d. Progimnazijos aktų salėje mokiniai demonstravo pačių sukurtas siaubo knygų veikėjų kaukes ir pristatė veikėjus.

Visi projekto „Aš – siaubo knygų veikėjas“ dalyviai buvo apdovanoti padėkomis ir dovanėlėmis. Renginio žiuri komisija: direktorė I. Daubarienė, pavaduotoja ugdymui A. Bukinienė, dailės mokytoja J.Bieliauskienė ir bibliotekininkė M.Gureckienė įvertino 5-ų klasių mokinių siaubo veikėjų kaukes ir jų personažus šioms nominacijoms: išradingumo, verslumo, tikroviškumo, kūrybingumo, meniškumo, avangardiškumo, tvarumo, minimalistiškumo, žiuri simpatijos. 5a klasės mokinei Astijai Urniežiūtei įteikta Verslumo nominacija už parduodamus raganos burtus, Karoliui Kontrimui – Drakulai skirtaTikroviškumo nominacija, o Paulinai Lubytei – raganai iš Šiaurės atiteko Avangardiškumo nominacija. 5b klasės mokinys Vitalijus Dobrovolskis – Haris Poteris įvertintas Minimalistiškumo nominacija, Rugilė Ladyginaitė – Kruela, Meniškumo, o Smiltė Kazlauskaitė – Lėlė Anabelė, Meniškumo nominacijomis. Išradingu personažo pristatymu nominuota Dileta Stulpinaitė iš 5c klasės, Tvarumo nominacija įteikta Arnui Šilinui – Vaiduokliui, o žiuri simpatijos nominacijos atiteko Paulinai Sutkutei – Sniego karalienei bei Kristupui Burneikai – Šrekui.

„Kranto“ progimnazijos 5-ų klasių mokiniai įsitraukdami į projektą pajuto siaubo knygų skaitymo, personažų įsikūnijimo ryšį, įveikiant įvairius iššūkius: baimę, socialinį nerimą, o 2-4 klasių mokiniai –  H.K. Anderseno pasakų gylį ir prasmę

Šiuos projektus padėjo ruošti: pradinių klasių, lietuvių kalbos, technologijų mokytojos, bibliotekininkės.

                                                                                    Bibliotekininkė Marija Gureckienė

Spalis – pasaulio pasakų mėnuo bibliotekoje

       Spalis - Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo (ISLM). Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventė, kurios šių metų tema: „Pasaulio pasakos“. Mūsų biblioteka taip pat vykdė veiklas, susijusias su pasakomis, gilinosi į pasakų gylį ir prasmę. Su pasakų mylėtojais stengėmės pajusti knygų, skaitymo, bibliotekos ir  pasakų ryšį. Keliaudami su vaikais po pasaulio pasakas, ieškojome pasakų knygų lentynose, prisiminėme pasakų veikėjus, aptarėme posakius su žodžiu pasaka: „Gyvenimas kaip pasaka“, „Čia kaip pasakoj...“, „Nepasakok man čia pasakų“. Žiūrėjome mūsų bibliotekoje sukurtą šešėlių teatro spektakliuką, P.Mašioto pasaką „Žvirblis Pačiauška“. Dalyvavome virtualioje viktorinoje „Ką žinai apie pasakas?“

    Skaitydami, sekdami arba klausydamiesi pasakų vaikai mokėsi pažinti, pajusti aplinkinį pasaulį, kaip nugalėti sunkumus, atskirti gėrį nuo blogio. Suprato, kad supratingumas ir gailestingumas yra labai svarbios žmogaus vertybės.

    Bibliotekininkės dalyvavo Kauno rajono švietimo centras ir Lietuvos mokyklų bibliotekininkų draugijos organizuotame nuotoliniame seminare ,,Pasakos augimui". Tema, skirta mūsų Spaliui - mokyklų bibliotekų mėnesiui. (seminaro lektorė programų "Pasakos augimui", "Pasakų iššūkis" autorė Akvilė Sadauskienė). Iniciatyvos tikslas – skatinti žodinio kultūros paveldo – liaudies pasakos, kaip ugdymo ir ugdymosi kultūra priemonės, žinomumą, priminti jos svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, didinant pagarbą protėvių paveldui ir kultūrų įvairovei.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė

Daiva Kalasauskienė

Read More