Mokyklų bibliotekų naujienos

Edukacija, skirta Juozo Makutėno ir Gedimino Matiekaus atminimui

Kovo 15 d., pasitinkant šviesios atminties pirmojo mokyklos direktoriaus Juozo Makutėno gimtadienį, Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos Gedimino Matiekaus skaitykloje, vyko edukacinė programa ,,Išmintyje slypi prasmė“(Direktoriams Juozui Makutėnui ir Gediminui Matiekui atminti). Matematines ir literatūrines žinias, į vieną programą sudėjo matematikos mokytoja Jolanta Makutėnienė ir bibliotekininkė Reda Kiselytė.

 

Read More

Garsiniai skaitymai Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

    Kovo 12 dieną atskubėję į Šeduvos gimnazijos biblioteką  mokiniai dalyvavo garsiniuose skaitymuose skirtuose paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Jie skaitė tekstus apie Lietuvą, piešė, dėliojo dėliones, prisilietė prie Lietuvos istorijos dalyvaudami viktorinoje „Ką žinai apie savo šalį Lietuvą“. Atsakymų į pateiktus klausymus mokiniai mokėsi ieškoti  knygose patys.  Skaitydami gražiausius žodžius skirtus mūsų šaliai visi prisidėjome  prie sveikinimų valstybei, linkėdami jai ir jos žmonėms klestėjimo, supratingumo, kūrybiškumo, užsibrėžtų tikslų siekimo.

Bibliotekininkė Vita Kasarauskienė

Read More

Pilietiškumo pamoka Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos bibliotekoje

     Kovo 14 dieną  Jurbarko Antano Giedraičio - Giedriaus gimnazijos bibliotekoje vyko pilietiškumo pamoka, siekiant paminėti kovo 16 dieną - Knygnešių dieną.

  Šią pamoką vedė Jurbarko krašto muziejaus  direktorius Arvydas Griškus. Jos tikslas buvo priminti mokiniams apie lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį.

    Pamokos metu gimnazistai prisiminė, kodėl knygnešiai iš Karaliaučiaus nešė lietuvių kalba parašytas knygas į Lietuvą, kokios bausmės jiems buvo skiriamos už tai, kiek knygų sėkmingai buvo įnešta į Lietuvą, sužinojo ir daugiau įdomių faktų.

Dėkojame Arvydui Griškui už įdomią, interaktyvią bei linksmą pamoką.

Bibliotekininkės Vaida ir Ilona,

 IIB klasės mokiniai  Kajus Kalvelis ir Vytautė Makaraitė.

Read More

Saugaus interneto renginiai mokyklų bibliotekose

 Vasario mėnesį Jonavos Raimundo Samulevičiaus progimnazijos bibliotekoje buvo vykdomas projektas "Medijų raštingumas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu". Bibliotekininkė Laura Krasauskienė vedė pamokėles 2-3 klasių mokiniams "Saugus elgesys internete".

 Moksleivių susidomėjimas parodė, jog tokios pamokos reikalingos, ne visi tėvai vienodai supranta grėsmes internete ir kontroliuoja vaikų elgesį, o bibliotekininkai turėdami parengtą medžiagą įgavo daugiau pasitikėjimo vedant užsiėmimus.

„Kurkime geresnį internetą kartu“

2024 metų vasario 5-9 dienomis Šilutės Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje 5-7 klasių mokiniams vyko informacinės pamokėlės „Kurkime saugų internetą kartu“. Jų metu visi mokiniai susipažino su asmens duomenų apsauga ir privatumu, išsiaiškino kuri informacija yra asmeninė, ar atpažįsta patyčias internete ir t.t. Taip pat atliko praktines užduotis, testus „Ar esi saugus internete?“.

Vasario 6 dieną buvo paminėta tarptautinė saugaus interneto diena. Penktų – septintų klasių mokiniams Šilutės policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Simona Cibauskaitė skaitė paskaitą apie saugų internetą. Po paskaitos vyko klasių komandų viktorina – proto mūšis „Saugesnis internetas“, kurią vedė bibliotekininkė, karjeros specialistė Edita Bendžiuvienė, socialinės pedagogės Edita Juciutė bei Margarita Dambrauskaitė. Geriausiems bei aktyviausiems mokiniams įteiktos padėkos bei saldūs prizai.

Edita Bendžiuvienė,

Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos bibliotekininkė, karjeros specialistė

 

Projektas „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ Šiaulių „Romuvos“ progimnazijoje

Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos bibliotekininkė Ala Norvilienė dalyvavo nuotoliniuose mokymuose, kur buvo pristatytas asociacijų „Langas į ateitį“ bei „Viešieji interneto prieigos taškai“ inicijuotas projektas „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“. Projekto tikslas stiprinti medijų raštingumą, ypač kritinį mąstymą, organizuojant edukacinius renginius ir suteikiant kuo daugiau informacijos mokiniams. Remiantis pateikta mokymuose medžiaga progimnazijos bibliotekoje visą vasario mėnesį buvo vykdomas projektas „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“.

Read More

Konkurso „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu“ dalyviai

   Vasario mėnesį minima Saugesnio interneto diena arba saugaus interneto savaitė. Telšių „Kranto“ progimnazijos Viešvėnų skyriaus 2-3 klasių mokiniai ir „Smalsučių“ grupės vaikučiai(b-6 m.) dalyvavo LMBDA, kuri yra socialinė partnerė su asociacijomis „Langas į ateitį“ ir „Viešieji interneto prieigos taškai“, projekto  „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu“ konkurse. Renginys-konkursas vyko vasario mėnesio antrąją savaitę, kurio metu buvo panaudota edukacinė medžiaga – metodika, kaip pravesti pamoką apie saugų internetą bibliotekininkui. 

Read More

„Kartu paskaitykime knygelę“

1a klasės mokiniai dalyvavo tarptautiniame projekte „Kartu paskaitykim knygelę“, kurio tikslas – ugdyti kūrybiškumo ir komunikavimo kompetencijas, domėjimąsi lietuvių rašytojos   Evelinos Daciūtės kūryba. Vaikai su bibliotekininke S. Jociuviene skaitė knygą „Laimė yra Lapė“, kartu ją aptarė, diskutavo, kas yra laimė, kaip ją supranta, kaip ją jaučia. Įkvėpti pasakojimo, mokiniai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse su technologijų mokytoja V. Šilkaitiene, kur susipažino su molio savybėmis ir nusilipdė oranžines vazeles. Su klasės mokytoja V. Lukošiene gamino laimingas laputes.

Knygelės dėka visi pajutome draugystės svarbą ir oranžinę nuotaiką.                            

Mokytoja Vaida Lukošienė,

 

bibliotekininkė Sandra Jociuvienė, Josvainių gimnazija

Read More

Vasario 16-oji bibliotekoje

  Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekos erdvėse vyko III klasių raliečių dailės ir bibliotekos integruotos pamokos (mokytoja Lina Smailytė) „Perskaityk - pajausk - perteik - pristatyk“, skirtos Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Visą mėnesį gimnazistai rinko informaciją, analizavo 1918 m. Vasario 16-osios istoriją, Nepriklausomybės Aktą ir signatarus, kuriuos vizualiai perteikė atlikdami kūrybinius darbus. Be to, rengė perskaityto straipsnio pristatymą bendraklasiams. Sukaupę reikalingą informaciją, gimnazistai dalyvavo viktorinoje, kurios metu dar kartą prisiminė, kuo svarbi mums Vasario 16-oji.

  Šios pamokos ne tik padėjo raliečiams geriau suprasti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos reikšmę, bet ir skatino gimnazistų kūrybiškumą, praplėtė istorines žinias bei akiratį, ugdė pilietiškumą.

Ar esame saugūs internete?

 Savo gyvenimo jau neįsivaizduojame be interneto. Tačiau su naujomis technologijomis atsiranda ir naujos grėsmės. Apie tai reikia kalbėti, kad neigiamo poveikio padariniai būtų ne tokie skaudūs.  

 Šakių „Žiburio“ gimnazijoje jau keletą metų medijų ir informacinio raštingumo temos integruojamos į pilietiškumo pagrindų pamokas. Šiais metais pamokų metu naudojome projekto „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ parengtą medžiagą. Pirmose gimnazijos klasėse kalbėjome apie etišką ir atsakingą elgesį socialiniuose tinkluose. Projekto medžiaga papildė pilietiškumo pagrindų programoje esančią temą apie intelektinės nuosavybės ir autorių teisių sampratą ir svarbą.

  Gimnazijos antrokai medijų ir informaciniam raštingumui skyrė net tris pamokas.  Dezinformacija  yra viena iš grėsmių nacionaliniam saugumui, todėl labai svarbu ją atpažinti. Moksleiviai aiškinosi kaip kuriama dezinformacija ir mokėsi ją atpažinti, žiūrėjo video medžiagą apie gilumines klastotes. Kita pamoka buvo skirta socialinei inžinerijai. Namų darbams moksleiviai gavo užduotį – surasti dezinformacijos, melagienų, apgaulių internete pavyzdžių. Klasėje tuos pavyzdžius nagrinėjo, aptarė kas sukėlė įtarimų, kokiu tikslu viena ar kita informacija skelbiama, ką daryti susidūrus su apgaulėmis, asmeninės informacijos vagystėmis.

  Gebėjimas kritiškai vertinti informaciją, atsispirti spaudimui daryti neapgalvotus, emocijomis paremtus sprendimus, naudotis įvairiais informacijos šaltiniais – įgūdžiai, kurie yra ir bus svarbūs pilietinei visuomenei.

Žaneta Pratusevičienė, Šakių "Žiburio gimnazijos bibliotekininkė,

pilietiškumo pagrindų mokytoja

„Kritinį mąstymą ugdykime kartu“

Vaikai iš prigimties yra atviri,  linkę dalytis informacija su kitais, nori būti matomi, susipažinti su daugiau žmonių. Informacinės technologijos suteikia jiems plačias bendravimo galimybes, kuriomis naudotis reikia sumaniai ir atsakingai. Tradiciškai minint saugesnio interneto dieną Panevėžio rajono Velžio gimnazijos 1-4 klasių mokiniams gimnazijos bibliotekininkė vedė pamokėles. Mokė, kaip atsakingai  elgtis internete, kas yra asmeninė ir privati informacija, kokia informacija drąsiai galime dalintis, o kokia ne ir kokios dėl to gali kilti grėsmės. Informatikos mokytoja metodininkė Audronė Grinkuvienė 5-8 klasių mokinius supažindino su dezinformacijos sąvoka, diskutavo kaip kritiškai vertinti gautą informaciją, kodėl svarbu atsižvelgti į šaltinių patikimumą, kontekstą, išraiškos formą ir kt.

 

Esame dėkingos asociacijai „Langas į ateitį“ ir „Viešieji interneto prieigos taškai“, nes tik jų  projekto „Medijų raštingumo stiprinimas bendruomenėse: kritinį mąstymą ugdykime kartu!“ metu buvo sukurta naudinga metodinė medžiaga mokytojui ir bibliotekininkui. Daugiau informacijos https://medijos.epilietis.eu/ .

 

Gimnazijos bibliotekininkė,

Dalia Kukenienė

 

Read More

Saugesnio interneto savaitės renginiai

    Telšių ,,Ateities“ progimnazijos neformaliojo ugdymo būrelio ,,Augu su knyga“ nariai (1-2 kl. mokiniai, vadovė – bibliotekininkė Vanda Kuzienė) dalyvavo saugesnio interneto savaitės renginiuose. Pirmiausia mokiniai išsiaiškino, kas yra internetas. Pasirodo, kas tai ne kažkoks stebuklingas daiktas, pasislėpęs debesyse, o pasaulinis kompiuterių tinklas, sujungtas į vieną tinklą.

    Antro užsiėmimo metu (pokalbį moderavo pradinių kl. mokytoja Zita Liutkutė) kalbėjomės, kam naudojamas ineternetas, kas, mokinių manymu, yra priklausomybė nuo kompiuterio, dalijomės patirtimi: kiek laiko būrelio nariai skiria pamokoms, namų darbams paruošti, kiek pramogoms. Buvo įdomu išgirsti, ką vaikai laiko pramogomis. Pokalbio dalyviai buvo labai aktyvūs ir noriai dalijosi mintimis. 

     Susitikę trečiąkart kalbėjome apie saugumą internete, aiškinomės, kas yra asmens duomenys, visi kartu atlikome testą ,,Kuria informacija galima dalytis“. Visą reikalingą informaciją radome šaunioje platformoje  https://medijos.epilietis.eu ir svetainėje Draugiškas internetas

     Veiklų ciklą užbaigėme, kaip ir dera, savęs pagyrimu ir apdovanojimu savo pačių padarytais diplomais. Juk puikiai, smagiai ir dar naudingai padirbėjome! Mokiniai sužinojo, pasikartojo ir įtvirtino saugaus interneto abėcėlę, suvokė, kad visada reikia kreiptis į suaugusįjį, kuriuo pasitiki, o prireikus pagalbos, skambinti į nemokamą Vaikų liniją. Būrelio vadovė džiaugėsi, kad ir po pamokų pradinukai turi įvairios ir smagios veiklos. Taip augti daug įdomiau!

  Lina Dijokienė,

lietuvių k. mokytoja

Read More

Projektas „Mažais žingsneliais į pasakų šalį“

  Šeduvos gimnazijos bibliotekoje lankėsi skaitymo skatinimo projekto ,,Mažais žingsneliais į pasakų šalį‘‘ dalyviai su mokytojomis Loreta Butkiene ir Sandra Skirpstiene. Su mokiniais skaitėme ir inscenizavome pasaką ,,Dangus griūva‘‘. Skaitymo skatinimo projekto dalyviai ne tik klausėsi bibliotekininkės skaitomos pasakos, bet kartu aptarė pasakos veikėjus. Mokiniai, dalijosi mintimis apie pasakos herojus bei jų patirtus nuotykius. Vėliau projekto dalyviai spalvino piešinius, dėliojo dėlionę, kurioje buvo pavaizduoti ką tik skaitytų pasakų veikėjai. Užsiėmimo metu netrūko geros nuotaikos.

Vita Kasarauskienė,

Šeduvos gimnazijos vyresnioji bibliotekininkė

Read More

„Vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“

Pasibaigus 2023-iųjų metų antram pusmečiui ir rudens sezono veikloms Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje, norisi dar kartą prisiminti ir pasidžiaugti dėl mokinių ir mokytojų entuziazmo, bendradarbiavimo, kūrybiškumo ir prasmingų edukacinių projektų, idėjų renginiuose.

 

Šio laikotarpio veiklose, vykstančiose bibliotekoje, daug dėmesio buvo skirta visų gimnazijos 9-12 klasių koncentrų įtraukimui, kultūrinių ir meninių tikslų įgyvendinimui, estetiniam jų apipavidalinimui. Taip pat buvo išsikeltas ir sėkmingai įgyvendintas protmūšių organizavimo, prasmingo skaitymo skatinimo tikslas, supažindinimas su naujausios literatūros kūriniais: buvo skaitomos ištraukos, susipažįstama vaizdiniuose, mokinių rengtuose, pristatymuose su jų autoriais. Norisi pasidžiaugti, kad buvo plėtota idėja „išeiti už bibliotekos ribų“ ir pažinti literatūrą bei jos gimimą dar plačiau. Todėl bibliotekos darbuotojai, mokytojai su mokiniais lankėsi Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos, Utenos raj. muziejaus renginiuose ir pristatymuose.

 

 

Read More

Fantastinė „Aukso plunksna“

        Kuriantis žmogus yra šio pasaulio amžinasis variklis. Kurdamas žmogus patiria gyvenimo džiaugsmą ir tarsi išmina baltam sniege savo takelį, kuris gali nuvesti visur. O šį kartą šalies mokinių kūrybos konkursas „Aukso plunksna“ (organizatoriai Šiaulių Gegužių progimnazija) pakvietė 5 – 7 kl. mokinius paklaidžioti fantazijos pasaulyje, sukurti fantastinį pasakojimą, kurio veiksmas vyksta mokykloje, vietoje, kurioje vaikai kasdien praleidžia tiek daug laiko. Sulaukta 17 kūrinių iš Šiaulių, Plungės, Akmenės rajono mokyklų. Gausiausiai dalyvavo 7 kl. mokiniai. Mokinių kūrybą vertino Šiaulių miesto mokyklų („Juventos“, „Rasos“ ir Gegužių) lituanistės. Pirmųjų vietų laimėtojų laukė spindinčios užrašų knygutės naujiems kūriniams rašyti, o visiems dalyviams dovana atminčiai - skirtukai knygoms. Taip pat fantastiškai išraiškinga dovana buvo  Gegužių progimnazijos ansamblio LA-FA atlikta daina apie žiemą (vadovė R.Janulienė).

Read More

Aš esu knyga, perskaityk mane

      Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mokyklos bibliotekoje vyko skaitymo skatinimo pamokos „Terabitijos pasaulis“, 5c ir 5a klasių mokiniai buvo supažindinami su amerikiečių rašytojos Katerinos Peterson knyga „Tiltas į Terabitiją“. Atvira pamoka buvo skirta mokyklos bibliotekos veiklos integravimui į lietuvių literatūros pamoką.

         Bibliotekos vedėja Danutė Petkuvienė ir šių eilučių autorė veikėjų gyvenimus pristatė pasirinkdamos vertybių aspektą. Kaip drąsa ir atsakomybė, pagarba ir kantrybė, ištikimybė ir tolerancija... pasireiškė knygos veikėjų gyvenime, kokias vertybes mokiniai įžvelgia savo aplinkoje, kokios gyvenimiškos patirtys sąlygoja galvoti vienaip ar kitaip. Apie tai pamokos pabaigoje samprotavo šeštokai parašydami nuomonę į savo sąsiuvinius. Tačiau pirmiausia mokiniai buvo trumpai supažindinami su knygos turiniu, komentuojami su citatomis svarbiausi veikėjų gyvenimo įvykiai. Lentoje žiedo forma išdėstyti vertybių žiedlapiai, plačiau paaiškinta, kaip yra suvokiama vienos ar kitos formuluotės prasmė. Na, o išklausę aiškinimus, svarstymus, mokiniai rinkosi vertybę ir klijavo drugelius. Drugelis, pagal simbolių žodyną – simbolizuoja gyvenimą- amžiną džiaugsmą, kiekvieno žmogaus trapumą. Svarbiausia buvo  išsiaiškinti, ar mokiniai skaitys pristatytą knygą – juk ji rekomenduojama skaityti 5-8 klasių mokiniams. Ir vienoje, ir kitoje klasėje pakilo keletas rankų. Tokiu būdu mokiniams yra rekomenduojamos skaityti knygos. Šeštokai kas trimestrą po vieną knygą pristato savo bendraklasiams per užklasinio skaitymo pamokas.

      Į pamoką buvo kviesti rajono bibliotekininkai. Pamokoje dalyvavo Tauragės PMMC metodininkė Vilma Vaičekauskienė, mokyklos pavaduotojos ugdymui Vilma Kačiušė ir Asta Biknerienė.

Danutė Petkuvienė

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekos vedėja

Birutė Mozurkevičienė

mokytoja

Read More

Integruota bibliotekos ir dorinio ugdymo pamoka

Gruodžio pirmąją savaitę Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje vyko bibliotekos ir dorinio ugdymo intergruota pamoka apie poeziją ir vertybes, kurią vedė rašytojas, literatūros kritikas, VDU dėstytojas Ramūnas Čičelis. Renginio lektorius poeziją  suskirstė savitai į keturias grupes: saviraiškos, išraiškos, raiškos ir aiškos. Įdomus eiliuotų tekstų pristatymas, vardijant poetus ir jų kūrybos ypatumus, neprailgo. Raliečiai susidomėję pildė žinias, kurias išgirdo integruotos pamokos metu.

Irena Gripkauskienė

Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekininkė

 

Čia ateina ir maži ir dideli...

Gimnazijos bibliotekoje niekada netrūksta lankytojų. Čia ateina ir maži ir dideli – pasikalbėti, pabūti, ruošti namų darbus, prie kompiuterių, pažaisti šaškėmis, šachmatais, paskaityti knygą, pasiimti knygą ar tiesiog tyliai pasėdėti tarp lentynų ir pabūti su pačiu savimi.
Šiemet, per spalį tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį, buvo organizuojama daug įvairių veiklų visai gimnazijos bendruomenei.

Read More

Šiaurės šalių literatūros savaitė Velžio gimnazijos bibliotekoje

    Šiaurės šalių literatūros  savaitės projektas propaguoja skaitymą balsu, Šiaurės šalių literatūrą. Gimnazijos bibliotekoje savaitė prasidėjo tradicine šviesos ir žodžio švente - tamsiausiu metų laiku linksmieji nykštukai pakvietė  pradinių klasių mokinius uždegti  simbolines žvakutes ir pasiklausyti skaitinio. Visi galėjo pasigrožėti 4 b klasės mokinių kūrybinių darbų paroda.  Šių metų tema „Kalėdos šiaurėje“ įnešė į bibliotekos erdves paslapties ir laukimo. Visus savaitės renginius tradiciškai vainikavo ilgai lauktoji 3-5 klasių „Skaitymu naktis“. Jau antrus metus mums talkina 6-8 klasių aktyvios skaitytojos ir padeda organizuoti  susirinkusiems veiklas. Smagu matyti, kaip atsakingai merginos ruošiasi, išgyvena sėkmes, aptaria nesėkmes bei ieško sprendimų. Apie renginio veiklas geriausiai pasakoja nuotraukos. Linkime ir jums mėgautis skaitymo malonumu.

 

                                                                                         Bibliotekos vedėja Dalia Kukenienė

 

Read More

Kalbinu Šiaurę

  Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden" sąjungos vykdomas projektas. Projektas skirtas skaitymo skatinimui – garsiniam parinktam teksto skaitymui, pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra. Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos biblioteka šiame projekte dalyvauja dvidešimt pirmą kartą ir su knyga „kalbina ” Šiaurę.

  Šių metų tema „Kalėdos Šiaurėje“, skaitėme švedų rašytojos Astrid Lindgren knygos „Emilis Iš Lionebergos“ ištrauką.

 

  Klasės valandėlė „ Žodis ir šviesa“ vyko penktokams. Šis garsinis skaitymas organizuojamas pirmąją Šiaurės šalių literatūros savaitės dieną. Knygos ištrauką „Pirmadienis,  gruodžio dvidešimt šešta, kai Emilis nuniokojo Kathultą ir pagavo vilkduobėje Komandorą“ garsiai skaitė bibliotekos darbuotojos Jolantą  Čelnienė ir Danutė Petkuvienė.

Read More

„Atkoduok knygą“

Kaip ir kasmet, spalio mėnesį Kauno rajono ugdymo įstaigose šurmuliavo tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Šių metų tarptautinės iniciatyvos tema – „Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“. Atliepdamas šią iniciatyvą, Kauno rajono švietimo centras ir mokyklų bibliotekininkų metodinis būrelis pakvietė Kauno rajono mokyklų bibliotekininkus, moksleivius ir mokytojus dalyvauti akcijoje „Atkoduok knygą“, kurios tikslas - populiarinti skaitymą ir skatinti mokinių kūrybiškumą. Mokiniai turėjo sukurti rebusą - užkoduoti labiausiai patinkančios knygos pavadinimą. Koduoti buvo galima paveikslėliais, nuotraukomis, piešiniais, emociukais ir t.t.

Read More

Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

Jau antrus metus Vilniaus „Laisvės” gimnazija įsijungia į „Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo” veiklas. Šio spalio tema: mokyklos biblioteka - vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė. Visą mėnesį bibliotekoje veiklė dirbtuvėlės, kuriose mokiniai kūrė įvairius darbelius iš senų nenaudojamų knygų. Tvarkumas, bendrystė, nuoširdus įsitraukimas ir malonios šypsenos visa mėnesį vyravo gimnazijos bibliotekoje. Gimnazijos bibliotekininkė Lina įkvėpė mokinius sukurti skaitymo kampelį iš knygų, ypač daug dėmesio sulaukė „knygų sofa”. Džiaugiamės mokinių aktyvumu ir kūrybiškumu.
                                                                   Vilniaus „Laisvės” gimnazijos bibliotekininkė

Lina Paškauskienė

Read More

Kūrybiškasis spalis Užupio mokykloje

      Tai nutiko Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos bibliotekoje. Vieną lapkričio dieną 7a ir 7b klasės mokiniai su lietuvių kalbos mokytoja Laima Juzėniene užsuko į biblioteką ir pasiliko. Jie gavo užduotį rasti  bent keturių knygų nugarėles, kurių pavadinimai turėjo sugulti į prasmingas eiles. Su užsidegimu septintokai kibo į darbą. Nardė tarp knygų lentynų, rinko ir dėliojo knygas. Rezultatai buvo puikūs. Sueiliuotos buvo  ne tik bibliotekos knygų nugarės, bet ir asmeninių bibliotekų. Net į tris parodėles sugulė mokinių darbai. Atsirado pasakojimai  apie namų bibliotekėles ir dvi parodėlės „Knygų nugarėlių istorijos“  iš mokyklos ir asmeninių bibliotekų. Ir tai ne viskas! Buvo ir parodos atidarymas su svečiais ir vaišėmis.

 

  Rudens atostogų metu į biblioteką buvo pakviesti paruošiamosios grupės mokiniai. Jiems valandėlę apie Kęstutį Kasperavičių paruošė ir pravedė septintokė Greta. Jai puikiai sekėsi ! Vaikai klausėsi pasakojimo, atliko užduotis ir buvo apdovanoti prizais.

 

  Pailgintų grupių mokiniai keliavo kartu su žąsinu Gagiu (A. Jurašius „Žąsino Gagio kelionės“ ). Paklausę skaitomo teksto, taip aplankę šalį,  pasakojo, ką jie pasiimtų į kelionę, domėjosi ką pusryčiams valgo kitų šalių žmonės, ragavo kuo gardina maistą, mokėsi ženklų kalbos.

 

Štai kaip Užupyje buvo švenčiamas tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo.

 

  Taip praėjo spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo.

 

 Nijolė Čepukėnienė

Ukmergės Užupio pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

 

 

Read More

Telšių ,,Ateities“ progimnazijos bibliotekos informacija iš spalio mėnesio kūrybiškumo ir vaizduotės renginių

Taip jau įprasta, kad spalis sukviečia mokyklos bibliotekas į tarptautinius renginius. ,,Ateities“ progimnazijos biblioteka atliepė į mėnesio temą ,,Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi  kūrybiškumas ir vaizduotė“ Sumaniai buvo prakalbintos knygos, iliustruotos, žaista ir papasakotos kaštono istorijos. Juk kaštonas – mįslingas medis: žydi, nokina kaštoniukus, o mes juos renkame ir turime savo vaizduotės kūrinį.

 

Read More

Baigėsi spalis – Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

  Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos biblioteka kasmet įsitraukia į Tarptautinio mokyklų bibliotekų mėnesio akciją ir kartu su mokytojais organizuoja veiklas, atspindinčias mėnesio temą. Šiais metais įvairiais būdais skatinome mokinių kūrybiškumą, žadinome vaizduotę. I klasių gimnazistai dalyvavo orientaciniame žygyje po biblioteką: ieškojo knygų, atliko užduotis, tyrinėjo elektroninį katalogą, taip susipažindami su biblioteka ir jos turtais iš arčiau. IV klasių teatro grupės mokiniai kartu su teatro mokytoja Rasa Šlivinskiene kūrybiškai pažvelgė į rudenį – skaitė lietuvių poetų eilėraščius rudens tema, juos perkūrė interpretuodami savaip, panaudodami tris išsitrauktus žodžius. Perkurtus eilėraščius reikėjo išraiškingai garsiai perskaityti. Intarpuose klausėmės dainų apie rudenį, įsiklausydami į melodiją ir žodžius.

Read More

Spalis – Josvainių gimnazijos bibliotekoje

  Spalis – mokyklų bibliotekų mėnuo ir šio mėnesio šūkis „Mokyklos biblioteka – vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė“. O kaip gi susijęs kūrybiškumas ir knygų skaitymas... Tad bibliotekininkės pakviesti trečios klasės mokiniai klausėsi naujų knygų pristatymo, bandė ieškoti, kuri knyga jiems ar jų draugams galėtų patikti, klausėsi klasės draugų skaitomų eilėraščių ir mažosiose kūrybinėse dirbtuvėse kūrė konkrečiai knygai skirtuką...

  Ketvirtokai beveik vienbalsiu pritarė, kad skaitymas lavina vaizduotę ir kūrybiškumą, ir jie visi nori būti kūrybiški, sėkmingi, lakios vaizduotės... Tad įdėmiai klausėsi bibliotekininkės pristatomų jiems skirtų knygų, kad būtų lengviau išsirinkti ką skaityti, svarstė kokios knygos labiau norėtų. Vėliau ketvirtokams buvo pristatyta nauja knyga „Didžioji būtybių knyga“ ir mokiniai susipažino su patraukliai, glaustai pristatytomis lietuvių mitinėmis būtybėmis, ir piešė juos labiausiai sudominusią būtybę taip, kaip jie įsivaizduoja.

  Antrokai klausėsi apie knygų kūrėjus, knygų reikšmę, iliustracijų grožį, žaidė žaidimą „Rašytojai ir ne tik...“, klausėsi bibliotekininkės skaitomų greitakalbių ir skaičiuočių, patys linksmai sakė savo žinomas, skaitė eiles iš naujos V. Palčinskaitės knygos „Bala nematė“, ištraukų iš knygos „Laimė yra lapė“, kaip

svarbu jaustis laimingam, kalbėjosi apie jausmų įvairovę, kaip jaučiamės kai užvaldo neigiami jausmai, klausydamiesi ištraukų iš knygelės bandė iškvėpti nerimą...

  Pirmokėliams bibliotekininkė papasakojo apie knygos reikšmę, jos svarbą, visi kartu žiūrėjo skaidrėse demonstruojamą „Knygos kelią“, aptarinėjo tai ką mato, linksmai kartojo greitakalbes ir su didžiausiu susidomėjimu klausėsi bibliotekininkės skaitomos knygelės „Noriu šuniuko!“, ir išsirinkę pačių įdomiausių knygų išskubėjo į kitas pamokas.

S. Jociuvienė, Kėdainių r. Josvainių gimnazijos bibliotekininkė

Šiurpių skaitymai Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

Read More

Baltų literatūros savaitė 2023

 Rugsėjo 22–29 dienomis Panevėžio rajono Velžio gimnazijos biblioteka - informacinis centras jau penktą kartą aktyviai dalyvavo tarptautiniame mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“. Su pradinių - 2b, 4a,  4c klasių mokiniais prisiminėme, kuo mums svarbi Baltų vienybės diena, kaimyninės šalies istorija, kokie yra Latvijos valstybiniai simboliai.

Read More

Žodis kalbina gamtą

    Koks turtingas ir turiningas yra knygų pasaulis! Prie šnarančių knygos puslapių prisilietęs „pažadini“ vaizduotę, kūrybiškumą. Prisimeni praeityje sutiktus žmones, matytus vaizdus, įvykius. Kartais save  sutapatini  su skaitomos knygos herojumi. Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje vyko skaitymo pamokos 1-4 klasių mokiniams. Mokyklos biblioteka  – vieta, kur skleidžiasi kūrybiškumas ir vaizduotė. Spalio mėnesį bibliotekoje vyko skaitymo skatinimo pamokos  „Žodis kalbina gamtą“.

Read More 0 Comments

Mokytojo dienos popietė bibliotekoje

Read More

Tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas ,,Baltų literatūros savaitė’’ „Romuvos“ progimnazijoje

  Tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“, kuriame dalyvauja Lietuvos ir Latvijos mokyklos, kviečia moksleivius ir mokytojus paimti į rankas kaimyninės šalies rašytojų knygą, susipažinti su kalba, domėtis mus siejančia istorija ir kultūra. Projekto tikslas – skatinti Lietuvos ir Latvijos mokinių pažintį su kaimynine šalimi, stiprinti baltiškąją tapatybę. Siekiama plėsti mokinių akiratį, stiprinti komunikacinius ir skaitymo gebėjimus.

Read More

Baltų literatūros savaitė Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje

  Rugsėjo 22-29 dienomis Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje vyko tarptautinis mokyklų bibliotekų projekas “Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa”, kurį pradėjome integruota istorijos pamoka ,,Baltų genčių kilmė ir raida”. IIa klasės mokiniai Vaiva Beniušytė

ir Gabrielius Šukauskas skaitė šią tema pranešimą, gimnazistai žiūrėjo ir analizavo dokumentinį filmą „Saulės mūšis”. Projekto sūkuryje daug dėmesio skirta pristatant latvių rašytojų knygas: Noros Ikstenos romaną „Motinos pienas“, Zigmundo Skujinio „Jaunuolio memuarai“, Maros

Zalite knygą ,,Rojaus paukščiai”, ,,Penki pirštai”. Gimnazistai raiškiai skaitė poeziją iš latvių rinktinės eilėraščių knygos ,,Pavasaris bus kaip visuomet”.

Read More

Skaitymo konkursui pasibaigus

    Neseniai žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie tai, kad Lietuvos ketvirtokai pateko į pirmąjį  pasaulio šalių dešimtuką, pradžiugino. 2021 m. buvo atliktas tarptautinis skaitymo gebėjimų tyrimas PIRLS (ang. Progress in Informational Reading Literacy Study), kurio rezultatai motyvuoja toliau aktyviai  skatinti  skaitymą ne tik pradinėje mokykloje, bet ir tolesnėse – gimnazijos – klasėse. Norėtųsi, kad knygų skaitymas taptų įprastu moksleivių gyvenimo būdu.

      Mūsų gimnazijoje paskelbti tradicinio knygų skaitymo konkurso „Be knygos – nė dienos“ nugalėtojos: keturios moksleivės iš 6b (lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Deimantė Grilevičiūtė-Klincevičienė) ir moksleivė iš 2a (lituanistė Gintarė Padvelskienė). Gimnazijos direktorė Jolanta Martyncevienė laimėtojoms įteikė prizus – knygas ir diplomus.

Nors tarp dalyvių buvo ir vaikinų, bet daugiausiai knygų per mėnesį (knygų apimtis nebuvo ribojama) perskaitė moksleivės. Tai patvirtina ankstesnio tyrimo rezultatų tendenciją, kad mergaitės visgi daugiau skaito už berniukus.

       Įdomu, ką konkurso dalyviai skaitė? Kai kurie jų krimto knygas pagal mokyklinę programą: Oskaro Wilde‘o „Doriano Grėjaus portretas“, Žemaitės „Marti“, Icchoko Mero „Lygiosios trunka akimirką“, Antano Škėmos „Balta drobulė“, Franco Kafkos „Metamorfozė“, Albero Camiu „Svetimas“, George Orwelo „Gyvulių ūkį“, Justino Marcinkevičiaus „Mažvydas“, Mariaus Ivaškevičiaus „Madagaskaras“, Jurgio Kunčino „Tūla“. Tarp skaitytojų buvo populiarūs Stephenie Meyer romanai, Collen Houck „Tigro prakeiksmas“, „Tigro kelionė“, Colleen Hoover „Mes pradedame iš naujo“, „Mes dedame tašką“, Kristinos Ohlson „Stiklo vaikai“, „Akmeniniai angelai“, „Sidabrinis vaikas“, John Green „Dėl mūsų likimo žvaigždės kaltos“ ir kt. Noriai skaitytos ir populiariosios Davido Walliamso, Jeff Kinney, Rachel Renee Rusell knygos.

       Dėkojame gimnazijos direktorei J. Martyncevienei už konkurso rėmimą. Tikime, kad ir kitais metais skaitymo skatinimo konkursas įvyks.

                                    Rima Gudanavičienė ir Laimutė Adomavičienė

                   Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos biblioteka ir Informacijos centras

Finišavo projektas ,,Citatų kelionė: prasideda – o kas toliau“

Ar kada susimąstėte, kad knygos bibliotekų lentynose sudedamos ne bet kaip, o laikantis tam tikros tvarkos – klasifikacijos? O kas nutiktų, jei knyga „paklystų“ lentynose?  Be to, sunku ir sugalvoti geresnę vietą mokykloje žaisti slėpynių nei biblioteka – ypač, kai tenka ieškoti paslėptos citatos – įdomios minties...

Telšių „Ateities“ progimnazijos pradinukai: antrokai, trečiokai ir ketvirtokai kartu su savo šauniomis mokytojomis, pakviesti mokyklos bibliotekininkės Vandos Kuzienės, įsitraukė į tikrą iššūkį – beveik tris mėnesius besitęsusį projektą ,,Citatų kelionė: prasideda – o kas toliau“. Mokinukai per pertraukas ir po pamokų išbandė save visai kitokioje pažintinėje veikloje – įsitraukė į motyvuojančią, patrauklią veiklą, buvo ir aktyvūs, ir žingeidūs, lavino savo pastabumą ir norą sužinoti vis daugiau.

Kaip tai darė? Ogi kiekvieną savaitę vis kitai klasei buvo pateikiamos trys rašytojų mintys (citatos) iš savaitės knygos. Žinoma, kad tokią knygą reikia skaityti labai atidžiai – juk teko surasti citatų pabaigas! Beje, citatų pabaigos taip pat buvo paslėptos ir pačioje bibliotekoje. O čia, pasirodo, orientuotis irgi reikia mokėti: pavyzdžiui, kad išnarpliotum užduotį, reikėjo susipažinti su UDK (universalioji dešimtainė klasifikacija), tai yra, sužinoti, kas yra bibliotekų fondų išdėstymas ir kaip jame susirasti to, ko tau reikia. Argi tai ne pažintinė veikla?

Atsisveikinant gegužei su šiųmečiu pavasariu, projekto dalyviai  buvo pakviesti apmąstyti, kaip sekėsi įgyvendinti projektą. Refleksija parodė, kad vaikams patiko dirbti ir komandomis, ir individualiai, patiko rausti bibliotekos erdvėje, be to, tokia veikla sužadino naujų minčių – ką dar smagaus ir įdomaus būtų galima nuveikti bibliotekoje?

O svarstyti, aptarti, pasitarti smagu visiems kartu – su arbatos puodeliu ar sulčių stiklinaite. Dar smagiau, kai akis gali paganyti į užfiksuotas projekto akimirkas, išspręsti šaradą, pasukti galvą, ieškant galvosūkio atsakymo ar mįslės įminimo. Arba tiesiog – draugiškai pasikalbėti. Visų dalyvių išvada viena – projektas pavyko! Vadinasi, laukite naujų iššūkių!

Lina Dijokienė, lietuvių kalbos mokytoja

Telšių ,,Ateities“ progimnazija

Read More

Pirmokai skaito poeziją

      Paskutinės pavasario dienos, nustojo lyti, vėl pasirodė pasiilgta saulė, o mintyse jau kuriami vasaros planai. Tačiau, įkvėpus svaigaus žydinčių alyvų kvapo, dar norisi stabtelti ir pasidžiaugti pavasariu, kokį kūrė gamta ir žmogus. Ta proga gegužės 24 dienos popietę Šeduvos gimnazijos pradinukai skubėjo į tradicinius pirmokų poezijos skaitymus „Eilės iš širdies“. Buvo labai smagu išbandyti savo kūrybinius gebėjimus tradiciniame eilėraščių skaitymo konkurse, kurį jau eilę metų organizuoja Šeduvos gimnazijos biblioteka.

     Klausytojus džiugino ne tik puikiai parinkti kūriniai, raiškus meniškas žodis, bet ir skaitovų sceninė laikysena, šventiška apranga. Šiais vertinimo kriterijais vadovavosi konkurso komisija. Po visus sužavėjusio eilėraščių skaitymo vertinimo komisija paskelbė nugalėtojus. Pirmosios vietos laimėtoja tapo 1a klasės mokinė Austėja Čepauskaitė, 2-osios – 1a klasės mokinė Lukrecija Marčiūtė, 3-iosios – 1a klasės mokinė Mėta Mančiauskaitė. Mažuosius pirmokėlius konkursui ruošė mokytojos Vaida Čepienė ir Lina Paškevičienė. Kol vertinimo komisija rinko nugalėtojus, žiūrovus savo pasirodymu stebino šokių mokytojo Astijaus Poškos šokėjai.

      Poezija vaikų lūpomis skambėjo labai nuoširdžiai, dalyviai stengėsi perteikti eilėraščių nuotaiką, mintį. Bibliotekininkė  vaikams už dalyvavimą popietėje, išraiškingą, nuoširdų eilėraščių skaitymą padovanojo po saldžią dovanėlę. Popietė baigėsi ir norisi tikėti, kad knygų šviesa niekada neges vaikų akyse.

Vita Kasarauskienė,

Šeduvos gimnazijos vyresnioji bibliotekininkė

Read More

Garsinio skaitymo renginys Šakiuose

Read More

Bibliotekų savaitės „Kartu įveikiant krizes“ veiklų atspindžiai Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje

Read More

Integruota pamoka

       Jungtinių tautų organizacija (JTO) paskelbė balandžio 23-ąją – Tarptautine anglų kalbos diena. Ši data pasirinkta garsaus anglų rašytojo Viljamo Šekspyro garbei, nes tądien minimas jo gimtadienis. Balandžio 24 dieną Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos I d ir III klasės mokiniai rinkosi į integruotą anglų kalbos pamoką, kurią inicijavo mokytoja Rita Lamokovskienė ir bibliotekininkė Irena Gripkauskienė. Apžiūrėję parengtą parodą, raliečiai susipažino su žymiausiais anglų rašytojais ir jų kūriniais bei atliko įvairias užduotis, padedančias geriau suprasti anglų kalbos ir kultūros ypatumus.

Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekininkė Irena Gripkauskienė 

Vaikų knygos savaitė Josvainių gimnazijos bibliotekoje

Read More

Tarptautinė vaikų knygos diena Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

Read More

,,Aš esu knyga, perskaityk mane“

    Tokiu smagiu prisistatymu – paraginimu šiais metais į visų šalių vaikus kreipiasi Tarptautinė vaikų knygos diena! Ši graži tradicija, kada vis kitos pasaulio šalies rašytojai rašo laiškus pasaulio skaitytojams, įkvepia ne tik skaityti, bet ir pamąstyti apie knygos vertę ir galią. Šiemet akį traukia ir į kiekvienos knygos perteikiamą istoriją įsigilinti kviečia iškilaus graikų rašytojo Vagelio Iliopoulos ir gerai žinomos graikų iliustratorės Photini Stephanidi bendradarbiavimo rezultatas!

Šiuo nuotaikingu rezultatu su susirinkusiais į mūsų mokyklos tradicinę šventę – Tarptautinės vaikų knygos minėjimą išraiškingai pasidalino 4 a kl. mokiniai. Jie teigė: „Aš esu knyga./Tu esi knyga./Visi mes esame knygos./Mano siela – tai istorija, kurią pasakoju./Kiekviena knyga pasakoja savą istoriją.“

Koks šiuolaikinis renginys be reklamos? Šioje šventėje, be abejo, patys išradingiausi žodžiai skriejo knygoms – vaizdžiai ir įtaigiai mokytojos Zita, Edita, Ingrida, Dalia ir bibliotekininkė Vanda pristatė susirinkusiesiems knygas, dalyvaujančias Vaikų metų knygos rinkimuose.

Bibliotekininkė neslėpė džiaugsmo – mokyklos pateikta paraiška akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ organizatoriams buvo patenkinta! Vadinasi, mūsų mokyklos jaunieji skaitytojai turės galimybę augti su nuostabiomis knygomis.

Šventinę popietę, kurioje dalyvavo 2a,  2b, 2c, 3b, 4a klasės ir mokytojos, užbaigė ketvirtokų mokytojos Zitos dramos būrelio spektaklis pagal V. Palčinskaitės pjesę ,,Prašau tylos“. Kaip tai prasminga – juk tam, kad galėtume pasinerti į knygos puslapius, reikia nedaug, tik truputėlio tylos ir ramybės...

 Bibliotekininkė Vanda, paruošusi balsavimo „biuletenius“, primena – balsavimas „Metų knygos rinkimai 2022“ vyks iki balandžio 23 d. Ji ragina visus aktyviai skaityti ir išreikšti savo nuomonę, kuri gi knyga nusipelnė Metų knygos titulo?

Taigi rinkimuose dalyvaujančių knygų penketukas pasklido po mokyklos klases.

                                                                                                Telšių ,,Ateities“ progimnazija mokytoja Lina

Read More

„Gyvenimo grožis. Skaitymo grožis...“

    Pavasaris visada yra kažkokia šventė. Biblioteka turi tokią tradiciją – balandžio mėnesį pakviečia mokytojus į popietę, skirtą knygai. Gražus metas pabūti kartu, padiskutuoti ir pailsėti nuo pamokų.                                                       

    Šįkart susitikome pakalbėti apie laimę, gyvenimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Įžangoje bibliotekininkė Indra pristatė knygą „Laimės prekeivis“. Visi mes skirtingi ir laimės poreikis skiriasi. Gaudykim laimės akimirkas.

     Dailės mokytoja metodininkė Ramunė Petrikienė pakalbėjo apie knygą „Gedimino laiškai“. Supažindino mus su Kaligrafija. Plunksnakočiais ant mokytojos pagamintų knygų skirtukų užrašėme brangiausių mums žmonių vardus. Kaip senovėj, su gandro plunksna rašėm laišką pavasariui. Stalas buvo išpuoštas plunksnom ir akmenėliais kaip ir knyga „Ten, kur gieda vėžiai“, kurią pristatė lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Elina Rupeikienė. Akcentuodama gražiausias knygos mintis apibendrino ir užbaigė penkmetį trukusį renginių ciklą. Pavaišino savo nuostabiu šokoladiniu pyragu ir palinkėjo surasti laiko pabūti vieniems su kitais.

Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos bibliotekinkinkė

Indra  Sokolovienė

Read More

Integruota istorijos-lietuvių kalbos pamoka ,,Knygnešių keliais‘‘

      Kovo 16-oji – Lietuvoje  minima Knygnešio diena. Ji skirta prisiminti ir pagerbti žmones, kurių dėka buvo apgintas ir išsaugotas lietuviškas žodis. Ši data pasirinkta neatsitiktinai – tai knygnešių karaliumi vadinamo Jurgio Bielinio gimimo diena.

      Šeduvos gimnazijos bibliotekoje 5a,b klasių mokiniams vyko integruota istorijos ir  lietuvių kalbos pamoka, skirta paminėti Knygnešio dienai. Istorijos mokytoja Inga Dryžaitė mokinius supažindino su 1864 – 1904 metų  nedidele mūsų tautos istorijos atkarpa, kurioje vyko žūtbūtinė lietuvių tautos kova už gimtąjį žodį, už savo egzistenciją. Šios kovos simboliu tapo knygnešys.

Read More

Tai kas svarbiausia vyko mokyklos bibliotekoje

Kaip ir kiekvienais metais Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos bibliotekoje paminėta Knygnešio diena. Tai diena kai  prisimename knygnešius, lietuvių kalbos draudimo metais platinusius lietuviškas knygas. Todėl bibliotekoje vyko netradicinės pamokos, kurias vedė tikybos mokytoja Kristina Vaicekauskienė ir bibliotekininkė Violeta Markauskienė Mokytoja Kristina papasakojo apie vyskupą, rašytoją Motiejų Valančių, kurio iniciatyva ir pastangomis buvo pradėtas aktyvus priešinimasis spaudos draudimui, gimtosios kalbos vartojimo varžymui. Mokiniai ne tik klausėsi, bet ir žiūrėjo interaktyvų muzikinį filmą „Knygnešio kelias“, atliko įvairias užduotis, diskutavo, pabandė rašyti su plunksnakočiu.                                                                                               Pamokos vykusios Knygnešio dieną – tai baigiamasis visą mėnesį bibliotekoje vykusių renginių edukacijų, skirtų svarbioms Lietuvos datoms pažymėti, akcentas. Nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios bibliotekoje integruotas lietuvių kalbos ir literatūros pamokas vedė mokytojos Genovaitė  Stuknienė ir Rasa Aukūnienė, o bibliotekininkė Violeta kvietė į edukacinius užsiėmimus „Padovanok sau tautinių spalvų apyrankę‘.

          Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Violeta Markauskienė

Read More

Šimtametė knygos dvasia

Netradicinė lietuvių literatūros pamoka buvo skirta Knygnešio dienai pažymėti. Šią dieną pagerbiami žmonės, kurie keturiasdešimt metų platino draudžiamą lietuvišką žodį ir raštą.

3c, 4d, 4a, klasių mokiniai ir klasių vadovės klausėsi  bibliotekininkės Danutės Petkuvienės pasakojimo apie Knygnešystės XIX a. veiklos vykdymą. Apie 1864-1904 metus, kai buvo draudžiama spausdinti, platinti  ir skaityti lietuvišką knygą. Žymiausią Knygnešį Jurgį Bielinį.

Knygnešių dieną turi tik Lietuva. Kovo  16-oji yra Knygnešio Jurgio Bielinio gimimo diena, todėl jo garbei atsirado ši data.

Mokinai pamatė  šimtametes knygas iš bibliotekininkės sukauptos kolekcijos. Knygas, kuriais lietė Knygnešių rankos. Sužinojo trumpą kiekvienos knygos turinį ir istoriją. Viena knyga parašyta gotikos šriftu. Pamokoje buvo ugdoma pažinimo ir kultūrinė kompetencijos.

   Mikalojus Daukša rašė: „Kalba yra bendras meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas. Sunaikink ją – sunaikinsi santaiką, vienybę ir gerovę. Sunaikink ją,- užtemdysi saulę danguje, sumaišysi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę“.

Danutė Petkuvienė, Tauragės „Šaltinio“progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Šlepetė ir kitos istorijos

„Jo knygos gimsta iš širdies,

Tad prie Račicko pavardės

Visi priprato jau seniai,

Na, o labiausiai – mokiniai.

Jo personažai tokie puikūs!

Be Edvarduko ir be Zuikos,

Be Nippės ir kitų vardų

Gyventi būtų nuobodu ...“

        Taip apie vaikų ir paauglių rašytoją rašė poetė Alma Karosaitė.

Rašytojas atvyko į susitikimą su Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos  2-5 ir 6-8 klasių mokiniais. Mokiniai pamatė mėgstamų knygų „Zuikos padūkėlio, „Šlepetės“, Berniukai šoka breiką“ ir kitų knygų autorių. Pabendravo. Trečiokai, ketvirtokai, penktokai, šeštokai išmoko mintinai rašytojo knygų ištraukas ir meniškai deklamavo. Juk nieko nėra maloniau rašytojui, kai jo parašytos knygos yra skaitomos ir žinomos. Rašytojas prisipažino, kad jam patinka rašyti apie pašėlusius vaikus, kuriuos jis vadina teigiamais išdykėliais. O šalia tų padūkėlių, jokūbėlių, mikių ir lukošiukų būna jų mokytojos, kurios kartais patenka į komišką situaciją. Autorius motyvavo mokinius skaityti knygas. Skaitantis mokinys ugdo  kūrybiškumą, pažinimo kompetencijas.

Read More

Žaidimas „Populistas“

  Šeduvos gimnazijos bibliotekoje buvo pristatytas naujas Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos sukurtas stalo žaidimas „Populistas“. Tai kritinio mąstymo žaidimas, ugdantis visuomenės medijų ir informacinį raštingumą, sąmoningumą ir atsparumą informacinei manipuliacijai.

Read More

Dainiečiai paminėjo Tarptautinę skaitymo vonioje dieną

 Moksliškai įrodyta, kad skaitymas – efektyviausias būdas stresui įveikti, veiksmingesnis net už muzikos klausymą ir pasivaikščiojimą. Tyrimas atskleidė, kad per šešias minutes skaitymo tyloje tiriamųjų širdies ritmas sulėtėjo, o raumenų įtampa sumažėjo net 68 proc. Psichologų teigimu, skaitymas yra toks veiksmingas todėl, kad protas susikoncentruoja į turinį ir padeda atsitraukti nuo realybės bei atsipalaiduoti. Knygų mylėtojai geriau miega, labiau pasitiki savimi, rečiau serga depresija.

 Aktorius Giedrius Savickas viename interviu paklaustas, kur mėgsta skaityti, atsakė, kad „geriausios vietos skaityti yra vonia ir traukinys, o puikiausiai būtų – vonia traukinyje“.

Read More

Integruota istorijos ir bibliotekos pamoka

Ilgai lauktoji kova už laisvę! Žūtbūtinė! Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekoje sausio 17-20 d. vyko integruotos istorijos pamokos 1863 m. sukilimo 160-ies metų sukakčiai paminėti. IId klasės mokiniai Paula Šimkutė ir Emilis Šaltys pristatė pranešimą „Sukilimo reikšmė Lietuvos istorijoje” I klasių mokiniams (mokytoja Vilija Kičienė). IIc klasės mokiniai žiūrėjo ir analizavo dokumentinį filmą „1863 m. sukilimas. Sukilimo tikslai“ (mokytoja Sigutė Meižienė) ir susipažino su bibliotekoje parengta spaudinių ir dokumentų iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo paroda „1863 m. sukilimas Lietuvoje“.

Irena Gripkauskienė,

Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekininkė

Garsiniai skaitymai bibliotekoje

Gražiausioms metų šventėms beldžiantis į duris, mokyklos bibliotekininkė pakvietė priešmokyklinio ugdymo grupės„ Drugeliai“ auklėtinius  ir pradinių kasių mokinius į biblioteką paklausyti bibliotekininkės skaitomų pasakų mažiesiems, o antrų, trečių, ketvirtų klasių mokiniams paskaityti patiems.

  Mokiniai skaitė pasaką „Mergaitė su degtukais“, o bibliotekininkė jiems  perskaitė pasaką „Laimingasis princas“.  Šie kūriniai mokinius skatino  pamąstyti: ar pastebime šalia savęs žmones, kuriems reikia padėti. Ar esame jautrūs  kitų poreikiams, kokias geras savybes turime, kokius gerus darbus atliekame, kad padarytume aplinkinius laimingais.  Mokiniai diskutavo, išsakė savo nuomonę apie perskaitytus kūrinius. O mažesnieji iliustravo perskaitytą pasaką „Kalėdos“.

Smagu, kad mokiniai ne tik sklandžiai ir gražiai skaito patys ,bet  moka  aptarti perskaitytus kūrinius, kurie paliečia jų širdeles.

Daiva Gaivelienė,

Radviliškio Vaižganto progimnazijoje

,,Simboliai iš dėžutės“

Gruodis visada pilnas paslapčių, simbolių ir svajonių išsipildymo. Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos Gedimino Matiekaus skaitykloje, I – II klasių gimnazistams vyko edukacija ,,Simboliai iš dėžutės“. Per tikybos pamokas ir klasės valandėles iš stebuklingosios simbolių dėžutės rinkome simbolius ir aiškinomės jų reikšmes, pagilinome žinias, kaip ir kokias simbolines žodžių reikšmes yra įprasminusi senoji krikščioniškoji baltų kultūra, ugdėme kūrybiškumą, viešą kalbėjimą ir bendruomeniškumo jausmą. Edukacija prasidėjo nuo prisiminimų apie leidinių su autografais kolekciją, o baigėsi gimnazistų nuoširdžiu žodžiu ,,ačiū“.

Dėkoju tikybos mokytojai Dianai Černiuvienei ir klasių auklėtojoms Sandrai Liugienei, Indrai Kazulėnienei už bendrystę. Ačiū visiems kūrusiems prieššventinę nuotaiką, išsakiusiems savo mintis, pastebėjimus, palaikiusiems idėją.

Artėja žiemos šventės... Iš stebuklingosios dėžutės liejasi simboliai. Branginkite Meilę, Tikėjimą ir Gyvenimą.

Reda Kiselytė,

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekininkė

Read More

ASTRIDOS LINDGREN GIMTADIENIS ŠEDUVOS GIMNAZIJOS BIBLIOTEKOJE

Paskatinimas kuo anksčiau pradėti skaityti padeda auginti naują skaitytoją. Vaikai, kuriuos supa knygos, išmoksta jas pamilti. Neįtikėtina, kiek daug smagių dalykų galima rasti vos pradėjus skaityti knygas. Susidomėjimas ir noras skaityti gali atsirasti labai spontaniškai bei paprastai ir tada tęstis visą gyvenimą.

Read More

Skaitymų naktis....

Lapkričio 25 vakarą į  „Skaitymų naktį gimnazijos bibliotekoje“ rinkosi neformalaus švietimo būrelio „Su knyga“ nariai. Bibliotekininkėms talkino vyresniųjų klasių mokinės, jos grupėms organizavo įvairių veiklų: šešėlių teatrą, skaitymą ir istorijų kūrimą, linkėjimų angelo pasidarymą. Po sočių naktipiečių, kai aplink darėsi vis tamsiau ir namuose jau geso šviesos, vaikai išėjo į naktinį žygį. Radę užuominų maišelį turėjo sukurti ir suvaidinti istoriją. Visas veiklas vainikavo nuostabus filmas apie išauklėtą, geraširdį  Meškiuką Padigtoną.

       Vaikams ši naktis teikė didelio džiaugsmo, jie įgijo patirties ir įdomių įspūdžių. Susitikimo metu kitaip pažvelgėme į knygą, skaitymą, mėgavomės skaitymo malonumu.

                                                  Panevėžio "Velžio" gimnazijos bibliotekininkės,

D.Zdanavičiūtė ir D. Kukenienė

Read More

Gimnazijos bibliotekoje gaudėme ungurius

  Norime pasidžiaugti šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės metu Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos bibliotekoje vykusiais renginiais, nes nutiko neįtikėtinų dalykų – šalia teksto

skaitymų, aptarimų bei pirmojo knygos sakinio eksperimento vyko ir ungurių žvejyba. Taip įdomiai inscenizuoti rekomenduojamą šių metų literatūros tekstą iš Švedų rašytojo Patrik Svensson knygos „Apie ungurius ir žmones, mįslingiausios pasaulio žuvies istorija“ sugalvojo lietuvių kalbos mokytoja Erika Anisimavičienė ir IB klasės mokiniai. Džiaugiamės mokytojos sumanyta idėja perteikti tekstą kitaip, mokinių gebėjimais, drąsa ir nuoširdumu.

Pirmadienį, lapkričio 14-ąją, IF klasė mokiniai (mokyt. Jūratė Dapkūnaitė) bibliotekoje balsu skaitė šio kūrinio ištraukas, taip įsitraukdami į visų šalių, dalyvaujančių Šiaurės šalių literatūros savaitės projekte, idėją vienu metu prie žibintų šviesos garsiai skaityti tą patį literatūros kūrinį. Kadangi knygos neturėjome, mokiniai skaitė virtualų tekstą telefonų ekranuose. Kitomis Šiaurės šalių literatūros savaitės dienomis IE ir IF klasių gimnazistai dalyvavo „Pirmojo knygos sakinio eksperimente“. Taip žadinome smalsumą knygai, skatinome mokinius rinktis grožinės literatūros kūrinius pagal pirmąjį sakinį ir skaityti.

  Prabėgo Šiaurės šalių literatūros savaitė, nusinešdama naujas patirtis, įspūdžius ir palikdama norą ilgais rudens ir žiemos vakarais paimti knygą į rankas. Gal ir nebūtinai Šiaurės šalių rašytojo, gal ir ne visiems. Tačiau šiųmetinė ungurių žvejyba bibliotekoje paliko tikrai neišdildomą įspūdį.

Bibliotekos vedėja Joalita Arbačiauskienė

Šiaurės šalių literatūros savaitė Vaižganto progimnazijoje

  Lapkričio 14 – 20 d .Šiaurės ir Baltijos šalyse vyksta tradiciniai Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Tradiciškai prie jų prisijungė ir Radviliškio Vaižganto progimnazijos pradinių ir penktų klasių mokiniai.

    Visą savaitę mokyklos bibliotekininkė lankėsi pas vaikus. Kartu su mokytojomis vedė integruotas lietuvių kalbos , gamtos pažinimo ir dailės pamokas, kurių metu mokiniai susipažino su Šiaurės Europos šalimis, prisiminė žymiausius Šiaurės šalių knygų autorius. O svarbiausia – klausėsi ar patys skaitė ištrauką iš humoro pilnos paveikslėlių knygos, kuri nagrinėjo klausimą, ką daryti sutikus lokį. Mokiniams pasakojimas labai patiko. Jie sužinojo, ką gi daryti , sutikus lokį, kaip elgtis. Jie vaizdavo pabaisas, kurių išsigąstų baltasis lokys, o rudąjį lokį jie apgautų, apsimetę negyvu.

  Šios savaitės metu puoselėjamas garsinis skaitymas, šiaurietiška pasakojimo tradicija. Skaitymai visą savaitę kvietė pabūti drauge, vieni kitiems skaityti balsu, tuo pat metu mokantis tai daryti gražiai ir skiriant kitam dėmesio, primenant, kad knyga šviesos (žinių) ir šilumos (nuoširdaus bendravimo) šaltinis.      

                                  Daiva Gaivelienė,

Vaižganto progimnazijos bibliotekininkė

Šviesos ir žodžio dialogas Telšių „Ateities“ progimnazijoje

    Kaip kasmet lapkričio mėnesį „Ateities“ progimnazijos biblioteka visą bendruomenę įtraukia į tradicinę „Šiaurės šalių literatūros savaitę“. Tai tiesiog skaitymo šventė – paieškų ir naujovių, išmonės ir kalbančio, skaitančio patirtis, žodžio ir reginio įmanomų galimybių raiška.     

     Šiemet – gamtos tema, aktualių problemų siejimas su savo aplinka, globalaus konteksto pateikiamos grėsmės ir išeities iš stiprių praradimų galimybės. Tokia sąšauka su realiu gyvenimu, kurį siūlo Šiaurės šalių rašytojai. Pirmų pirmiausia lituanistės Linos Dijokienės aštuntokai mažosios mokyklos salės erdvėje sukūrė skaitymo ratą – „Gamta. Aš. Katastrofos akivaizdoje“.

Read More

Gamta Šiaurėje

  Tauragės „Šaltinio“  progimnazijos biblioteka trisdešimt metų kartu su Šiaurės šalių bibliotekomis dalyvauja "Šiaurės šalių literatūros savaitėje" ir vykdo įvairias veiklas. Edukacinių užsiėmimų uždavinys – ugdyti  skaitytojų  knygos turinio suvokimą ir kūrybiškumą.

Read More

Šiaurės šalių literatūriniai skaitymai žvakių šviesoje

   Lapkričio 14–20 dienomis vyko Šiaurės šalių literatūros savaitė, kurios šių metų tema „Gamta Šiaurėje“. Šiaulių Dainų progimnazijos pradinukai tradiciškai prisijungė prie šios akcijos ir visą savaitę šurmuliavo mokyklos bibliotekoje.

Susirinkę į biblioteką ir susėdę ratu jie palaikė pagrindinę Šiaurės šalių literatūros savaitės idėją: tamsiausiu metų laiku uždegti žvakes ir skaityti. Minėtos savaitės metu vaikams organizatoriai šiemet pasiūlė Malin Kivelä iš Suomijos ir Martin Glaz Serup iš Danijos sukurtą paveikslėlių knygą „Jei sutiktum lokį“.

Read More

Šiaurės šalių literatūros savaitė Šiaulių „Romuvos“ progimnazijoje

  Šiaurės šalių literatūros savaitė tai – šviesos ir žodžio šventė, kurios  pagrindinė idėja – garsinis Šiaurės Europos šalyse tų pačių kūrinių skaitymas žvakių šviesoje. Šių metų tema – Gamta Šiaurėje. Tema yra šios savaitės ašis, ta tema parenkamos knygų ištraukos skaitymams, ta tema kuriamas plakatas bei ta tema organizuojami įvairūs renginiai.

Garsinių skaitymų rytmetį 3 klasės mokiniai su mokytoja Rasa Navickiene sugužėjo į skaityklą, čia bibliotekininkė visus supažindino su Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja bei tema.  Skaitymo balsu nuotykis prasideda dar prieš atverčiant knygą. Užtraukus užuolaidas, sumažinus apšvietimą ir uždegus žvakes sukuriama įtraukianti atmosfera skaitymo balsu valandėlei. Pasirinkta paveikslėlių knyga „Jei sutiktum lokį“, ji yra bendras suomių – švedų kūrybinio kolektyvo Malin Kivelä, Linda Bondestam ir Martin Glaz Serup kūrinys. Skaitymų metu trečiokai bandė išskirti kur tekste pateikiami tikri faktai, o kur – autorių išmonė. Buvo ugdomos mokinių klausymo, skaitmeninio raštingumo kompetencijos. Po skaitymų vyko diskusija apie žmogaus ir gamtos (gyvūno) ryšį, mokiniai rašė savo mintis, ką pasakytų, paklaustų ar palinkėtų, jei sutiktų lokį.

Read More

Apie taikias dangaus spalvas ir Rokiškio gimnazistų skaitymą

  Jau praeityje spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos abiejų padalinių bibliotekininkės vykdė projektą ,,Taikios dangaus spalvos“. Apibendrinome rezultatus. Šio projekto tikslas – skaitymas, o šio mėnesio šūkį ,,Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį“, įgyvendinome įvairiomis formomis. Projektas buvo vykdomas dar ir lapkričio mėnesį.

Read More

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos skaityklai suteiktas šviesios atminties direktoriaus Gedimino Matiekaus vardas

   Nuaidėjęs Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos ,,Romuvos“ padalinio 50 metų jubiliejus jau istorija. Prisiminti pedagogai, mokiniai, penkių dešimtmečių veiklos etapai, reikšmingiausi įvykiai... Pirmasis tuometinės Rokiškio III vidurinės mokyklos direktorius buvo matematikas Juozas Makutėnas. Prisimenant šviesios atminties direktorių J. Makutėną, matematikos kabinetui suteiktas  jo vardas ir atidengta atminimo lentelė.

   Į knygas suguldyta žmonijos išmintis. Keičiasi santvarkos, keičiasi kartos, o knygos išlieka. Jos keičia formatą, į mūsų gyvenimus atėjo informacinės technologijos, bet knygų puslapių šnaresys gyvas, jose sukaupta išmintis gyva...

Read More

Istorijos su šiurpuliukais

  „Pažinti baimę reikia drąsos, nes, jei tu sugebi įvardyti  savo siaubus, vadinasi, gali išeiti iš užburto rato ir apšviesti pačią tamsiausią kertę.“

dr. R. Repšienė

 Šiurpės – šiuolaikinis vaikų tautosakos žanras. Jos pasakojamos susirinkus būreliui ar bent dviem vaikams kokioje nors nuošalioje tamsioje vietoje, kad negirdėtų tėvai ir vyresni vaikai, jau nebetikintys tokiomis istorijomis. Veikėjai jose paprastai būna tie patys kaip ir tikrosiose šiurpėse, panašios ir aprašomos situacijos, bet dažniausiai jos turi netikėtą, linksmą pabaigą. Aptariant vaikams baimę keliančius elementus, pirmiausia, reikia pastebėti, jog svarbi ne tik šiurpėje vaizduojama aplinka, bet ir erdvė, kurioje šiurpės yra pasakojamos. Vaikai termino „šiurpės“ dažniausiai nevartoja ir jas vadina tiesiog baisiomis istorijomis, kuriose dažniausiai veikia gąsdinantys ne šio pasaulio personažai.

Read More

Gyveno, kad nebūtų pamiršti...

  Integruotos lietuvių kalbos ir literatūros pamokos pagal Michaelio Morpurgo knygą „Karo žirgas“ aštuntokams vyko Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje. Integruotas pamokas organizavo ir pakvietė dalyvauti aštuntokus  mokyklos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė.

 Pagrindinis pamokų uždavinys – mokyti(s) pažinti dvasines vertybes, suvokti bendravimo svarbą.

Read More

Akcijos „Vasara su knyga " baigiamasis renginys

 Knyga, mokinys, skaitymas – tarytum kelias, kuris vingiuoja greta, nuolat susipina ir nepaleidžia vienas kito. Ir tas kelias – mokinio asmenybės tobulėjimo kelias – svajonių kelias, sutalpintas knygų lentynose. Nors vasara - mokiniui poilsio laikas, bet Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai ėjo skaitymo, pažinimo, gerų emocijų, šviesos keliu, kuris vadinosi „Vasara su knyga“.

Read More

Edukacinės ,,Knygos kelias“ pamokos Tauragės Martyno progimnazijos bibliotekoje

Read More

Susitikimas su projekto „Mažais žingsneliais į pasakų šalį" dalyviais

  Vaikas susipažįsta su pasakų pasauliu, kai tik pradeda kalbėti.  Klausydamiesi pasakų, jas kurdami ar vaidindami vaikai iš naujo gyvena savo mėgstamo personažo gyvenimą. Pasakos daro įtaką visam vaiko ugdymui ir  asmenybės raidai: vaizduotei, smalsumui, ugdo kalbą, plečia žodyną, nustato dialogo pagrindus, padeda jiems geriau suprasti save ir kitus, pajusti ne tik savo, bet ir kitų norus ir emocijas.    

  Šeduvos gimnazijos bibliotekoje lankėsi 2 lavinamoji klasė kartu su mokytoja Sandra Skirpstiene. Pirmoji mūsų pasaka – ukrainiečių liaudies pasaka „Stebuklinga pirštinė“. Skaitėme  pasaką, inscenizavome ją, atlikome užduotis, lavinome smulkiąją motoriką ir foneminę klausą.

  Šiuolaikiniams vaikams nepakanka tik klausytis skaitomų pasakų, jie trokšta aktyvios veiklos, kuri skatintų tyrinėti, kūrybiškai veikti. Šio kūrybinio ir skaitymo skatinimo projekto metu,  siekiu, kad kiekviena veikla būtų įvairi, sudominanti ir skatinanti  fantazuoti, įtraukianti kiekvieną vaiką kaip veikėją.

 Vita Kasarauskienė,

Šeduvos gimnazijos vyresnioji bibliotekininkė

Read More

Netradicinė integruota teatro ir bibliotekos pamoka

 Rugsėjo 22 dieną Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekoje vyko netradicinė integruota teatro ir bibliotekos pamoka  IV klasės gimnazijos mokiniams. Raliečiai kartu su mokytoja Živile Martinaitiene skaitė ir analizavo latvių rašytojos Laimos Kota romaną ,,Kambarys“. Kūrinyje pasakojama apie išskirtinį ir visoms buvusioms sovietinėms Pabaltijo respublikoms gerai pažįstamą laiką – ,,perestroiką“. Jos idėjų išjudintos ėmė braškėti iliuzinio socialistinio gyvenimo siūlės, o pro plyšius ėmė veržtis slaptos žmonių svajonės turėti privačią erdvę, kurioje galėtum būti laisvas, gyventi taip, kaip nori, turėti ar kurti tai, ką nori.

Read More

Kaip nepasiklysti informacijos vandenyne

   Kiekvienų mokslo metų pradžioje Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos ,,Romuvos“ padalinyje,  iš Juozo Tūbelio progimnazijos atėjusiems gimnazistams, organizuojamos integruotos pamokos. Šį kartą siejome tikybą su skaityklos veikla. Su gimnazistais lankėsi tikybos mokytoja Diana Černiuvienė.

 Gimnazistai buvo supažindinami su bendra bibliotekos ir skaityklos veikla, spaudinių fondu, unikaliąja leidinių su autografais kolekcija, kunigo, poeto Justo Jasėno dovanotais leidiniais, religine literatūra.

Jaunajai kartai svarbus kultūrinių renginių lankymas. Ar juos lankome? Į ką verta atkreipti dėmesį? Prisiminėme kraštiečius rašytoją, dvasininką Juozą Tumą - Vaižgantą, žurnalistą, redaktorių Juozą Keliuotį, visuomenės ir politikos veikėją Juozą Tūbelį, aiškinomės, kodėl miesto švietimo ir kultūros įstaigoms suteikti jų vardai?

 Šiandien žmoniją slegia gausus informacijos srautas. Kaip nepasiklysti informacijos vandenyne, kaip nepavargti nuo gausios informacijos srauto, kaip dirbti su informacijos šaltiniais, kad nepakenkti regėjimui... O gal iš naujo pradėti formuoti pamirštus nuoseklaus skaitymo būdus? Kada ir kur panaudoti greitąjį skaitymo būdą? Šiuos klausimus ir aptarėme su gimnazistais.

  Dabar jau viskas pačių gimnazistų rankose. Informacijos priemonės atveria jiems vartus, o dirbantys su informacijos šaltiniais žmonės – širdis.

 Reda Kiselytė,

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekininkė

Read More

Apie poezijos popietę gimnazijoje

   Kasdieninę giesmę traukė strazdas, dūzgė bitės liepose, o poezijos gerbėjai susirinko į Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos Senuosius rūmus. Aktų salėje buvo pristatomos Jolantos Augulienės ir Jolantos Juodinytės poezijos knygos.

   Dvi Jolantos... Pedagogės, rajono literatės, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narės, šalies ir rajono literatūrinių konkursų dalyvės ir prizininkės. Jų kūryba spausdinama Rokiškio rajono literatų klubo „Vaivorykštė“, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos almanachuose ir antologijose, kitų literatūrinių organizacijų rinkiniuose, rajono, šalies ir užsienio lietuvių periodinių leidinių svetainėse. Pačios literatės savo kūrybos posmais dalinasi socialinių tinklų savo paskyrose. Taip jas renginyje pristatė šios informacijos autorė Reda Kiselytė.

Read More

Mano pirmasis eilėraštis

Read More

Virtualus pabėgimo kambarys „Žandarai už durų“

  Šeduvos gimnazijos biblioteka dalyvavo projekte, kurio iniciatorė yra  Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. „Žandarai už durų“ – tai kompiuterinis žaidimas, supažindinantis žaidėjus su XIX a. pab. lietuvių kultūriniu gyvenimu, literatūra, Povilo Višinskio asmenybe ir jo nuveiktais darbais. 

Read More

Skaitymo šventė Šakiuose

Saulėtą gegužės penktosios rytmetį į Šakių J. Lingio parką rinkosi moksleiviai iš visų rajono mokyklų. Jie atvyko į garsinio skaitymo šventę, skirtą spaudos atgavimo dienai ir Sūduvos metams paminėti.

  Sveikinimo žodį tarusi Šakių „Žiburio“ gimnazijos bibliotekininkė Žaneta Pratusevičienė kalbėjo, jog šia akcija norima parodyti skaitymo svarbą. Skaitymas padeda geriau suprasti ir pažinti mus supantį pasaulį, praplečia akiratį, lavina atmintį, dėmesio sutelkimą, o garsinis skaitymas dar ir kuria ryšį tarp skaitančiojo ir klausančiojo. Moksleiviai susibūrę į mokyklų komandas pasklido parką ir garsiai skaitė vieni kitiems Sūduvos krašto rašytojų ir poetų kūrybą. Renginį iniciavo ir paruošė Šakių rajono mokyklų bibliotekininkės.

Rajono bibliotekininkų metodinio būrelio pirmininkė Birutė Šalkauskienė

Read More

Mažais žingsneliais į pasakų šalį

  Toliau įgyvendindama pagrindinį savo uždavinį – skaitymo skatinimą, Šeduvos gimnazijos biblioteka tęsia bendradarbiavimą su specialiųjų poreikių

turinčiais mokiniais.

  Gegužės 5 d. bibliotekoje vyko pasakos „Trys paršiukai“ garsinis skaitymas, kuriame dalyvavo 1-os specialiosios lavinamosios klasės mokiniai ir jų mokytoja Sandra Skirpstienė. Vaikai klausėsi bibliotekininkės skaitomos pasakos, kartu aptarė pasakos veikėjus, jų charakterius. Mokiniai, dalijosi mintimis apie pasakos herojus bei jų patirtus nuotykius. Vėliau  spalvino piešinius, dėliojo dėlionę, kurioje buvo pavaizduoti ką tik skaitytų pasakų veikėjai.

  Užsiėmimo metu netrūko geros nuotaikos.

Vyr. bibliotekininkė

Vita Kasarauskienė

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

Read More

Tvari draugystė su knyga

  Tarptautinė vaikų knygos diena – svarbi priminti visiems, kaip svarbu balsu skaityti vaikams knygas. Taip skiepijama aistra skaityti, nes tampa lyg vitaminu, stiprinančiu vaiko psichiką ir protą, mažinančiu priklausomybę nuo interneto, virtualaus pasaulio. Matyt, todėl ir buvo šiemet pasirinktas toks šūkis: „Pasakojimai – tarsi sparnai, leidžiantys kasdien skraidyti aukštai danguje“ (Richard Van Camp).

  Ta proga Šiaulių Dainų progimnazijos 5–8 klasių mokiniai, išklausę Thierry Robberecht audio knygą „Vilkas, kuris iškrito iš knygos“ („The Wolf Who Fell Out of a Book“) anglų kalba, vėliau rašė laiškus šiam belgų rašytojui, kuris netrukus ir atsakė. Th. Robberecht labai apgailestavo, kad negali virtualiai susitikti, nes sunkiai serga, bet padėkojo visiems rašiusiems, jį prisiminusiems.

  Pradinių klasių mokiniai, dar rudenį piešę šios knygos pabaigą, šįkart nupiešė žodį „knyga“, o ją dekoravo savo perskaitytų knygų pavadinimais. Kai kas net parašė prie tos raidės knygos pavadinimą iš tos pačios raidės. Na, o 3b klasės mokiniai progimnazijos bibliotekai padovanojo savo kurtas eiles jas taip pat iliustruodami.

 Džiugu, kad draugystė su knyga nenutrūksta. Taip atliepiama į 22-ąją Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės bibliotekininkų dedikuojamą tvarumo temą.

Bibliotekos vedėja Dilanta Vasylienė

Knyga mus jungia

  „Gimta kalba ir knyga turbūt dabina kiekvieną. Ji sušvelnina žmogaus sielą, pagražina mintį, sulygina patį būdą, net išvaizdą pagražina“ (Ignas Šeinius).

  Balandžio 2-oji – garsiojo danų rašytojo, pasakų kūrėjo Hanso Christiano Anderseno gimtadienis. Nuo 1967 metų pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena.

  Šia proga Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė organizavo „Protų mūšį“. Buvo pakviesti 3a, 3b, 3c, 3d, 3e klasių mokiniai ir jų mokytojos.

Read More

Tarptautinė vaikų knygos diena Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

  Minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Šeduvos gimnazijos bibliotekoje buvo parengta paroda „Hanso Christiano Anderseno pasakos vaikams - tarsi pirmieji mokytojai“. Renginio metu prisiminėme žinomą danų pasakininką H. CH. Anderseną ir jo gražiausias pasakas. Bibliotekoje tai jau tradicija tapusi šventė. Jos pagrindinis tikslas – įkvėpti meilę knygai, daugiau dėmesio atkreipti į vaikų literatūrą. Šiai šventei labai atsakingai ruošėsi II-os gimnazinės klasės mokiniai, vadovaujami lietuvių kalbos mokytojos Dianos Variakojienės. Gimnazistai  kartu su mokytoja sukūrė Anderseno pasakų inscenizacijas. Visos jos buvo parodytos mažiesiems žiūrovams, pradinių klasių mokiniams. Kūrybinė komanda pasirinktas sekti pasakas pavertė žaismingu ir patraukliu reginiu.

  Knygos puslapiuose gyvena viskas, ko vaikams reikia. Jie gali pasirinkti, kokią knygą ir apie ką nori skaityti. Besidžiaugdami knygos herojų laimingai pasibaigusia istorija, galite pasijusti tarsi patys trumpai pabuvę jų pasaulyje. Juk dažniausiai visos istorijos baigiasi gerai: nugali gėris, o blogis gauna užtarnautą atpildą. Apie tai ir yra knygos, skirtos vaikams.

Vita Kasarauskienė,

Šeduvos gimnazijos vyresnioji bibliotekininkė

Laimė yra...

 Kas yra laimė antros klasės mokiniui? Gimnazijoje šurmuliuojant „Gerų emocijų savaitės“ veikloms, bibliotekininkė antros klasės mokiniams pristatė knygą „Laimė yra lapė“. Mokiniai kalbėjosi apie įvairias emocijas, situacijas, įdėmiai klausėsi, patys draugams skaitė knygos ištraukas, išsakė savo mintis, kas jiems yra laimė, piešė šios akimirkos laimę.

S. Jociuvienė, Kėdainių raj. Josvainių gimnazijos bibliotekininkė

„Svajonė“: vertimų iš ukrainiečių kalbos paroda

  Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos bibliotekoje surengta vertimų iš ukrainiečių  kalbos paroda „Svajonė“, skirta Ukrainos laisvei palaikyti.

  Kadangi mūsų gimnazijos bibliotekoje knygų vertimų iš ukrainiečių nėra, parengta vertimų knygų viršelių paroda. Lietuvoje vyrauja vertimai iš anglų, vokiečių, prancūzų, Šiaurės šalių kalbų.  Nedaug verčiama knygų iš ukrainiečių literatūros. Šių metų Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyta Andrij Liubkos „Karbidas“ (2021, vertė Donata Rinkevičienė). 2022 m. pasirodė „Ukrainiečių pasakos“ ir spalvinga Halynos Vdovychenko vaikams skirta „36 ir 6 katės“. Abi šias knygas išvertė Donata Rinkevičienė.          

  Su istorija supažindina knyga – „Ukraina: Lietuvos epocha, 1320–1569“ (2010, vertė Aušrelė Taranenko).  Iš anksčiau išleistų vaikiškų knygų minėtinos Olego Čakluno „Svajonė. Dream“ (2016, vertė Raimondas J. Nabus), paveikslėlių dvikalbė (lietuvių, anglų k.) knyga „Berniukas ir jūra. The Boy and the Sea“ (2017, vertė Raimondas J. Nabus), Lesios Voroninos detektyvas vaikams „Superagentas 000. Auksinės kengūros paslaptis“ (2012, vertė Irena Aleksaitė). Iš anksčiau leistų – „Pasaulio pasakos. Ukrainiečių pasakos“ (1978), „Ukrainiečių apysakos“ (1987, iš ukrainiečių k. vertė Audronė Kozlova), kt.

                                                                                                                                 Gimnazijos bibliotekos vedėja Rima Gudanavičienė ir

 Informacijos centro vedėja Laimutė Adomavičienė

Pirmokai, „Kranto“ progimnazijos bibliotekos skaitytojai!

Read More