Mokyklų bibliotekų naujienos

Integruota istorijos ir bibliotekos pamoka

Ilgai lauktoji kova už laisvę! Žūtbūtinė! Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekoje sausio 17-20 d. vyko integruotos istorijos pamokos 1863 m. sukilimo 160-ies metų sukakčiai paminėti. IId klasės mokiniai Paula Šimkutė ir Emilis Šaltys pristatė pranešimą „Sukilimo reikšmė Lietuvos istorijoje” I klasių mokiniams (mokytoja Vilija Kičienė). IIc klasės mokiniai žiūrėjo ir analizavo dokumentinį filmą „1863 m. sukilimas. Sukilimo tikslai“ (mokytoja Sigutė Meižienė) ir susipažino su bibliotekoje parengta spaudinių ir dokumentų iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo paroda „1863 m. sukilimas Lietuvoje“.

Irena Gripkauskienė,

Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekininkė

Garsiniai skaitymai bibliotekoje

Gražiausioms metų šventėms beldžiantis į duris, mokyklos bibliotekininkė pakvietė priešmokyklinio ugdymo grupės„ Drugeliai“ auklėtinius  ir pradinių kasių mokinius į biblioteką paklausyti bibliotekininkės skaitomų pasakų mažiesiems, o antrų, trečių, ketvirtų klasių mokiniams paskaityti patiems.

  Mokiniai skaitė pasaką „Mergaitė su degtukais“, o bibliotekininkė jiems  perskaitė pasaką „Laimingasis princas“.  Šie kūriniai mokinius skatino  pamąstyti: ar pastebime šalia savęs žmones, kuriems reikia padėti. Ar esame jautrūs  kitų poreikiams, kokias geras savybes turime, kokius gerus darbus atliekame, kad padarytume aplinkinius laimingais.  Mokiniai diskutavo, išsakė savo nuomonę apie perskaitytus kūrinius. O mažesnieji iliustravo perskaitytą pasaką „Kalėdos“.

Smagu, kad mokiniai ne tik sklandžiai ir gražiai skaito patys ,bet  moka  aptarti perskaitytus kūrinius, kurie paliečia jų širdeles.

Daiva Gaivelienė,

Radviliškio Vaižganto progimnazijoje

,,Simboliai iš dėžutės“

Gruodis visada pilnas paslapčių, simbolių ir svajonių išsipildymo. Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos Gedimino Matiekaus skaitykloje, I – II klasių gimnazistams vyko edukacija ,,Simboliai iš dėžutės“. Per tikybos pamokas ir klasės valandėles iš stebuklingosios simbolių dėžutės rinkome simbolius ir aiškinomės jų reikšmes, pagilinome žinias, kaip ir kokias simbolines žodžių reikšmes yra įprasminusi senoji krikščioniškoji baltų kultūra, ugdėme kūrybiškumą, viešą kalbėjimą ir bendruomeniškumo jausmą. Edukacija prasidėjo nuo prisiminimų apie leidinių su autografais kolekciją, o baigėsi gimnazistų nuoširdžiu žodžiu ,,ačiū“.

Dėkoju tikybos mokytojai Dianai Černiuvienei ir klasių auklėtojoms Sandrai Liugienei, Indrai Kazulėnienei už bendrystę. Ačiū visiems kūrusiems prieššventinę nuotaiką, išsakiusiems savo mintis, pastebėjimus, palaikiusiems idėją.

Artėja žiemos šventės... Iš stebuklingosios dėžutės liejasi simboliai. Branginkite Meilę, Tikėjimą ir Gyvenimą.

Reda Kiselytė,

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekininkė

Read More

ASTRIDOS LINDGREN GIMTADIENIS ŠEDUVOS GIMNAZIJOS BIBLIOTEKOJE

Paskatinimas kuo anksčiau pradėti skaityti padeda auginti naują skaitytoją. Vaikai, kuriuos supa knygos, išmoksta jas pamilti. Neįtikėtina, kiek daug smagių dalykų galima rasti vos pradėjus skaityti knygas. Susidomėjimas ir noras skaityti gali atsirasti labai spontaniškai bei paprastai ir tada tęstis visą gyvenimą.

Read More

Skaitymų naktis....

Lapkričio 25 vakarą į  „Skaitymų naktį gimnazijos bibliotekoje“ rinkosi neformalaus švietimo būrelio „Su knyga“ nariai. Bibliotekininkėms talkino vyresniųjų klasių mokinės, jos grupėms organizavo įvairių veiklų: šešėlių teatrą, skaitymą ir istorijų kūrimą, linkėjimų angelo pasidarymą. Po sočių naktipiečių, kai aplink darėsi vis tamsiau ir namuose jau geso šviesos, vaikai išėjo į naktinį žygį. Radę užuominų maišelį turėjo sukurti ir suvaidinti istoriją. Visas veiklas vainikavo nuostabus filmas apie išauklėtą, geraširdį  Meškiuką Padigtoną.

       Vaikams ši naktis teikė didelio džiaugsmo, jie įgijo patirties ir įdomių įspūdžių. Susitikimo metu kitaip pažvelgėme į knygą, skaitymą, mėgavomės skaitymo malonumu.

                                                  Panevėžio "Velžio" gimnazijos bibliotekininkės,

D.Zdanavičiūtė ir D. Kukenienė

Read More

Gimnazijos bibliotekoje gaudėme ungurius

  Norime pasidžiaugti šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės metu Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos bibliotekoje vykusiais renginiais, nes nutiko neįtikėtinų dalykų – šalia teksto

skaitymų, aptarimų bei pirmojo knygos sakinio eksperimento vyko ir ungurių žvejyba. Taip įdomiai inscenizuoti rekomenduojamą šių metų literatūros tekstą iš Švedų rašytojo Patrik Svensson knygos „Apie ungurius ir žmones, mįslingiausios pasaulio žuvies istorija“ sugalvojo lietuvių kalbos mokytoja Erika Anisimavičienė ir IB klasės mokiniai. Džiaugiamės mokytojos sumanyta idėja perteikti tekstą kitaip, mokinių gebėjimais, drąsa ir nuoširdumu.

Pirmadienį, lapkričio 14-ąją, IF klasė mokiniai (mokyt. Jūratė Dapkūnaitė) bibliotekoje balsu skaitė šio kūrinio ištraukas, taip įsitraukdami į visų šalių, dalyvaujančių Šiaurės šalių literatūros savaitės projekte, idėją vienu metu prie žibintų šviesos garsiai skaityti tą patį literatūros kūrinį. Kadangi knygos neturėjome, mokiniai skaitė virtualų tekstą telefonų ekranuose. Kitomis Šiaurės šalių literatūros savaitės dienomis IE ir IF klasių gimnazistai dalyvavo „Pirmojo knygos sakinio eksperimente“. Taip žadinome smalsumą knygai, skatinome mokinius rinktis grožinės literatūros kūrinius pagal pirmąjį sakinį ir skaityti.

  Prabėgo Šiaurės šalių literatūros savaitė, nusinešdama naujas patirtis, įspūdžius ir palikdama norą ilgais rudens ir žiemos vakarais paimti knygą į rankas. Gal ir nebūtinai Šiaurės šalių rašytojo, gal ir ne visiems. Tačiau šiųmetinė ungurių žvejyba bibliotekoje paliko tikrai neišdildomą įspūdį.

Bibliotekos vedėja Joalita Arbačiauskienė

Šiaurės šalių literatūros savaitė Vaižganto progimnazijoje

  Lapkričio 14 – 20 d .Šiaurės ir Baltijos šalyse vyksta tradiciniai Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Tradiciškai prie jų prisijungė ir Radviliškio Vaižganto progimnazijos pradinių ir penktų klasių mokiniai.

    Visą savaitę mokyklos bibliotekininkė lankėsi pas vaikus. Kartu su mokytojomis vedė integruotas lietuvių kalbos , gamtos pažinimo ir dailės pamokas, kurių metu mokiniai susipažino su Šiaurės Europos šalimis, prisiminė žymiausius Šiaurės šalių knygų autorius. O svarbiausia – klausėsi ar patys skaitė ištrauką iš humoro pilnos paveikslėlių knygos, kuri nagrinėjo klausimą, ką daryti sutikus lokį. Mokiniams pasakojimas labai patiko. Jie sužinojo, ką gi daryti , sutikus lokį, kaip elgtis. Jie vaizdavo pabaisas, kurių išsigąstų baltasis lokys, o rudąjį lokį jie apgautų, apsimetę negyvu.

  Šios savaitės metu puoselėjamas garsinis skaitymas, šiaurietiška pasakojimo tradicija. Skaitymai visą savaitę kvietė pabūti drauge, vieni kitiems skaityti balsu, tuo pat metu mokantis tai daryti gražiai ir skiriant kitam dėmesio, primenant, kad knyga šviesos (žinių) ir šilumos (nuoširdaus bendravimo) šaltinis.      

                                  Daiva Gaivelienė,

Vaižganto progimnazijos bibliotekininkė

Šviesos ir žodžio dialogas Telšių „Ateities“ progimnazijoje

    Kaip kasmet lapkričio mėnesį „Ateities“ progimnazijos biblioteka visą bendruomenę įtraukia į tradicinę „Šiaurės šalių literatūros savaitę“. Tai tiesiog skaitymo šventė – paieškų ir naujovių, išmonės ir kalbančio, skaitančio patirtis, žodžio ir reginio įmanomų galimybių raiška.     

     Šiemet – gamtos tema, aktualių problemų siejimas su savo aplinka, globalaus konteksto pateikiamos grėsmės ir išeities iš stiprių praradimų galimybės. Tokia sąšauka su realiu gyvenimu, kurį siūlo Šiaurės šalių rašytojai. Pirmų pirmiausia lituanistės Linos Dijokienės aštuntokai mažosios mokyklos salės erdvėje sukūrė skaitymo ratą – „Gamta. Aš. Katastrofos akivaizdoje“.

Read More

Gamta Šiaurėje

  Tauragės „Šaltinio“  progimnazijos biblioteka trisdešimt metų kartu su Šiaurės šalių bibliotekomis dalyvauja "Šiaurės šalių literatūros savaitėje" ir vykdo įvairias veiklas. Edukacinių užsiėmimų uždavinys – ugdyti  skaitytojų  knygos turinio suvokimą ir kūrybiškumą.

Read More

Šiaurės šalių literatūriniai skaitymai žvakių šviesoje

   Lapkričio 14–20 dienomis vyko Šiaurės šalių literatūros savaitė, kurios šių metų tema „Gamta Šiaurėje“. Šiaulių Dainų progimnazijos pradinukai tradiciškai prisijungė prie šios akcijos ir visą savaitę šurmuliavo mokyklos bibliotekoje.

Susirinkę į biblioteką ir susėdę ratu jie palaikė pagrindinę Šiaurės šalių literatūros savaitės idėją: tamsiausiu metų laiku uždegti žvakes ir skaityti. Minėtos savaitės metu vaikams organizatoriai šiemet pasiūlė Malin Kivelä iš Suomijos ir Martin Glaz Serup iš Danijos sukurtą paveikslėlių knygą „Jei sutiktum lokį“.

Read More

Šiaurės šalių literatūros savaitė Šiaulių „Romuvos“ progimnazijoje

  Šiaurės šalių literatūros savaitė tai – šviesos ir žodžio šventė, kurios  pagrindinė idėja – garsinis Šiaurės Europos šalyse tų pačių kūrinių skaitymas žvakių šviesoje. Šių metų tema – Gamta Šiaurėje. Tema yra šios savaitės ašis, ta tema parenkamos knygų ištraukos skaitymams, ta tema kuriamas plakatas bei ta tema organizuojami įvairūs renginiai.

Garsinių skaitymų rytmetį 3 klasės mokiniai su mokytoja Rasa Navickiene sugužėjo į skaityklą, čia bibliotekininkė visus supažindino su Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja bei tema.  Skaitymo balsu nuotykis prasideda dar prieš atverčiant knygą. Užtraukus užuolaidas, sumažinus apšvietimą ir uždegus žvakes sukuriama įtraukianti atmosfera skaitymo balsu valandėlei. Pasirinkta paveikslėlių knyga „Jei sutiktum lokį“, ji yra bendras suomių – švedų kūrybinio kolektyvo Malin Kivelä, Linda Bondestam ir Martin Glaz Serup kūrinys. Skaitymų metu trečiokai bandė išskirti kur tekste pateikiami tikri faktai, o kur – autorių išmonė. Buvo ugdomos mokinių klausymo, skaitmeninio raštingumo kompetencijos. Po skaitymų vyko diskusija apie žmogaus ir gamtos (gyvūno) ryšį, mokiniai rašė savo mintis, ką pasakytų, paklaustų ar palinkėtų, jei sutiktų lokį.

Read More

Apie taikias dangaus spalvas ir Rokiškio gimnazistų skaitymą

  Jau praeityje spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos abiejų padalinių bibliotekininkės vykdė projektą ,,Taikios dangaus spalvos“. Apibendrinome rezultatus. Šio projekto tikslas – skaitymas, o šio mėnesio šūkį ,,Skaitydami kuriame taikų ir harmoningą pasaulį“, įgyvendinome įvairiomis formomis. Projektas buvo vykdomas dar ir lapkričio mėnesį.

Read More

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos skaityklai suteiktas šviesios atminties direktoriaus Gedimino Matiekaus vardas

   Nuaidėjęs Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos ,,Romuvos“ padalinio 50 metų jubiliejus jau istorija. Prisiminti pedagogai, mokiniai, penkių dešimtmečių veiklos etapai, reikšmingiausi įvykiai... Pirmasis tuometinės Rokiškio III vidurinės mokyklos direktorius buvo matematikas Juozas Makutėnas. Prisimenant šviesios atminties direktorių J. Makutėną, matematikos kabinetui suteiktas  jo vardas ir atidengta atminimo lentelė.

   Į knygas suguldyta žmonijos išmintis. Keičiasi santvarkos, keičiasi kartos, o knygos išlieka. Jos keičia formatą, į mūsų gyvenimus atėjo informacinės technologijos, bet knygų puslapių šnaresys gyvas, jose sukaupta išmintis gyva...

Read More

Istorijos su šiurpuliukais

  „Pažinti baimę reikia drąsos, nes, jei tu sugebi įvardyti  savo siaubus, vadinasi, gali išeiti iš užburto rato ir apšviesti pačią tamsiausią kertę.“

dr. R. Repšienė

 Šiurpės – šiuolaikinis vaikų tautosakos žanras. Jos pasakojamos susirinkus būreliui ar bent dviem vaikams kokioje nors nuošalioje tamsioje vietoje, kad negirdėtų tėvai ir vyresni vaikai, jau nebetikintys tokiomis istorijomis. Veikėjai jose paprastai būna tie patys kaip ir tikrosiose šiurpėse, panašios ir aprašomos situacijos, bet dažniausiai jos turi netikėtą, linksmą pabaigą. Aptariant vaikams baimę keliančius elementus, pirmiausia, reikia pastebėti, jog svarbi ne tik šiurpėje vaizduojama aplinka, bet ir erdvė, kurioje šiurpės yra pasakojamos. Vaikai termino „šiurpės“ dažniausiai nevartoja ir jas vadina tiesiog baisiomis istorijomis, kuriose dažniausiai veikia gąsdinantys ne šio pasaulio personažai.

Read More

Gyveno, kad nebūtų pamiršti...

  Integruotos lietuvių kalbos ir literatūros pamokos pagal Michaelio Morpurgo knygą „Karo žirgas“ aštuntokams vyko Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje. Integruotas pamokas organizavo ir pakvietė dalyvauti aštuntokus  mokyklos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė.

 Pagrindinis pamokų uždavinys – mokyti(s) pažinti dvasines vertybes, suvokti bendravimo svarbą.

Read More

Akcijos „Vasara su knyga " baigiamasis renginys

 Knyga, mokinys, skaitymas – tarytum kelias, kuris vingiuoja greta, nuolat susipina ir nepaleidžia vienas kito. Ir tas kelias – mokinio asmenybės tobulėjimo kelias – svajonių kelias, sutalpintas knygų lentynose. Nors vasara - mokiniui poilsio laikas, bet Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai ėjo skaitymo, pažinimo, gerų emocijų, šviesos keliu, kuris vadinosi „Vasara su knyga“.

Read More

Edukacinės ,,Knygos kelias“ pamokos Tauragės Martyno progimnazijos bibliotekoje

Read More

Susitikimas su projekto „Mažais žingsneliais į pasakų šalį" dalyviais

  Vaikas susipažįsta su pasakų pasauliu, kai tik pradeda kalbėti.  Klausydamiesi pasakų, jas kurdami ar vaidindami vaikai iš naujo gyvena savo mėgstamo personažo gyvenimą. Pasakos daro įtaką visam vaiko ugdymui ir  asmenybės raidai: vaizduotei, smalsumui, ugdo kalbą, plečia žodyną, nustato dialogo pagrindus, padeda jiems geriau suprasti save ir kitus, pajusti ne tik savo, bet ir kitų norus ir emocijas.    

  Šeduvos gimnazijos bibliotekoje lankėsi 2 lavinamoji klasė kartu su mokytoja Sandra Skirpstiene. Pirmoji mūsų pasaka – ukrainiečių liaudies pasaka „Stebuklinga pirštinė“. Skaitėme  pasaką, inscenizavome ją, atlikome užduotis, lavinome smulkiąją motoriką ir foneminę klausą.

  Šiuolaikiniams vaikams nepakanka tik klausytis skaitomų pasakų, jie trokšta aktyvios veiklos, kuri skatintų tyrinėti, kūrybiškai veikti. Šio kūrybinio ir skaitymo skatinimo projekto metu,  siekiu, kad kiekviena veikla būtų įvairi, sudominanti ir skatinanti  fantazuoti, įtraukianti kiekvieną vaiką kaip veikėją.

 Vita Kasarauskienė,

Šeduvos gimnazijos vyresnioji bibliotekininkė

Read More

Netradicinė integruota teatro ir bibliotekos pamoka

 Rugsėjo 22 dieną Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos bibliotekoje vyko netradicinė integruota teatro ir bibliotekos pamoka  IV klasės gimnazijos mokiniams. Raliečiai kartu su mokytoja Živile Martinaitiene skaitė ir analizavo latvių rašytojos Laimos Kota romaną ,,Kambarys“. Kūrinyje pasakojama apie išskirtinį ir visoms buvusioms sovietinėms Pabaltijo respublikoms gerai pažįstamą laiką – ,,perestroiką“. Jos idėjų išjudintos ėmė braškėti iliuzinio socialistinio gyvenimo siūlės, o pro plyšius ėmė veržtis slaptos žmonių svajonės turėti privačią erdvę, kurioje galėtum būti laisvas, gyventi taip, kaip nori, turėti ar kurti tai, ką nori.

Read More

Kaip nepasiklysti informacijos vandenyne

   Kiekvienų mokslo metų pradžioje Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos ,,Romuvos“ padalinyje,  iš Juozo Tūbelio progimnazijos atėjusiems gimnazistams, organizuojamos integruotos pamokos. Šį kartą siejome tikybą su skaityklos veikla. Su gimnazistais lankėsi tikybos mokytoja Diana Černiuvienė.

 Gimnazistai buvo supažindinami su bendra bibliotekos ir skaityklos veikla, spaudinių fondu, unikaliąja leidinių su autografais kolekcija, kunigo, poeto Justo Jasėno dovanotais leidiniais, religine literatūra.

Jaunajai kartai svarbus kultūrinių renginių lankymas. Ar juos lankome? Į ką verta atkreipti dėmesį? Prisiminėme kraštiečius rašytoją, dvasininką Juozą Tumą - Vaižgantą, žurnalistą, redaktorių Juozą Keliuotį, visuomenės ir politikos veikėją Juozą Tūbelį, aiškinomės, kodėl miesto švietimo ir kultūros įstaigoms suteikti jų vardai?

 Šiandien žmoniją slegia gausus informacijos srautas. Kaip nepasiklysti informacijos vandenyne, kaip nepavargti nuo gausios informacijos srauto, kaip dirbti su informacijos šaltiniais, kad nepakenkti regėjimui... O gal iš naujo pradėti formuoti pamirštus nuoseklaus skaitymo būdus? Kada ir kur panaudoti greitąjį skaitymo būdą? Šiuos klausimus ir aptarėme su gimnazistais.

  Dabar jau viskas pačių gimnazistų rankose. Informacijos priemonės atveria jiems vartus, o dirbantys su informacijos šaltiniais žmonės – širdis.

 Reda Kiselytė,

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekininkė

Read More

Apie poezijos popietę gimnazijoje

   Kasdieninę giesmę traukė strazdas, dūzgė bitės liepose, o poezijos gerbėjai susirinko į Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos Senuosius rūmus. Aktų salėje buvo pristatomos Jolantos Augulienės ir Jolantos Juodinytės poezijos knygos.

   Dvi Jolantos... Pedagogės, rajono literatės, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narės, šalies ir rajono literatūrinių konkursų dalyvės ir prizininkės. Jų kūryba spausdinama Rokiškio rajono literatų klubo „Vaivorykštė“, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos almanachuose ir antologijose, kitų literatūrinių organizacijų rinkiniuose, rajono, šalies ir užsienio lietuvių periodinių leidinių svetainėse. Pačios literatės savo kūrybos posmais dalinasi socialinių tinklų savo paskyrose. Taip jas renginyje pristatė šios informacijos autorė Reda Kiselytė.

Read More

Mano pirmasis eilėraštis

Read More

Virtualus pabėgimo kambarys „Žandarai už durų“

  Šeduvos gimnazijos biblioteka dalyvavo projekte, kurio iniciatorė yra  Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. „Žandarai už durų“ – tai kompiuterinis žaidimas, supažindinantis žaidėjus su XIX a. pab. lietuvių kultūriniu gyvenimu, literatūra, Povilo Višinskio asmenybe ir jo nuveiktais darbais. 

Read More

Skaitymo šventė Šakiuose

Saulėtą gegužės penktosios rytmetį į Šakių J. Lingio parką rinkosi moksleiviai iš visų rajono mokyklų. Jie atvyko į garsinio skaitymo šventę, skirtą spaudos atgavimo dienai ir Sūduvos metams paminėti.

  Sveikinimo žodį tarusi Šakių „Žiburio“ gimnazijos bibliotekininkė Žaneta Pratusevičienė kalbėjo, jog šia akcija norima parodyti skaitymo svarbą. Skaitymas padeda geriau suprasti ir pažinti mus supantį pasaulį, praplečia akiratį, lavina atmintį, dėmesio sutelkimą, o garsinis skaitymas dar ir kuria ryšį tarp skaitančiojo ir klausančiojo. Moksleiviai susibūrę į mokyklų komandas pasklido parką ir garsiai skaitė vieni kitiems Sūduvos krašto rašytojų ir poetų kūrybą. Renginį iniciavo ir paruošė Šakių rajono mokyklų bibliotekininkės.

Rajono bibliotekininkų metodinio būrelio pirmininkė Birutė Šalkauskienė

Read More

Mažais žingsneliais į pasakų šalį

  Toliau įgyvendindama pagrindinį savo uždavinį – skaitymo skatinimą, Šeduvos gimnazijos biblioteka tęsia bendradarbiavimą su specialiųjų poreikių

turinčiais mokiniais.

  Gegužės 5 d. bibliotekoje vyko pasakos „Trys paršiukai“ garsinis skaitymas, kuriame dalyvavo 1-os specialiosios lavinamosios klasės mokiniai ir jų mokytoja Sandra Skirpstienė. Vaikai klausėsi bibliotekininkės skaitomos pasakos, kartu aptarė pasakos veikėjus, jų charakterius. Mokiniai, dalijosi mintimis apie pasakos herojus bei jų patirtus nuotykius. Vėliau  spalvino piešinius, dėliojo dėlionę, kurioje buvo pavaizduoti ką tik skaitytų pasakų veikėjai.

  Užsiėmimo metu netrūko geros nuotaikos.

Vyr. bibliotekininkė

Vita Kasarauskienė

Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

Read More

Tvari draugystė su knyga

  Tarptautinė vaikų knygos diena – svarbi priminti visiems, kaip svarbu balsu skaityti vaikams knygas. Taip skiepijama aistra skaityti, nes tampa lyg vitaminu, stiprinančiu vaiko psichiką ir protą, mažinančiu priklausomybę nuo interneto, virtualaus pasaulio. Matyt, todėl ir buvo šiemet pasirinktas toks šūkis: „Pasakojimai – tarsi sparnai, leidžiantys kasdien skraidyti aukštai danguje“ (Richard Van Camp).

  Ta proga Šiaulių Dainų progimnazijos 5–8 klasių mokiniai, išklausę Thierry Robberecht audio knygą „Vilkas, kuris iškrito iš knygos“ („The Wolf Who Fell Out of a Book“) anglų kalba, vėliau rašė laiškus šiam belgų rašytojui, kuris netrukus ir atsakė. Th. Robberecht labai apgailestavo, kad negali virtualiai susitikti, nes sunkiai serga, bet padėkojo visiems rašiusiems, jį prisiminusiems.

  Pradinių klasių mokiniai, dar rudenį piešę šios knygos pabaigą, šįkart nupiešė žodį „knyga“, o ją dekoravo savo perskaitytų knygų pavadinimais. Kai kas net parašė prie tos raidės knygos pavadinimą iš tos pačios raidės. Na, o 3b klasės mokiniai progimnazijos bibliotekai padovanojo savo kurtas eiles jas taip pat iliustruodami.

 Džiugu, kad draugystė su knyga nenutrūksta. Taip atliepiama į 22-ąją Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės bibliotekininkų dedikuojamą tvarumo temą.

Bibliotekos vedėja Dilanta Vasylienė

Knyga mus jungia

  „Gimta kalba ir knyga turbūt dabina kiekvieną. Ji sušvelnina žmogaus sielą, pagražina mintį, sulygina patį būdą, net išvaizdą pagražina“ (Ignas Šeinius).

  Balandžio 2-oji – garsiojo danų rašytojo, pasakų kūrėjo Hanso Christiano Anderseno gimtadienis. Nuo 1967 metų pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena.

  Šia proga Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė organizavo „Protų mūšį“. Buvo pakviesti 3a, 3b, 3c, 3d, 3e klasių mokiniai ir jų mokytojos.

Read More

Tarptautinė vaikų knygos diena Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

  Minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Šeduvos gimnazijos bibliotekoje buvo parengta paroda „Hanso Christiano Anderseno pasakos vaikams - tarsi pirmieji mokytojai“. Renginio metu prisiminėme žinomą danų pasakininką H. CH. Anderseną ir jo gražiausias pasakas. Bibliotekoje tai jau tradicija tapusi šventė. Jos pagrindinis tikslas – įkvėpti meilę knygai, daugiau dėmesio atkreipti į vaikų literatūrą. Šiai šventei labai atsakingai ruošėsi II-os gimnazinės klasės mokiniai, vadovaujami lietuvių kalbos mokytojos Dianos Variakojienės. Gimnazistai  kartu su mokytoja sukūrė Anderseno pasakų inscenizacijas. Visos jos buvo parodytos mažiesiems žiūrovams, pradinių klasių mokiniams. Kūrybinė komanda pasirinktas sekti pasakas pavertė žaismingu ir patraukliu reginiu.

  Knygos puslapiuose gyvena viskas, ko vaikams reikia. Jie gali pasirinkti, kokią knygą ir apie ką nori skaityti. Besidžiaugdami knygos herojų laimingai pasibaigusia istorija, galite pasijusti tarsi patys trumpai pabuvę jų pasaulyje. Juk dažniausiai visos istorijos baigiasi gerai: nugali gėris, o blogis gauna užtarnautą atpildą. Apie tai ir yra knygos, skirtos vaikams.

Vita Kasarauskienė,

Šeduvos gimnazijos vyresnioji bibliotekininkė

Laimė yra...

 Kas yra laimė antros klasės mokiniui? Gimnazijoje šurmuliuojant „Gerų emocijų savaitės“ veikloms, bibliotekininkė antros klasės mokiniams pristatė knygą „Laimė yra lapė“. Mokiniai kalbėjosi apie įvairias emocijas, situacijas, įdėmiai klausėsi, patys draugams skaitė knygos ištraukas, išsakė savo mintis, kas jiems yra laimė, piešė šios akimirkos laimę.

S. Jociuvienė, Kėdainių raj. Josvainių gimnazijos bibliotekininkė

„Svajonė“: vertimų iš ukrainiečių kalbos paroda

  Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos bibliotekoje surengta vertimų iš ukrainiečių  kalbos paroda „Svajonė“, skirta Ukrainos laisvei palaikyti.

  Kadangi mūsų gimnazijos bibliotekoje knygų vertimų iš ukrainiečių nėra, parengta vertimų knygų viršelių paroda. Lietuvoje vyrauja vertimai iš anglų, vokiečių, prancūzų, Šiaurės šalių kalbų.  Nedaug verčiama knygų iš ukrainiečių literatūros. Šių metų Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyta Andrij Liubkos „Karbidas“ (2021, vertė Donata Rinkevičienė). 2022 m. pasirodė „Ukrainiečių pasakos“ ir spalvinga Halynos Vdovychenko vaikams skirta „36 ir 6 katės“. Abi šias knygas išvertė Donata Rinkevičienė.          

  Su istorija supažindina knyga – „Ukraina: Lietuvos epocha, 1320–1569“ (2010, vertė Aušrelė Taranenko).  Iš anksčiau išleistų vaikiškų knygų minėtinos Olego Čakluno „Svajonė. Dream“ (2016, vertė Raimondas J. Nabus), paveikslėlių dvikalbė (lietuvių, anglų k.) knyga „Berniukas ir jūra. The Boy and the Sea“ (2017, vertė Raimondas J. Nabus), Lesios Voroninos detektyvas vaikams „Superagentas 000. Auksinės kengūros paslaptis“ (2012, vertė Irena Aleksaitė). Iš anksčiau leistų – „Pasaulio pasakos. Ukrainiečių pasakos“ (1978), „Ukrainiečių apysakos“ (1987, iš ukrainiečių k. vertė Audronė Kozlova), kt.

                                                                                                                                 Gimnazijos bibliotekos vedėja Rima Gudanavičienė ir

 Informacijos centro vedėja Laimutė Adomavičienė

Pirmokai, „Kranto“ progimnazijos bibliotekos skaitytojai!

Read More

Tarptautinis knygų skirtukų mainų projektas

  Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos biblioteka kartu su technologijų mokytoja Asta Venskiene bei 7-8 klasių mokiniais šiemet vėl įsitraukė į Tarptautinį knygų skirtukų mainų projektą. Šis projektas apima mokyklas iš įvairių pasaulio šalių, mokiniai iš bet kurios pasaulio vietos siunčia vieni kitiems knygų skirtukus, rašo laiškus, pristatydami save, savo mokyklą bei savo šalį.  

   7–8 klasių mokiniai su mokytoja Asta Venskiene su džiaugsmu kūrė savo rankų darbo knygų skirtukus. Juos dekoravo įvairiausiais simboliais, užrašė linkėjimus lietuvių kalba. Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos mokinių pagaminti skirtukai ir laiškas, kuriame pristatomas gimtasis miestas Šiauliai bei progimnazija, iškeliavo į Kroatiją. Visai neseniai progimnazijos mokiniai pagaliau sulaukė skirtukų iš savo partnerių. Kiekvieną knygos skirtuką puošia įvairiausi piešiniai, posakiai bei linkėjimai jų gimtąja kalba bei ant skirtukų patalpintos nuorodos į jų mokyklos svetainę. Mainai pavyko! Smagu dalyvauti projekte, kuris skatina mokinių bendravimą, kūrybiškumą, dalijimąsi skaitymo malonumu.                                                                                                  Bibliotekos vedėja Ala Norvilienė

Knygų miestelio svečiai

  Lydimi savo mokytojų dvi dienas bibliotekoje lankėsi žvalūs antros ir trečios klasės mokiniai. Mokiniai klausėsi apie knygų kūrėjus, diskutavo, žaidė žaidimą „Rašytojai ir ne tik...“, noriai skaitė greitakalbes ir pasakas be galo, klaidžiodami po „Knygų miestelį“ susipažino su knygų adresais, minė mįsles, grupėmis bandė įveikti klastingas užduotis ir rinkosi įdomias knygas...

Josvainių gimnazijos bibliotekininkė S. Jociuvienė

Edukacija Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

   Tęsiasi projekto „Lietuvių etniniai ženklai: praeities ir dabarties sąsaja" veikla. Šeduvos gimnazijos bibliotekoje svečiavosi Šeduvos miesto bibliotekininkė Asta Tamošiūnienė.

Ji vedė edukacinį užsiėmimą, kurio metu moksleiviai bandė išsiaiškinti ir suprasti, kas užkoduota tautiniuose audinių raštuose. Katpėdė, kryžius, akėčios, agurkai, dobilo lapas, tai ornamentų pavadinimai. Raštų pavadinimai, nusako jų formų panašumus į gamtos ar supančios kasdienybės daiktus. Vaikams teko nelengva užduotis- sudėlioti dėliones iš šių ornamentų. Ornamentus ir aprašą parengė projekto partnerio Lietuvos istorijos instituto darbuotoja dr. Vida Savoniakaitė.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Asta Tamošiūnienė

Šeduvos miesto bibliotekos bibliotekininkė

Read More

Šiaurės šalių literatūros savaitė

Šiaurės šalių literatūros savaitė tai – šviesos ir žodžio šventė, kurios pagrindinė idėja – garsinis grožinių kūrinių skaitymas žvakių šviesoje. Šių metų tema – svajonės ir ilgesys, ypatingai svarbi šio laikmečio kontekste, nes jis paženklintas nuotoliniu bendravimu, atstumu, užvertomis sienomis, tačiau svajonės ir ilgesys mus jungia ir vienija nepaisant visų apribojimų.

Read More

Bibliotekos pamokos

  Nors ugdymo procesas grįžo į įprastą ritmą, tačiau atsitinka taip, kad suserga ne tik mokiniai, bet ir mokytojai. Šakių „Žiburio“ gimnazijoje tokiais atvejais sumaniai išnaudojamos bibliotekos galimybės. Bibliotekininkės ne tik pavaduoja susirgusio mokytojo pamokas, bet jas integruoja į bibliotekos veiklas. Vieną savaitę gimnazija įsijungė į Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymus. Gimnazijos bibliotekininkė pravedė net 5 pamokas, kurių metu gimnazistai skaitė projektų organizatorių duotus tekstus, dalinosi savo mintimis apie svajones ir ilgesį, susipažino su Šiaurės šalių literatūra.

  Kitą savaitę bibliotekos pamokų metu buvo panaudota iš Kauno apskrities viešosios bibliotekos gauta paroda  „Tarpukario Lietuvos šventės ir iškilmės“ ir pravestos pamokos apie dabartines ir tarpukario šventes, diskutuota kam žmogui reikalingos šventės, kokia jų prasmė.

  Šių netradicinių pamokų metu skaitymo skatinimo veiklose dalyvavo apie 180 gimnazistų. Tokia pasikartojanti veikla bibliotekoje formuoja skaitymo įpročius, ugdo informacinio raštingumo ir bendrąsias kompetencijas ir augina ateities bibliotekos paslaugų vartotoją. 

Skaitėme pasakas

   Šakių rajono Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos mokiniai visą spalio mėnesį skaitė, prisiminė ir aptarė pasaulio pasakas. Jie buvo įtraukti į įvairias veiklas, per kurias susipažino su įvairiomis šalimis per tų šalių pasakas, nagrinėjo pasakų interpretacijas visose meno šakose, ypač jų ryšį su muzika, atliko kūrybines užduotis.

Read More

Skaitymo raštingumo skatinimo projektas „Pasaka šių laikų kontekste“

  Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventė. Šių metų tema: Pasaulio pasakos. Šios temos įkvėpti 4 klasės mokiniai, jų mokytoja Laura Palivonienė ir progimnazijos bibliotekininkė atvėrė pasaulio pasakų lobius. Taip gimė projektas „Pasaka šių laikų kontekste“, kurio pagrindinis tikslas – mokinių skaitymo raštingumo ugdymas.

Šiuolaikinių vaikų sudominimui pasakomis pasitelkta idėja – gerai žinomą pasaką perkurti šiuolaikiškai, todėl pirmiausia mokiniams buvo perskaityta keletą perkurtų, šių laikų realijomis pripildytų pasakų. Mokiniams labai patiko pasakose atrasti šių dienų technologijas, gyvenimo būdą bei terminus, todėl su malonumu ir patys ėmėsi šios veiklos. Pirmiausia mokiniams buvo pasiūlyta susiskirstyti grupėmis, tada burtu keliu mokiniai išsitraukė pasaką, kurią turėjo iliustruoti, perkurti bei ją pristatyti pasirinkta forma klasės draugams. Perskaitę ir prisiminę kiekvieną pasaką, mokiniai planšetiniuose kompiuteriuose ,,MiMind“ įrankio pagalba susikūrė minčių žemėlapius, kuriais remdamiesi bendradarbiaudami komandose kūrė „naujas“ pasakas. Vėliau patys mokiniai sugalvojo pasakas iliustruoti dvejopai, vienuose piešiniuose piešė tikrąsias, o kituose – jau perkurtas pasakas. Savo darbuose vaikai atskleidė visas šiuolaikinio mokinio gyvenimo realijas: socialinių tinklų pritaikymo galimybes (Facebook, Messenger, Tik Tok, Snaphat), madų naujoves, technikos galimybes, žmonių santykius ir jų emocijas. Paskutinę projekto dieną ketvirtokai savo darbus pristatė draugams mokyklos bibliotekoje. Smagu ir netikėta, kad mokiniai neužmiršo pasakas baigti savo sukurtais, pamokančiais moralais. Na, o galiausiai, pristatę savo darbus, visi drauge sukūrė vieną bendrą pasaką, kurdami čia ir dabar, kiekvienas nuo savęs jie dėjo sakinį po sakinio ir gavo gražią bei linksmą šiuolaikinę pasaką.

Reflektuodami mokiniai dalijosi mintimis, kad jiems buvo smagu analizuoti, piešti, kurti pasakas. Dauguma pritarė, kad sunkiausia veikla – tai kūryba.

Ši veikla dar kartą įrodė, kad skaitymo raštingumas – tai daugiau nei gebėjimas atpažinti raides ir sklandžiai jas sudėti į žodį. Tai galimybė panaudoti skaitymo įgūdžius atliekant įvairias užduotis ugdymo kontekste bei realiame gyvenime.

Pradinių klasių mokytoja Laura Palivonienė

Bibliotekos vedėja Ala Norvilienė

Nuotraukos: Lauros Palivonienės

Read More

Kelionė po „Pasaulio pasakas“

   Nieko nėra įdomesnio kaip keliauti po pasaulio šalis ir pasinerti į nepakartojamą magijos ir stebuklų pasaulį. Kaip smagu keliaujant sutikti stebuklingas fėjas, nykštukus ar paskraidyti skraidančiu kilimu...

Spalis – Tarptautinis mokyklos bibliotekų mėnuo. Šiemet tema „Pasaulio pasakos“.

Į šią stebuklų pilną kelionę buvo pakviesti 5a ir 6b klasės mokiniai su savo lietuvių ir literatūros mokytojomis Loreta Skvirbiene ir Dalia Navickiene. Visą mėnesį jie skaitė įvairių pasaulio šalių pasakas, jas iliustravo, pasitelkę vaizduotę patys jas kūrė, o spalio 22d. gimnazijos bibliotekoje aptarė skaitytas pasakas, dalijosi įspūdžiais, džiaugėsi vieni kitų piešiniais ir savo sukurtomis pasakomis. Dalyvavo linksmoje vaizdinėje viktorinoje „Atspėk pasaką“.

Spalio 25 d. kelionę po pasaulio pasakas pabaigė 5b klasės mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilma Vaivadiene. Šį kartą jie leidosi į kelionę po stebuklingų vaisių ir daržovių pasaulį.

Julija Paleckytė sukūrė pasaką apie stebuklingą, labai ilgą ananaso kelionę į „Ananasų rojų“. Didžiausias herojaus troškimas buvo patekti į geros mergaitės rankas ir po to leistis jos suvalgomam...

Gabija Stankutė skaitė pasaką apie linksmojo banano svajones, susitikimą su morkų karaliumi ir jų didžiausią svajonę nebūti suvalgytiems.

Ugnės Janušaitės sukurta stebuklinga morka apkeliavo daug pasaulio šalių, kol pagaliau pateko į gražiausią svajonių šalį Italiją, o ten ilgai ir laimingai gyveno.

Taigi, penktokų pasakų pasaulis buvo kiek kitoks negu įprastai būna pasakose: jame karaliavo tik vaisiai ir daržovės, kurie mus mokė gražaus elgesio, drąsos, išminties ir kaip nugalėti sunkumus.

Pripildę savo dieną naujų įspūdžių, žinių ir puikios nuotaikos visi išsiskirstė, pažadėję ir toliau draugauti su knyga.

 Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazija

Bibliotekos vedėja Jovita Kubilinskienė

Read More

Visą spalį mokyklos bibliotekoje karaliauja pasakos!

   Bibliotekoje karaliauja pasakos! Šiųmečio spalio – tarptautinio mokyklų bibliotekų mėnesio – tema: „Pasaulio pasakos“. Taigi pirmąją spalio savaitę 1-4 klasių mokiniai su mokytojomis, užsukę į biblioteką, bičiuliavosi su pasakomis: susipažino su žymiausiais pasaulio pasakų kūrėjais, žiūrėjo  filmus, sukurtus pagal pasakų motyvus, bendravo su bibliotekininke, piešė iliustracijas ar net patys bandė sukurti savo pačių pasakas!

  Spalio 7 d. mokyklos psichologė Alvyda Beržanskienė pradinių klasių mokytojas pakvietė į paskaitą ,,Pasakų kūrimas kaip pagalba vaikui ir klasei“.

  SEKU SEKU PASAKĄ... Kaip sektumėte pasaką? Ar mokate klausytis? Antrąją spalio savaitę mokyklos biblioteka ir jaunieji skaitytojai sulaukė viešnių. Antradienį 1a, 2a ir 3a,b,c klasių  mokiniams ir jų mokytojoms pasakas sekė, apie jų reikšmę ir kilmę porino Ieva Sigita Naglienė. Ketvirtadienį su 1c,b, 2b ir 4a,b klasių mokiniais bendravo ir Max Lukado pasaką ,,Tu esi ypatingas“ skaitė Jolita Maščinskienė.

  Įsitikinome, kad tokie susitikimai – tai būdas lavinti ir turtinti vaikų vaizduotę. Labai džiugu, kad mūsų mokyklos mokiniai auga drąsūs, gebantys bendrauti ir semtis išminties iš pasakų lobyno. 

 Trečia spalio mėnesio savaitė.

 Pasakos – puiki erdvė, paskata kūrybai! Tai ne tik žodžio menas, bet ir vaizduotės, spalvų, kūrybinio polėkio dermė. Netikite? Užsukite į mokyklos biblioteką! Čia jus pasitiks vaikų darbų parodos ,,Stebuklingas pasakų pasaulis“ arba ,,Perskaičius pasaką...“ 2a, 3b, 3c klasių mokiniai eksponuoja savo piešinius, o 2b kl. mokiniai – savo lipdinius ,,Mėgstamų pasakų veikėjai“ bei kartu perskaitytos A.Vaičiulaičio pasakos ,,Lapė ir lokys“ iliustracijas. 4b klasės mokiniai iliustravo A.Tolstojaus pasaką ,,Buratino nuotykiai.“

 Džiaugiamės sulaukę ir svečių – mokyklos bendruomenei Telšių ,,Kranto“ progimnazija pristato  2-4 kl. mokinių kūrybinį projektą ,,Negirdėtos H. K. Anderseno pasakos“ (parengė pradinių klasių mokytojos ir bibliotekininkė M. Gureckienė).

 Ketvirta spalio mėnesio savaitė.

 Visą spalį skaitėme, klausėmės, įsivaizdavome, iliustravome PASAKAS. Taigi – kas geriausias mokykloje pasakų žinovas? Tai išsiaiškinti padėjo mokyklos bibliotekininkės surengta viktorina ,,Ar pažįsti pasakų pasaulį“ 3-4 klasių mokiniams. Pristatome: geriausia pasakų žinovė – Justė S., 4a klasės mokinė!

„Džiugu, kad mokiniai skaito, prisimena mokytojų, tėvelių skaitytas pasakas, žiūri animacinius filmukus“, – sako mokyklos bibliotekininkė V. Kuzienė ir priminė, kad, mokiniams išskubėjus į atostogas, mūsų mokykloje susitiks viso rajono mokyklų bibliotekininkai – pasidalinti savo darbo patirtimi, aptarti, kaip pavyko įgyvendinti savo sumanymus šiųmetį spalį – Tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį (2021 m. tema – ,,Pasaulio pasakos“).

Vanda Kuzienė

Telšių Ateities progimnazijos bibliotekininkė,

 Lina Dijokienė, lietuvių kalbos mokytoja

Read More

Skirtukuose - pasaulio pasakų fantazija

      Trakų Vytauto Didžiojo gimnazija kūrybinėmis veiklomis entuziastingai įsitraukė į tarptautinę skaitymo skatinimo iniciatyvą – tarptautinį mokyklų bibliotekų mėnesį. Šiais metais mėnesio tema – „Pasaulio pasakos“ (ir folklorinės, ir literatūrinės).

Vyresniosios dailės mokytojos Loretos Makarevičienės vadovaujamų 5a, c ir 6a, c klasių moksleiviai sukūrė įspūdingų skirtukų įvairių pasaulio pasakų motyvais. Vaikai kūrė darbus po dvi pamokas. Jaunieji kūrėjai prisiminė dabar skaitytas pasakų knygas ar iškilusias iš vaikystės prisiminimų. Piešiniuose atgyja herojai iš populiarių lietuvių liaudies pasakų, tokių kaip: „Pupa“, „Vilkas ir lapė“, „Eglė – žalčių karalienė“. Nemažai skirtukų su užsienio autorių kūrinių, skaitytų ar matytų per televiziją: „Undinėlė“, „Mikė Pūkuotukas“, „Trys pašiukai“, „Batuotas katinas“, „Vilius Telis“, „Kiškio ilgaausio nuotykiai“, „Šrekas“, „Žmogus voras“, „Buratinas“, „Ilgo plauko istorija“, „Ratai“. Kai kurie vaikai viename skirtuke derino įvairių pasakų motyvus. Vienas jų nepamiršo ir artėjančio Helovino.

Skirtukai atveria slėpiningą pasakų pasaulį, kartu atskleisdami kuriančiųjų nevaržomą fantaziją. Darbai sukurti grafikos technikos priemonėmis, taip pat panaudojant ir spalvas.

Paroda originaliai eksponuojama Bibliotekos erdvėse.

Informacijos centro vedėja Laimutė Adomavičienė ir

bibliotekos vedėja Rima Gudanavičienė

Read More

Pasaką skaitau, pasaką piešiu

    Šiais metais mokyklų bibliotekų mėnesio tema - ,,Pasaulio pasakos". Kasmetinėje viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventėje dalyvavo ir mūsų mokyklos biblioteka. Šio projekto veikloje 5b ir 6b kl. mokiniai kartu su savo lietuvių k. ir literatūros mokytoja Daiva Stragiene bei mokyklos bibliotekininke garsiai skaitė lietuvių liaudies pasaką ,, Eglė žalčių karalienė", aptarė siužetą, piešė iliustracijas.

Kitą dieną 5a kl. lietuvių k. ir literatūros pamokos metu mokiniai kartu su mokytoja Lile Dumbliauskiene skaitykloje prisiminė pačias įdomiausias lietuvių ir pasaulio autorių pasakas, jas sekė, aptarė, ieškojo ryšio su šiandienos žmonių gyvenimu, mąstė, kodėl jos atsirado ir kokia pasakų prasmė.

3a kl. mokiniai per teatro pamoką skaitė savo pasirinktą pasaką panaudodami kūno ir kalbos intonacijas. Mokytoja sekė įvairius pasakų fragmentus, o mokiniai atliko veiksmus.

Skaitydami, sekdami pasakas prisiminėme, kodėl anksčiau buvo kuriamos ir dabar tebekuriamos pasakos. Suradome pasakose daug svarbių, prasmingų dalykų, kurie įkvepia, pamoko, leidžia suprasti gyvenimo prasmę.

Birutė Kazėnaitė

Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Read More

Literatūra jaunimui – gyvenimo mokykla

Rašytojos Kristinos Gudonytės knyga „Ida iš šešėlių sodo”atveria daugybę temų.Tai knyga apie tolerancijos nebuvimą.Kaip priimti kitokį, kitaip mąstantį žmogų.

Bibliotekininkė Danutė Petkuvienė pakvietė 7d klasės mokinius (klasės auklėtoja Lina Norgailienė) į literatūros valandėlę. Pasakojo knygos „Ida iš šešėlių sodo“ turinį, aprašomas vertybes.Nes knygoje nesišaipoma iš paauglių. Jie nežeminami ir nemenkinami. Knygoje gyvenimiškos situacijos: kerštas, išdavystė, netektis, liga, mirtis – aprašytos švelniai suprantamais žodžiais.

„...kartais gyvenime atsiduriame tartum ant peilio ašmenų. Ar bent jau ant lyno. Vienas klaidingas žingsnelis ir...“

Literatūros valandėlės uždavinys – motyvuoti paauglius skaityti knygas. Parodyti, kad žmogaus gyvenimo istorijos knygos puslapiuose išlieka ateities kartoms.

Literatūros valandėlės pabaigoje septintokai išreiškė savo jauseną. Drugelį – simbolizuojantį sielos veržimąsi į tiesą. Dėl savo grožio ir trumpo gyvenimo „nutupdė“ ant „gėlės žiedlapių“. Daugiausia drugelių sulaukė žiedlapis „draugystė“ ir „šiluma“.

Literatūros simbolis – drugelis paryškino septintokų emocijas ir knygos „Ida iš šešėlių sodo“ herojų likimus.

Danutė Petkuvienė

Tauragės„Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventė, prie kurios prisijungė ir Vaižganto progimnazijos biblioteka. Šių metų tema „Pasaulio pasakos“. Pasakos yra artimiausi vaikui kūriniai, kuriuose realus pasaulis pinasi su išgalvotu. Jose vaikai susipažįsta su nerimą keliančiomis situacijomis ir randa puikių pavyzdžių, kaip spręsti problemas. Pasakų pasaulyje galima sutikti draugų, patirti įvairių nuotykių, ir svarbiausia jos gali padėti atsikratyti baimių.  Pasitelkus pasakas galima maloniai ir džiugiai įveikti emociškai sunkias situacijas.

Spalio 20 dieną pailgintos dienos grupės mokiniai su mokytoja I. Lukoševičiene lankėsi bibliotekoje. Mokiniai klausėsi bibliotekininkės D. Gaivelienės skaitomos pasakos apie voriuką. Tai pasaka apie tai, kad nedera šaipytis iš kito. Pasaka padėjo suprasti ir ugdyti jautrumą kitų emocijoms. Vaikai dalinosi įspūdžiais , o grįžę į klasę ant rudeninio klevo patupdė savo sukurtą voriuką.

Spalio 27 dieną bibliotekoje lankėsi pailgintos dienos grupės mokiniai su mokytoja I. Kareiviene. Mokiniai klausėsi pasakos apie bitutę. Tai pasaka apie tai, kad kiekvienas žmogus turį kokį nors polinkį, gebėjimą. Aptariant pasaką, dauguma berniukų užaugę nori būti sportininkais, bet visi mokiniai nutarė, o mokytojos jiems pritarė, kad pirmiausiai reikia būti geru mokiniu, siekti užsibrėžtų tikslų, būti drausmingu. Grįžę į klasę mokiniai pripiešė linksmų bitučių.

Bibliotekos lentynose įsikūrė mokinių pagaminti voriukai ir bitutės, kuriais pasigrožėti galėjo visi, apsilankę bibliotekoje.

Daiva Gaivelienė,

Radviliškio Vaižganto progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Šiurpių skaitymai Šeduvos gimnazijos bibliotekoje

Spalio 27 dieną 5b klasės mokiniams literatūros pamoka turėjo pasirodyti šiurpoka, nes, atsidūrę bibliotekos vedėjos Vitos burtų ir magiškų veiksmų sukurtoje stilizuotoje aplinkoje su milžinišku vorų ir mažyčių vaiduoklių nuregztu tinklu, jie patys tapo vaiduokliais, vampyrais, velniukais ir dar kitokiais siaubo filmų, pasakų ir... šiurpių personažais. Jei penktokai yra skaitę siaubo pasakų, matę kraują stingdančių filmų, tai su šiurpės žanru susipažino pirmąkart. Vaikai susidomėję perskaitė lietuvių ir japonų šiurpes, dirbdami grupėse,  aiškinosi turinio prasmes, stengėsi suprasti užkoduotą moralą, įvertino baisumo lygį, diskutavo apie tai, kas jiems kelia baimę ir kaip ją įveikia. Kulminacinis pamokos momentas – šiurpės kūrimas pagal duotą pradžią. Kurdami mokiniai lavinosi vaizduotę, nuoseklaus pasakojimo įgūdžius, mokėsi šio žanro kompozicijos subtilybių, bet, svarbiausia, suprato, kad žmogų (ypač vaiką) neįtikėtini, netgi tragiški dalykai ištinka tada, kai jis nesilaiko tam tikrų nurodymų, perspėjimų ar pažeidžia susitarimus. 

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja,

Diana Variakojienė

Laikas, kai kviečia knygos

Spalis – Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo. Jau penkti metai kaip Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija kviečia minėti šį mėnesį kartu su viso pasaulio mokyklų bibliotekomis. Šių metų tema „Pasaulio pasakos“. Sakinio pradžia: „Vieną kartą...“ mus visus nukelia į stebuklingą fėjų, nykštukų, raganų, milžinų pasaulį. Visos pasaulio pasakos mus moko pažinti žmogiškąsias vertybes, įvairių tautų kultūrą, papročius.

„Kranto“ progimnazijos 2-4 klasių mokiniai aktyviai dalyvavo projekte „Negirdėtos H. K. Anderseno pasakos”. Projekto tikslas – paraginti mokinius perskaityti dar negirdėtas H.K. Anderseno pasakas bei jas iliustruoti, žadinti mokinių kūrybinę vaizduotę, formuoti jų žmogiškąsias vertybes. Mokinių kūrybiniai darbai buvo eksponuojami mokyklos skaitykloje. Nuo spalio 26 iki lapkričio 8 d. „Ateities” progimnazijos bendruomenė buvo supažindinta su „Kranto“ progimnazijos 2-4 klasių mokinių kūrybiniais darbais – negirdėtų H.K. Anderseno pasakų iliustracijomis.

Progimnazijos penktokai buvo pakviesti dalyvauti projekte „Aš – siaubo knygų veikėjas”. Projekto tikslas –  skatinti penktokus domėtis užsienio bei lietuvių autorių siaubo literatūra, įsikūnijant į veikėjų ryškius personažus, pasigaminant kaukes ir jas pristatant. Projektas įgyvendintas spalio 19 d. Progimnazijos aktų salėje mokiniai demonstravo pačių sukurtas siaubo knygų veikėjų kaukes ir pristatė veikėjus.

Visi projekto „Aš – siaubo knygų veikėjas“ dalyviai buvo apdovanoti padėkomis ir dovanėlėmis. Renginio žiuri komisija: direktorė I. Daubarienė, pavaduotoja ugdymui A. Bukinienė, dailės mokytoja J.Bieliauskienė ir bibliotekininkė M.Gureckienė įvertino 5-ų klasių mokinių siaubo veikėjų kaukes ir jų personažus šioms nominacijoms: išradingumo, verslumo, tikroviškumo, kūrybingumo, meniškumo, avangardiškumo, tvarumo, minimalistiškumo, žiuri simpatijos. 5a klasės mokinei Astijai Urniežiūtei įteikta Verslumo nominacija už parduodamus raganos burtus, Karoliui Kontrimui – Drakulai skirtaTikroviškumo nominacija, o Paulinai Lubytei – raganai iš Šiaurės atiteko Avangardiškumo nominacija. 5b klasės mokinys Vitalijus Dobrovolskis – Haris Poteris įvertintas Minimalistiškumo nominacija, Rugilė Ladyginaitė – Kruela, Meniškumo, o Smiltė Kazlauskaitė – Lėlė Anabelė, Meniškumo nominacijomis. Išradingu personažo pristatymu nominuota Dileta Stulpinaitė iš 5c klasės, Tvarumo nominacija įteikta Arnui Šilinui – Vaiduokliui, o žiuri simpatijos nominacijos atiteko Paulinai Sutkutei – Sniego karalienei bei Kristupui Burneikai – Šrekui.

„Kranto“ progimnazijos 5-ų klasių mokiniai įsitraukdami į projektą pajuto siaubo knygų skaitymo, personažų įsikūnijimo ryšį, įveikiant įvairius iššūkius: baimę, socialinį nerimą, o 2-4 klasių mokiniai –  H.K. Anderseno pasakų gylį ir prasmę

Šiuos projektus padėjo ruošti: pradinių klasių, lietuvių kalbos, technologijų mokytojos, bibliotekininkės.

                                                                                    Bibliotekininkė Marija Gureckienė

Read More

Spalis – pasaulio pasakų mėnuo bibliotekoje

       Spalis - Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo (ISLM). Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklų bibliotekų šventė, kurios šių metų tema: „Pasaulio pasakos“. Mūsų biblioteka taip pat vykdė veiklas, susijusias su pasakomis, gilinosi į pasakų gylį ir prasmę. Su pasakų mylėtojais stengėmės pajusti knygų, skaitymo, bibliotekos ir  pasakų ryšį. Keliaudami su vaikais po pasaulio pasakas, ieškojome pasakų knygų lentynose, prisiminėme pasakų veikėjus, aptarėme posakius su žodžiu pasaka: „Gyvenimas kaip pasaka“, „Čia kaip pasakoj...“, „Nepasakok man čia pasakų“. Žiūrėjome mūsų bibliotekoje sukurtą šešėlių teatro spektakliuką, P.Mašioto pasaką „Žvirblis Pačiauška“. Dalyvavome virtualioje viktorinoje „Ką žinai apie pasakas?“

    Skaitydami, sekdami arba klausydamiesi pasakų vaikai mokėsi pažinti, pajusti aplinkinį pasaulį, kaip nugalėti sunkumus, atskirti gėrį nuo blogio. Suprato, kad supratingumas ir gailestingumas yra labai svarbios žmogaus vertybės.

    Bibliotekininkės dalyvavo Kauno rajono švietimo centras ir Lietuvos mokyklų bibliotekininkų draugijos organizuotame nuotoliniame seminare ,,Pasakos augimui". Tema, skirta mūsų Spaliui - mokyklų bibliotekų mėnesiui. (seminaro lektorė programų "Pasakos augimui", "Pasakų iššūkis" autorė Akvilė Sadauskienė). Iniciatyvos tikslas – skatinti žodinio kultūros paveldo – liaudies pasakos, kaip ugdymo ir ugdymosi kultūra priemonės, žinomumą, priminti jos svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, didinant pagarbą protėvių paveldui ir kultūrų įvairovei.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė

Daiva Kalasauskienė

Read More

„Pasaulio pasakos“

       Šakių rajono Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos devintokai su mokytoja R. Jievaitiene prisiminė vieną žymiausių lietuvių liaudies pasakų „Eglė žalčių karalienė“. Mokiniai aptarė siužetą, apibūdino veikėjus, veiksmo vietą, gilinosi į „kitokio“ požiūrį pasakoje, moters padėtį ir uždavinius, skirtingas moters ir vyro savybes, pasakos simboliką, išdavystę, tragizmą ir  meilę.

      Muzikos mokytoja N. Urbanavičienė mokiniams parodė mitinę Eglės istoriją per muziką ir šokį- mokiniai susipažino su lietuvių muzikos klasiko Eduardo Balsio neoklasikiniu baletu „Eglė žalčių karalienė“ – populiariausiu šio žanro nacionaliniu veikalu. Jį kurdamas muzikas išryškino mitologinius pasakos pradus ir intensyviai išplėtojo Eglės ir Žilvino žmogiškųjų jausmų dramą. Mokiniai charakterizavo veikėjus per muziką.

  Šios integruotos pamokos mokinius sudomino.

Danutė Dvylaitienė

Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos bibliotekinnkė

Read More

Mokykloje karaliauja pasakos!

     Mokykloje karaliauja pasakos! Teisingai supratote, nes pasakos mus lydi nuo pat vaikystės, mes jas prisimename, skaitome, patys kuriame. Penktokai ne tik skaitė pasakas, bet, paskatinti mokytojos Vaidos Valatkienės, jas kūrė. Šiuo metu prie mokyklos bibliotekoje veikia „sklandančių“ penktokų sukurtų pasakų „Vieną kartą...“ paroda. Užsukus į  biblioteką mažuosius skaitytojus pasitinka visa lentyna  gražiausių lietuviškų pasakų knygų, kurias galima ne tik pavartyti, bet ir paskaityti. O ketvirtokai nusprendė skaityti linksmas pasakas be galo ir jas iliustruoti, o galbūt ir sukurti... Ir visa tai vyksta neatsitiktinai, nes spalis - Tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo ir šių metų tema „Pasaulio pasakos“. Skaitykime ir kurkime pasakas, nes jos lavina kalbą, skatina fantazuoti, padeda pažinti gyvenimą ir save.   

 Violeta Markauskienė

 Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Read More

Pasaką sukurk pats

Pasaka buvo svarbi tiek seniau, tiek dabar, nes jos diegiamos vertybės amžinos. Pasakos moko gražaus elgesio, moko drąsos, pasitikėjimo savimi, moko kurti  aplinkos grožį ir gėrį. Pasakos pradžia „vieną kartą ...“ mus visus lydi nuo vaikystės.

 Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos mažieji mokyklos bibliotekos skaitytojai 3a klasės mokiniai su klasės vadove Roma Stancikate ir mokyklos bibliotekininke Danute Petkuviene,vedė integruotą darbelių pamoką. Pamokos uždavinys –sukurti gėlių puokštę pagal knygą „Pasakos apie gėles“.

     3a klasės mokiniai lipdė savo mėgstamas gėles, kurios yra aprašytos pasakų knygoje. Lavino vaizduotę, kūrybiškumą, žingeidumą. Sužinojo, kad knygos iliustracijas, kurios traukia dėmesį, galima ir piešti, ir nulipdyti. Pajuto knygų, skaitymo, mokyklos bibliotekos ir pasakų ryšį. Darbelių pamoka integruota su knyga ir jos iliustracijos kūrimu, labai sudomino trečiokus. Paruoštos mokinių puokštės iškaitintos, ir bus graži dovana sau ar artimam draugui.

Spalis – Tarptautinis mokyklos bibliotekų mėnuo. Šiemet tema „Pasaulio pasakos“. Tai kasmetinė viso pasaulio mokyklos bibliotekos šventė. Šventės dalimi tapo ir 3a klasės mokiniai ir klasės vadovė Roma Stancikaitė. Ačiū mokiniams už kūrybiškumą ir didelį norą išmokti, draugiškai padėti draugui, kaip pasakoje „vieną kartą...buvo 3a klasė...“

Danutė Petkuvienė

Tauragės„Šaltinio“progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Spalis – tarptautinis mokyklų bibliotekų mėnuo

Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokiniams (mokytoja E. Balčiūnienė) labiausiai patinka skaityti pasakas, tad šiųmetė mokyklų bibliotekų šventės tema „Pasaulio pasakos“ jiems itin tiko.

Pirmokai dar ne visi moka skaityti, bet žino daug pasakėlių ir puikiai piešia, tad papasakojo savo gražiausias pasakėles ir nupiešė jų herojus.

Trečios klasės mokiniai (mokytoja V. Kasparaitienė) žino daug įdomiausių pasakų ir jų herojų. Aptarę pasakas, jas surašė į knygeles, kurios pabiro kartu su ketvirtokų (mokytoja V. Mikelaitytė) rudens lapais, ant kurių mokiniai surašė jiems patikusių pasakų ir/ ar herojų išmintį.

Spalis tik įpusėjo, tad veiklų dar bus daugiau.

Ar dažnai vaikai girdi pasakas?

     Spalio mėnuo su spalvotais medžių lapais į Ukmergės Užupio pagrindinę mokyklą atnešė pasakas. Gražias, negirdėtas, įdomias. Jau antrus metus pradinukai keliauja į mokyklos biblioteką, kur patogiai įsitaisę, jaukioje aplinkoje klausosi pasaulio šalių pasakų. Išgirdo lietuvių pasaką „Užburtas malūnas“, tuvių „Kaip kiškis avelę išgelbėjo“, gruzinų „Laimė“. Mokykla dalyvauja veikloje   „Pasakos augimui. Asmenybės ugdymo užsiėmimai“ iniciatyva „Pasakų iššūkis  2021“ (autorė ir organizatorė Akvilė Sadauskienė, partnerė Prienų švietimo pagalbos tarnyba). Iniciatyvos tikslas – skatinti žodinio kultūros paveldo – liaudies pasakos, kaip ugdymo ir ugdymosi kultūra priemonės, žinomumą, priminti jos svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, didinant  pagarbą  protėvių paveldui ir kultūrų  įvairovei. Tai vaikų ugdymas pasakomis. Iniciatyvos metu skaitomos liaudies pasakos. Jų klausomasi. Tada diskutuojama, svajojama, ragaujama, atliekamos kitos užduotys. Šiemet dirbama  pagal metodinį leidinį „Laimė“.

 Bibliotekoje jau svečiavosi priešmokyklinukų grupės „Giliukai“, „Riešutėliai“, pailgintos dienos grupė, 3a klasės mokinukai. O netrukus prisijungs ir 5-8 klasių mokiniai su mokytoja Virgilija Markevičiene. Dar ir ateinantį mėnesį mokyklos ugdytiniai semsis pasakų išminties ir mėgausis maloniomis akimirkomis.

 Nijolė Čepukėnienė, Ukmergės rajono

mokyklų  bibliotekų metodinio ratelio pirmininkė 

Kraštotyros diena, skirta Radviliškio kraštui pažinti

Read More

Tarptautinis mokyklų bibliotekų projektas ,,Baltų literatūros savaitė’’ „Romuvos“ progimnazijoje

Progimnazijos biblioteka jau antrus metus dalyvauja tarptautiniame mokyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė“. Projekto tikslas – skatinti Lietuvos ir Latvijos mokinių pažintį su kaimyninėmis šalimis, jų kalba, literatūra, kultūra. Siekiama plėsti mokinių akiratį, stiprinti komunikacinius ir skaitymo gebėjimus.

Šiemet bibliotekos vykdomame projekte dalyvavo 3a klasės mokiniai bei jų mokytoja Lina Pocienė. Pirmiausia trečiokai prisiminė jau antroje klasėje girdėtus faktus apie Latviją: kaip atrodo Latvijos vėliava, kas yra jos sostinė, kokia upė ilgiausia, kad Latvija kaip ir Lietuva yra prie Baltijos jūros, išsiaiškino, kuri valstybė yra didesnė ir kurioje gyvena daugiau gyventojų. Mokiniai buvo supažindinti su mokyklos bibliotekoje turimomis latvių autorių knygomis, išsamiau pristatyta knyga vaikams Zusta Zanė „Ūkė Pūkė randa išeitį“, ji 2017 metais buvo nominuota kaip geriausias originaliosios literatūros darbas vaikams. Daug dėmesio skirta latvių kalbai, mokiniai aptarė latvių ir lietuvių kalbų panašumus ir skirtumus, mėgino išversti, bandė atspėti latviškus žodžius, o vėliau juos lygino su tikraisiais vertiniais, klausėsi Ūkės Pūkės dainos latvių kalba.

Visą savaitę mokyklos skaitykloje progimnazijos bendruomenė turėjo galimybę susipažinti su paroda, kurioje eksponuojami latviški kūriniai.

Buvo smagu ir naudinga trumpam atverti duris į kaimynų literatūros pasaulį.

Ala Norvilienė,

Romuvos progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Veiklos rugsėjo karuselėje

   Nubrido rugsėjis, nusinešė laiko atkarpą, o ji padabinta prasmingais darbais, paženklinta jaunų žmonių užmojais. Į rudeninę rugsėjo kraitę bandžiau sudėlioti darbus, kuriuos pavyko nuveikti Rokiškio Juozo Tumo - Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio skaitykloje.

Asmenybės... Jos įrėžia gilią vagą mūsų krašto, valstybės kultūroje. Spaudinių parodos parengtos šviesios atminties pedagogo, poeto, spaudos darbuotojo Alfonso Keliuočio 110- osioms, poeto, kunigo Antano Vienažindžio 180- osioms gimimo metinėms paminėti. Su eksponuojamais spaudiniais supažindinami informacijos vartotojai.

Read More

„Skraidantys puslapiai“

Ką penktokams pašnabždėjo projektas „Skraidantys puslapiai“ ?

Ne veltui sakoma, kad knyga yra geriausias draugas ir išmintingiausias patarėjas. Knygų skaitymas atveria vartus į stebuklų ir paslapčių pasaulį, supažindina su svečiomis šalimis, jų tradicijomis. Skaitydami aplankome daugybę gražių vietų ir susipažįstame su žmonėmis, kurių niekada nesutiktume neskaitydami. Be to, skaitymas skatina mąstymą ir yra puiki mankšta smegenims. Baigėsi 4 mėnesius trukęs penktokų projektas „Skraidantys puslapiai“, kurį organizavo Panevėžio r. Velžio gimnazijos ir miestelio bibliotekininkės. Norime pasidžiaugti rezultatais: 5c klasė perskaitė 16820 puslapių. Daugiausiai puslapių perskaitė Gabija, Simas, Aistis. 5 a klasė perskaitė 20260 puslapių. Daugiausiai perskaitė Danielė N., Enrika R., Jokūbas J., Kostas J., Joris V. 5b klasė įveikė 20956 puslapius, daugiausiai perskaitė Meda K., Liudvikas, Džiugas.

Dėkojame šauniesiems penktokams už dalyvavimą projekte, rudenį visų laukia mūsų rėmėjų fondo „Švieskime vaikus“ ir leidyklos „Šviesa“ prizai, o pagrindinis prizas- kelionė į pajūrį- bus skirtas 5b klasei ir daugiausiai iš 5a ir 5c klasės perskaičiusiems mokiniams. Linkime gražios vasaros su knyga!

Bibliotekininkės

Read More

Lietuvių kalbos dienų akcentai Aukštaitijoje

Baigėsi Lietuvoje ir užsienyje skelbtos Lietuvių kalbos dienos. Jos buvo apgaubtos karantino apribojimais. Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekininkės pagrindinį dėmesį sutelkė unikalių leidinių populiarinimui viešoje erdvėje. Informacija skleista socialinių tinklų paskyrose: „Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinys“, „Mūsų mokykla“ ,„Mokyklos bibliotekininkės pasakoja“, LMBDA grupė (Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacijos grupė), „Rokiškėnų aidas“.

Read More

Knygų pristatymo popietė bibliotekoje

 Šiaulių „Romuvos“ trečiokai su savo mokytoja Laura Palivoniene per lietuvių kalbos pamokas kalbėjosi apie knygas: kokia informacija „slepiasi“ knygos viršelyje, kas yra knygos anotacija, kaip išsirinkti įdomią knygą bei ją pristatyti klasės draugams. Šioms temoms gvildenti nerasi geresnės vietos mokykloje, kaip mokyklos biblioteka. Padedami mokytojos Lauros Palivonienės bei bibliotekos vedėjos Alos Norvilienės, mokinukai surengė savo perskaitytų knygų pristatymo popietę. Vaikai rodė įdomiausias knygas, jas aprašė, pasakojo, dalinosi savo įžvalgomis, stengėsi sudominti klasės draugus skaitymu.

Read More

Virtuali paroda apie Japonijos kultūrą, tradicijas, gyvenimo ypatumus.

Šiemet minime 30 metų draugiškų ryšių tarp Japonijos ir Lietuvos sukaktį. Šiai sukakčiai paminėti Šiaulių profesinio rengimo centro Buitinių paslaugų skyriaus bibliotekoje veikia paroda apie Japonijos kultūrą, tradicijas, gyvenimo ypatumus. A. Kleivos knygoje ”Kaip veikia Japonija“ knygos autorius akcentuoja, jog japonai yra labai darbštūs, mokosi net savaitgaliais, nešvaisto laiko veltui, stengiasi išnaudoti kuo racionaliau laiką, skaito ir mokosi net važiuodami traukiniais. Japonų kalba yra sudėtinga: mokytis žodžių, kanji simbolių ir gramatikos neužtenka. Vienas žodis tinka kalbant su draugais, kitas – tik raštu ar oficialioje aplinkoje. Todėl norint suprasti japonų kalbą reikia gerai pažinti ir japonų visuomenę. Knygose “Kodėl japonai nesensta” ir “Kodėl japonai nestorėja” sužinosite japonų jaunystės paslaptis. K. Ptakausko knygoje "Ryto rasos sodas“. Japoniška kultūra, dzeno sodai, arbatos ceremonija ir tradicijos, bonsų estetika ir menas" pristatoma japoniška kultūra, supažindinama su sausaisiais dzeno sodais, arbatos ceremonija ir tradicijomis, bonsų estetika bei menu. Mokymo įstaigos bibliotekininkė A. Abukaitienė kviečia domėtis Tekančios Saulės šalies kultūra ir filosofija bei virtualiai aplankyti Lietuvoje pavasarį žydinčius sakurų sodus, taip pat skyriaus facebook’e dalintis žydinčių sakurų nuotraukomis.

Asta Abukaitienė

Šiaulių profesinio rengimo Buitinių paslaugų skyriaus bibliotekininkė

Read More

Sukurk knygos viršelį

Girdime sakant „Nesirink knygos pagal viršelį”, bet mažuosius bibliotekos skaitytojus dažnai sudomina ryškūs, spalvoti knygos viršeliai.

Tauragės „Šaltinio” progimnazijos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė pakvietė 1-4 klasių mokinius dalyvauti projekte „Sukurk knygos viršelį”. Mokinių kūrybiški darbeliai skirti spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai pažymėti.

Neveltui J.V.Gėtė sakė „Kiekvieną dieną reikia paklausyti nors vienos dainelės, pažiūrėti gražų paveiklslą ir,jeigu galima perskaityti bent kokį vieną išmintingą posakį”.

Sukurti knygos viršelį – reikėjo paskaityti ar prisiminti skaitytą knygą. Pajusti norą kurti. Kūrybiškai papuošti knygos herojus. Projekte „Sukurk knygos viršelį” dalyvavo 3b,1a,2d,3a,4c,3c,2a,4d klasių mokiniai. Knygų viršelių kūryba „pasiuntė žinutę” – kokią literatūrą mėgsta skaityti 1-4 klasių mokiniai. Kokiomis knygomis reikėtų papildyti mokyklos bibliotekos fondą. Moksleivių darbai – gebėjimų atskleidimas.

Mokinių kūrybiniai darbeliai eksponuojami mokyklos „tyliojoje” erdvėje. Kviečiu aplankykite parodą, pasigrožėti mokinių kūrybiškumu.

Ačiū klasių mokytojoms, kurios motyvavo mokinius kūrybiškam darbui.

Danutė Petkuvienė

Tauragės„Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė

Read More

Priešmokyklinukai iš knygų lietuviškoms raidėms statė namelius

Visi žinome, kad gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Po 1863–1864 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžia įvedė draudimą europinės imperijos dalies gubernijose spausdinti, įvežti ir platinti lietuviškus leidinius lotyniškomis raidėmis. Ir šis draudimas galiojo net keturiasdešimt metų, iki pat 1904 metų gegužės 7 dienos...

Kad taip daugiau neatsitiktų, kad mūsų unikalios lietuviškos raidės – Ą, Ę, Ė, Į, Ū, Ų, Č, Š, Ž – neišnyktų, liktų išskirtinėmis raidėmis, Šiaulių Dainų progimnazijos visų trijų priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai statė joms saugius namelius. Jie jau žino: nieko nėra saugiau nei gyventi savo namuose, o raidžių namai yra KNYGOS. „Juk raštas – tai net ne kalba, o kalbos pėdsakai. Kalba praeina, bet lieka jos pėdsakai. Kalbos nėra, o ženklai (raidės) lieka“, – sako profesorius Giedrius Subačius.

Bibliotekos vedėja Dilanta Vasylienė

Read More

Akcija „Visa mokykla skaito“

Pasaulis be knygų...Koks tai pasaulis? Ar tai pasaulis? (Leonardas Gutauskas)

 

Kasmet balandžio pabaigoje vyksta Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šįmet jau 21-asis paminėjimas su šūkiu „Nauja realybė – naujos formos“. Dauguma renginių persikėlė į virtualią erdvę, bendravimas vyksta nuotoliniu būdu, bet tai netrukdo draugauti su knyga.

Read More

„Lietuviškų raidžių paradas“

Bestovint ant netrukus startuosiančios Nacionalinės bibliotekų savaitės slenksčio, linksmi ir smagūs, rinkosi 1-4 klasių mokiniai į mokyklos bibliotekos konkurso „Lietuviškų raidžių paradas“ apdovanojimus.

„Po ilgai užsitęsusio karantino pasiilgome ne tik vieni kitų, bet ir įvairios veiklos mokykloje, renginių ir švenčių. Todėl labai smagu sveikintis šiandien su konkurso dalyviais mokykloje (laikantis visų rekomendacijų ir reikalavimų dėl viruso prevencijos), o ne kompiuterio ekrane“ – tokiais žodžiais šventinį susitikimą pradėjo bibliotekininkė Laima Jucaitė. Bibliotekininkė džiaugėsi mokinių aktyvumu, jų išradingais, kūrybiniais konkurso darbais. Geriausius darbus rinko parodos lankytojai. O išsirinkti nebuvo lengva: raidės viena už kitą gražesnės, įdomesnės, spalvingesnės...

Read More

Sveikinimai virtę laiškais

Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos pradinukai įdomiai ir nuotaikingai paminėjo Tarptautinę vaikų knygos dieną. Nepaprastą dieną, nes balandžio 2-oji - žymiojo danų pasakininko Hanso Kristiano Anderseno gimimo diena.

Šurmulio ir įdomių veiklų nestigo visą savaitę. Pirmiausia iš bibliotekos į klases iškeliavo paslaptingi paketai. Juos praskleidę mokiniai rado H.K. Anderseno pasakų knygas. Mažieji skaitytojai su savo mokytojomis skaitė, vaidino, piešė ir rašė gimtadienio sveikinimus rašytojui , po to juos nešė į savo mokyklos biblioteką. Ketvirtokai sukūrė plakatus, sveikinimų knygeles. “Labas, aš Tajus. Aš tave sveikinu su gimtadieniu. Aš tau linkiu gero gimtadienio“, „Dėkoju už labai Jūsų gražias pasakas. Sveikinu su gimtadieniu!“, „Mes tave mylime visa širdimi!“. Tai mažųjų skaitytojų sveikinimo žodžiai skirti Hansui Kristianui Andersenui! Visus sveikinimus visą balandžio mėnesį bus galima perskaityti prie bibliotekos esančiame stende.

Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Violeta Markauskienė

Read More

"Valio Keistuoliams!"

Balandžio 12 dieną Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos 5-tų klasių geriausi skaitytojai ir 2-3 klasių mokiniai virtualiu būdu „Teams” platformoje susitiko su vaikų literatūros eksperte, rašytoja Gaja Guna Ekle (Egle Baliutavičiūte). Autorė pristatė savo naujausią knygą „Keistuoliai“ - tai pirmasis šios knygos pristatymas vaikams. Jauna, energija trykštanti, linksma rašytoja skaitė keletą ištraukų: apie močiutę Albertiną, kuri tvirtai nusprendė, kad išėjus į pensiją ims kvailioti bei krėsti pokštus; apie Joną ir baltą plaukelį ir kt. Užsiminė, kad faktas, jog visi mes esame savaip keisti, įdomūs ir tuo gražūs, sieja visas 15 istorijų, esančių jos knygoje.

Pristatymo metu rašytoja vos spėjo atsakinėti į vaikų klausimus, o jų buvo įvairiausių. Moksleiviai smalsavo: „kodėl toks pseudonimas?“, „per kiek laiko parašėte knygą?“, „kokia mėgstamiausia jūsų vaikiška knyga?“, „ar sunku rašyti?“ ir dar daugybė kitų klausimų. Įdomu tai, jog į klausimą nuo kelių metų pradėjo rašyti, rašytoja atsakė, jog pirmiausia pradėjo piešti istorijas, nes rašyti dar nemokėjo.

Susitikimas prabėgo kaip akimirka. Dabar sužadintą smalsumą vaikams lieka pasotinti skaitant knygą ir šią „prarijus“ kantriai laukti kol Gaja Guna Eklė parašys naują.

Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Edita Bendžiuvienė

„Žemė - mūsų namai“

Ką žinome apie Žemę? Kas ta žemė? Apie 75 proc. mūsų planetos teritorijos sudaro vanduo ir visgi mes ją vadiname „Žeme“. Žemėje gyvena apie 7,5 milijardo žmonių. Žemės širdis - branduolys. Žemės dydis. Ir visa tai žinios iš vadovėlio. Kartu su gamtos mokytoja 6a, 6d ir 6e klasės mokinius pakvietėme į integruotą bibliotekos ir gamtos pamoką. Pamokos pradžioje mokytoja pristatė pamokos Temą: „Žemė- mūsų namai“, skirta pasaulinei Žemės dienai paminėti.

Read More

Kovo -16-oji –Knygnešio diena

 

 

„Ar kas uždegs vaškinę žvakę,

Kai smėlio kauburį supils?

Už sunkų kelią, baugią naktį

Ar kas mus, knygnešius,atmins?“

(iš knygnešių dainos)

 

 

 

Read More

Hario Poterio Magija Panevėžio r. Velžio gimnazijoje

Karantininė nuotaika buvo apėmusi Velžio gimnaziją ir jos mokinius bei darbuotojus, tad Haris Poteris tarsi kovodamas su Valdovu Voldemortu griežtu balsu ištarė Revelio burtažodį ir vienai savaitei panaikino nematomumo skraistę nuo Hogvartso burtų ir kerėjimo mokyklos.

Read More

Kai noriu rimtai dirbu, kai nenoriu tinginiauju...

    Šiandien gyvename ir dirbame neįprastomis sąlygomis. Pandemijos rykštė į mūsų kasdienybę atnešė daug skausmo, netekčių, baimės, įtampos, o dar pridėjus lietuvio būdo savybes... Išlieka stipriausieji ir kūrybiškiausieji. Šiandien šią mintį galime drąsiai patvirtinti.

Daugiau skaitykite: 02.07. Kai noriu rimtai dirbu, kai nenoriu tinginiauju..., Lietuvos Aidas - Valstybės laikraštis

Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekos vedėja

Reda Kiselytė

Metų knygos rinkimai 2020 m.

1 b klasės mokiniai su mokytoja V. Vasiliauskaite skaitė A.Kiudulaitės knygą ,,Maksas ir 92 musės“, prieš tai pasižiūrėję pokalbių laidą su dailinininke. Dailininkę, kuri yra ir teksto autorė, kalbino rašytoja I. Ežerinytė. Vaikams labai patiko Aušos Kiudulaitės pasakojimas apie knygos prototipą šunį Maksą.

Mokiniai pritarė, kad labai gera turėti draugą, jį saugoti ir mylėti. Užsiėmimą vaikai paįvairino piešdami knygos iliustracijas, kuriomis papuošė biblioteką.

Read More

Šapokiukas -2021 kitaip...

Kaip ir kasmet, šiais metais įvyko tradicinis, tiesa, į virtualią erdvę persikėlęs Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekos organizuojamas renginys „Šapokiukas visur Šapokiukas“-2021. Nepaisant šalyje paskelbto visuotinio karantino, daugiau nei du dešimtmečius besitęsianti tradicija ne tik nenutrūko, bet ir gerokai išaugo. Paprastai vykdavęs paskutinį sausio penktadienį, šįkart renginys vyko visą paskutinę sausio mėnesio savaitę, kurios metu buvę „šapokiukai“, nesvarbu, baigę prieš dešimtmetį ar vos prieš metus, sugrįžo į gimnaziją. Svečiai dabartiniams gimnazistams vedė pamokas ir užsiėmimus, kurių metu dalijosi savo patirtimi, papasakojo, ką šiuo metu veikia, atsakė į pateiktus klausimus bei skatino nebijoti ir siekti užsibrėžtų tikslų.

Read More

Dalinuosi skaitymo džiaugsmu

„Gerų” knygų skaitymas – tai pokalbis su tauriausiais praėjusių amžių žmonėmis, kuriame jie perduoda mums tiktai geriausias savo mintis.(Renė Dekartas)

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė paruošė literatūrinius pašnekesius tema „Dalinuosi skaitymo džiaugsmu“. Tikslas – motyvuoti mokinius skaityti knygas. O skaitant kasdien, pajusti geras emocijas. Literatūrinės valandėlės vyko nuotoliniu būdu.

Read More

Metų knygos rinkimai

Jau ne vienerius metus Šiaulių „Romuvos“ progimnazija aktyviai dalyvauja iniciatyvoje „Metų knygos rinkimai“, kuri kviečia skaityti šiuolaikinių lietuvių autorių kūrinius bei balsuoti ir išrinkti geriausias Metų knygas. Džiaugiamės, kad turime galimybę vėl atsiversti Metų knygų penketukus, skirtus vaikams bei paaugliams.

Read More

Konkursas "Ikabogas"

   Šiais metais Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos bibliotekoje Kalėdos buvo labai jaukios ir šiltos. Mūsų mokyklos 4-6 klasių mokiniai dalyvavo iliustracijų konkurse – klausėsi skaitomų istorijų bei patys skaitė ir piešė iliustracijas.  

Septynias savaites nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 23 d. internete buvo galima rasti po vieną ar kelis J. K. Rowling knygos „Ikabogas“ skyrius. Juos perskaitę vaikai buvo kviečiami piešti iliustracijas. Geriausios 34 atsidūrė spausdintoje knygoje, kurią į lietuvių kalbą išvertė Eugenijus Ališanka, o šių metų gruodį išleido leidykla „Alma littera“.

34 geriausių iliustracijų autoriai apdovanoti prizais ir patys galėjo nuspręsti, kuriai iš savo labiausiai mėgstamų įstaigų – mokyklai, bibliotekai ar skaityklai jie skirs „Alma littera“ įsteigtas 20 knygų dovanas.

Tarp konkurso laimėtojų pateko dvi šeštos klasės mokinės: M.G. ir G.Č. Dėkojame joms už nuostabius piešinius ir dovanotas knygas.

Edita Bendžiuvienė, bibliotekininkė

Ramunė Petrikienė, dailės mokytoja metodininkė

Read More

Susitikimas su vaikų rašytoja Gaja Guna Ekle

Gruodžio 9 dieną ketvirtokai virtualiu būdu susitiko su jaunąja vaikų rašytoja Gaja Guna Ekle (Egle Baliutavičiūte). Rašytoja pristatė naujausią savo istoriją „Šunelis, kuris žiūri į mėnulį ir šypsosi“ bei knygą „Brolis, kurio nereikėjo“, kuri dalyvavo akcijoje „Metų knygos rinkimai“, o 2018 ir 2019 m. pateko į skaitomiausių vaikų knygų dešimtuką Lietuvos bibliotekose! Susitikimo metu netrūko nei šmaikščių klausimų, nei rimtų pamąstymų apie gyvenimą ir šeimą. Dėkojame mokyklos bibliotekininkei Sofijai už suorganizuotą pamokėlę ir rašytojai už paskatinimą kurti!

Pradinio ugdymo mokytoja A. Keblytė

Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokykla-daugiafunkcis centras
bibliotekininkė Sofija Jurkuvienė
 

„Knygų Kalėdos“

Dešimtas gruodis tyliai, tyliai kviečia bibliotekų skaitytojus į akciją „Knygų Kalėdos“. Akciją inicijuoja ir globoja buvusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ši graži akcija Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bendruomenei tapo tradicinė metų švenčių laukimo renginiu. Renginį dešimt metų organizuoja mokyklos bibliotekininkė Danutė Petkuvienė.

Šiemet šventė tyli, bet laukiama. Akcija „Knygų Kalėdos“ tik prasidėjo, o Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bibliotekoje „Tylioje erdvėje“ prie eglutės, gausu dovanotų knygų. Mokyklos bendruomenė dalinasi skaitymo džiaugsmu.Mokiniai ir jų tėveliai, mokytojai dovanojo 93 knygas. Bibliotekos fondas atsinaujins naujomis knygomis. Akcija tęsime, kai pareis mokiniai į mokyklą.

Pašte „Linkėjimai. Mintys. Svajonės“ mokiniai palieka žinutę. Mintis užrašyta kažkam....lyg šventinę pasaką, kuri išsipildys.

Visiems linkiu sniego baltumos minčių ir darbų. Kasdieninio sielos spindėjimo, tikėjimo, vilties, sveikatos. O kam labai liūdna – paimkite knygą ir ji bus geriausias šventinis draugas.

Danutė Petkuvienė

Tauragės„Šaltinio“progimnazijos bibliotekininkė

 

Read More

Kilnūs darbai išlieka

  Apie Rokiškio Juozo Tumo- Vaižganto gimnazijos bibliotekose vykdytą projektą „Ji labai mylėjo Lietuvą“, skirtą rašytojos, JAV visuomenės veikėjos Alės Rūtos 105-ųjų gimimo metinių sukakčiai, rašo „Lietuvos aidas“.

„Skaityk▪Patark▪Dovanok“

Visą spalio mėnesį Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos 3-4 klasių mokiniai buvo kviečiami dalyvauti skaitymo skatinimo iniciatyvos „Skaityk▪Patark▪Dovanok“, kurią sumanė mokyklos bibliotekininkė kartu su jų mokytojomis.

Idėja labai paprasta: mokinys ne tik skaito knygą, bet ir prisimena, kad visiškai neseniai perskaitė labai įdomų kūrinį, kurį nori pasiūlyti savo draugui.

Read More

Romuviečiai tarptautiniame projekte „Šiaurės šalių literatūros savaitė“

Šiaurės šalių literatūros savaitė tai – šviesos ir knygos šventė. Jos pagrindinė idėja – garsinis grožinių kūrinių skaitymas žvakių šviesoje. Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų, darželių bei kultūros centrų Šiaurės šalyse ir jų kaimyniniuose kraštuose rengiami skaitymai, parodos, popietės, kiti kultūriniai renginiai. Šių metų tema – Šiaurės šalys ir pasaulis.

Read More